Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

reportáž jak vychovat jágra

OBCHOD S DĚTMI! Peníze dělají z hokejových nadějí malé rukojmí

Zdroj: TV Nova

Většina z nich sní o tom, že chtějí být jako Jágr. Děti by asi měly mít talent a spoustu píle, aby se jim to povedlo, ale zdání klame. Jejich rodiče hlavně musí mít hodně peněz. Český mládežnický hokej je totiž docela velký handl.

V poslední době se rozhořela se válka o tabulkové odstupné. Týká se všech. Když rodič přivede dítko na stadion, musí se smířit s tím, že pokud si klub postaví hlavu, žádný přestup už nebude zadarmo.


Částky to přitom nejsou zrovna zanedbatelné. Prvňák stojí 10000 Kč, deváťák pak 90 tisíc, i když hrají jen pro zábavu. Je to prostě tabulkové odstupné, česká a slovenská specialita.


"Podepsal jsem lístek Českému svazu ledního hokeje. Kluk šel studovat a chtěli jsme z Jindřichova Hradce do Tábora. Vajgar ho ale nepustil, chtěli 80000. To jsem prostě nemohl dát," říká bývalý prvoligová hokejista Vladimír Domin. Řešení není. Jeho syn tak v HC Tábor jen trénuje, zápasy hrát nemůže.


V Jindřichově Hradci ale došla situace tak daleko, že vznikl konkurenční klub. Říkají si Střelci také jen trénují. O tým se starají také bývalí extraligoví hráči jako Petr Šachl nebo Zdeněk Ondřej, kteří přiznávají, že české mládežnické hokejové politice nerozumí. Paradoxně soutěže nehraje ani Vajgar, ze kterého děti odešly právě ke konkurenci. Dětí zůstalo málo, a rodiče si připadají bezmocní.


Vedení HC Vajgar se ale hájí a za řády je rádo. "Myslíte, že si ten rodič ty kluky hokejisty vychoval sám," říká člen výkonného výboru klubu František Dvořák. Regule však nechce měnit ani Český svaz ledního hokeje. "Kdyby se pravidla zrušila, stanou se neřízené situace", tvrdí šéf ČSLH Tomáš Král. "Tohle je ojedinělý případ, pravidla všem ostatním vyhovují," dodává.


Hokejisté, kteří mají za sebou zahraniční zkušenosti, však tvrdí, že podobný systém je jen specialitou České republiky a Slovenska. Švédsko, Finsko, Německo, Francie, tam děti nejsou registrované vůbec.
 

Peníze za odstupné hráčů jsou v českém hokeji opravdu těžko uvěřitelné. Částky jsou samozřejmě nejvyšší v extralize, kde je hodnota hráče přes 861 tisíc, třetí liga je více než 400 tisíc, což je taky pěkná pálka. A ženy? Ty jsou ohodnoceny na 43 tisíc korun.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: To není mutant! Hokejistovi Tomáši Hertlovi takto zničil puk obličej

Hokejista Hlinka spáchal sebevraždu. Oběsil se!

Střepiny TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:45 15:10

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   15:10

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   17:05

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:05

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

 • Nova Sport 2

  • 14:00 15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   16:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   17:45

   Off-road Maraton (2)

   18:10

   Czech rally 2019 (2)

   18:35

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

Celý Program