Češi porazili Finy a budou hrát o medaile. Čeká je Švédsko

Růžičkův výběr porazil Finsko 2:1 po samostatných nájezdech a v sobotním semifinále jej od 14:00 čeká Švédsko.

Odveta za bolestné vyřazení ve čtvrtfinále olympijského turnaje ve Vancouveru začala pro český výběr jako ta nejhorší noční můra. Ještě neuběhla ani celá minuta z první třetiny, mezi obránce si na přesnou přihrávku Niskaly nabruslil Kontiola a tváří v tvář Vokounovi uspěl s rychlou kličkou i střelou. Růžičkův výběr chtěl ihned kontrovat a vmáčkl Finy do jejich pásma, aktivní Kašpar ale střelu z nouze nenamířil mezi tři tyče.

Utkání jsme přinesli v podrobné ON-LINE reportáži ZDE.

Češi se sice tlačili dopředu, jejich hra ale opět disponovala dvěma zásadními nedostatky. Tím prvním byly kritické chyby v obranné třetině, slabou koncovkou pak Jágr s parťáky  napínal nervy svých krajanů. Prvně jmenované se naplno projevilo například v páté minutě, kdy po špatné Rozsívalově rozehrávce zachránil dvojnásobnou šanci soupeře Vokoun, neúspěšným střelcem byl Jussi Jokinen. Hned několik závarů před finským brankářem Rinnem pak svou souhrou zapříčinil elitní útok Jaromíra Jágra. Opět ale potvrdil, že se čeští borci na gólovou radost opravdu nadřou.

O čtvrtfinálové výhře Švédska nad Dánskem 4:2 čtěte více ZDE.

Mojžíš neměl svůj den

Blízko vstřelení branky pak byli postupně také Novotný s Červenkou po Němcově nabídce do brankoviště, po úspěšném blafáku následně sjel puk z hokejky Vampolovi a když se Češi neprosadili ani při své elitní disciplíně, tedy při oslabení po diskutabilním vyloučení Jana Marka, prohrávali po první třetině 0:1.

Hned při úvodní buly druhého dějství se Jágr osekával se svým protějškem a oba zamířili na trestnou lavici. Z ní pak slavná osmašedesátka sledovala, jak Voráček s Rolinkem nepustili Finy z pásma, navýšit své vedení ale naopak mohli vyslanci ze země tisíce jezer. Mojžíš totiž ve 26. minutě poslal rozehrávku jen do chráničů Pihlströma a ten se přes faul chybujícího obránce dostal do sóla, které mu tentokrát skvělým zákrokem pokazil Vokoun.

Těsně před polovinou zápasu zůstal u finské tyčky na chvíli sám Marek, přes ležícího Rinneho ale puk do branky nedotlačil, nepodařilo se to ani po následné tečované střele Rolinka z mezikruží. Na začátku 36. minuty si od modré až před finského gólmana parádně sjel obránce Rachůnek, poté ale naprosto nepochopitelně vracel puk kamsi na modrou čáru. Jeho parťák z defenzivy Mojžíš pak před koncem druhé třetiny potvrdil, že to rozhodně nebyl jeho zápas. Korpikoski jej při rychlém výpadu snadno přebruslil a českému bekovi nezbývalo, než si pomoci faulem.

DALŠÍ ČTVRTFINÁLE:
Švédové lehce přešli přes Dány
Němcům stačil jeden gól na vyřazení Švýcarů
Rusko si pohrálo s Kanadou

Jágr s Klepišem nedali Finům šanci

Třetí část čtvrtfinále s Finy mohla být pro český tým opět poslední na vrcholném turnaji a nejlépe si to uvědomila omské duo Jágr – Klepiš. Prvně jmenovaný se po necelé půlminutě proháčkoval skrz spleť protihráčů až před Rinneho, předložil parťákovi z útoku před odkrytou branku, ten byl ale ve stoprocentní šanci faulován Jokinenem. Česká dvojice si ale přeci jen radost ze vstřelené branky užila. Jágr při přesilovce stínil před gólmanem a tečovaná rána Klepiše od modré se zatřepetala až v síti.

Nabuzený Jágr mohl pak dvakrát poslat svůj tým do vedení, střelecké prokletí v důležitých reprezentačních duelech ale při gólu bruslí proti Kanadě opravdu pominulo jen na chvíli. Ve 44. minutě trefila česká legenda z mezikruží Rinneho rameno, o tři minuty později po ideálním pasu Vampoly zase břicho nepřipraveného strážce finské svatyně. V podobné pozici poté neuspěl ani slávistický klenot Červenka.

Marek s Kašparem vystříleli postup

Nebezpečné situace se následně střídaly před oběma brankami, základní hrací doba ale rozhodnutí nepřinesla. Kolabující nervové soustavě fanoušků i aktérů neulevilo ani prodloužení, v němž Češi přežili diskutabilní vyloučení Voráčka, Finové zase výpady nezastavitelného Jágra. Postupujícího do semifinále tak musely určit samostatné nájezdy.

Na české straně proměnil hned ten první Lukáš Kašpar, stejnou mincí ovšem oplatil Immonen. Jan Marek poslal Růžičkův výběr opět do vedení, i když se štěstím. Stal se tak posledním úspěšným exekutorem. Závěrečná finská naděje Kontiola orazítkovala pouze břevno a česká radost mohla naplno propuknout. V sobotním semifinále se Jágr a spol. podruhé na turnaji poměří se Švédskem, které v základní skupině udolali 2:1.

Česká republika - Finsko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 42. Klepiš (Blaťák), rozhodující sam. nájezd Marek - 1. Kontiola (Niskala, Nummelin). Proměněné nájezdy: Kašpar, Marek - Immonen. Neproměněné nájezdy: Klepiš - J. Jokinen, Kontiola. Rozhodčí: Savage (Kan.), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Bechard (Kan.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 9258.
Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Mojžíš, Němec, Čáslava, Blaťák, K. Rachůnek, Gřegořek - Jágr, Vampola, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar, Červenka, Novotný - Kvapil, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Finsko: Rinne - Nummelin, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Vatanen, Niskala, Mäenpää - Miettinen, Immonen, J. Jokinen - Aaltonen, Korpikoski, Kontiola - Pihlström, Hytönen, S. Kapanen - Komarov, Osala, Hahl - Lehterä. Trenéři: Jukka Jalonen, Timo Lehkonen a Risto Dufva.