Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Popřejte Jaromíru Jágrovi! Hokejová legenda oslaví 40 let

Témata:

40 let. Ano, přesně tolik je ve středu českému hokejovému matadorovi Jaromíru Jágrovi, který během své kariéry bavil celý svět a slavil triumfy na klubovém i mezinárodním poli.

Jaromír Jágr se narodil 15. února 1972 v Kladně. S hokejem začal v útlém věku v týmu PZ Kladno a do konkurenčního Poldi přestoupil v dorosteneckém věku. V šestnácti letech pak nakoukl s číslem 15 na zádech do nejvyšší české soutěže a okamžitě zaujal. V roce 1990 na mistrovství světa ve švýcarském Bernu tvořil čtvrtý juniorský útok po boku litvínovského Roberta Reichla a jihlavského Roberta Holíka.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Talentovaného Jágra si v létě roku 1990 na draftu jako 5. v celkovém pořadí vybral Pittsburgh Penguins. Do slavné NHL Jágr vtrhl s číslem 68, které nosí na památku dědečka, který byl po sovětské okupaci Československa zavřen ve vězení. Hned v první sezoně se radoval Jágr ze zisku Stanleyova poháru.

Druhý rok v NHL, druhý Stanleyův pohár. Tentokrát už měl Jágr na zisku slavné trofeje výrazný podíl. Jeho výkony v NHL rok od roku rostly. Už ve zkrácené sezoně 1994/95 české pravé křídlo vyhrálo Art Ross Trophy pro nejlépe bodujícího hráče soutěže – 70 bodů (30+38) v 48 zápasech. Bylo to vůbec poprvé, kdy si tuto cennou trofej odnesl Evropan.
 

JÁGR OSLAVÍ 40: Dá si tu svou minerálku, tipuje Zídek
 

JÁGR SLAVÍ 40: Když je zdravý, pořád je to ďábel, říká Růžička
 

O rok později v sezoně 1995/96 Jágr nastřádal nejvyšší počet bodů v celé kariéře - 149 (62+87), tentokrát ale skončil druhý za svým velkým učitelem Mario Lemieuxem. Ten však brzy ukončil kvůli zdravotním problémům kariéru a Jágr se stal největší hvězdou Pittsburghu, potažmo celé NHL, které v bodování kraloval následující čtyři sezóny. V sezoně 1998/99 dokonce získal i Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče soutěže.
 

JAROMÍR JÁGR
Zdroj: oficiální zdroj

V roce 1998 Jágr prolomil smůlu v reprezentaci. Do té doby totiž tým po Jágrově příjezdu ze zámoří nikdy neuspěl. Vítězství na olympijských hrách v Naganu se zapsalo zlatým písmem do české sportovní historie a Jágr se na něm značnou měrou.
 

V roce 2005, kdy byla v NHL výluka, reprezentovaly na mistrovství světa ve Vídni největší hvězdy jednotlivých reprezentací. Ve čtvrtfinále český tým s Jágrem a jeho zlomeným malíčkem porazil na samostatné nájezdy USA, poté v semifinále Švédy a nakonec ve finále Kanadu 3:0. Jaromír Jágr tak vstoupil do takzvaného Triple Gold Clubu, tedy společnosti hráčů, kteří získali Stanleyův pohár, zlato z olympiády i mistrovství světa.
 

V NHL už měl mezitím Jágr za sebou nepovedené angažmá ve Washingtonu a výměnu do týmu New York Rangers. Tam se po výluce na tři sezony vrátil a znovu ohromil celou soutěž. Ustanovil několik klubových rekordů slavného klubu z Madison Square Garden, sám se neustále posouval historickými tabulkami do té nejelitnější společnosti.
 

Když mu Rangers i jiné kluby nabízeli v létě roku 2008 podřadné smlouvy, rozhodl se přijmout nabídku ruského Avangardu Omsk, kde působil už v době výluky NHL v sezoně 2004/05. Loni v létě vyslyšel volání ze zámoří a v dresu Philadelphie opět září v nejlepší světové soutěži. Připustil, že by v týmu Flyers rád hrál i v příští sezoně. Jeho mateřské Kladno, do kterého loni v létě vstoupil jako majitel, si tak na Jágrův návrat bude muset pravděpodobně ještě počkat. Hvězdná kariéra zdaleka nekončí, ani ve čtyřiceti letech.

tn.cz / Mediafax

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 16:50 18:50

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:00

   Odpolední Sportovní noviny

   19:05

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - MT Melsungen

   20:30

   Ultra Pirineu – Trailrunning

   21:00

   Večerní Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 17:40 19:45

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   19:45

   Ligue 1 Highlights (37)

   20:40

   UFC Main Event (3)

   21:30

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   23:25

   Házená: TBV Lemgo Lippe - SC Magdeburg

   00:50

   Fotbal: New York Red Bulls - Atlanta United FC

Celý Program