Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 17.1. 2015 18:06
anketa to se musí řešit

DRSNÉ PRAKTIKY českého sportu. Co s odstupným za děti? ANKETA

Malý hokejista
Zdroj: TV Nova
Malý hokejista

Český sport řeší novou velkou kauzu. Zejména rodiče mladých hokejistů se bouří, jejich děti se stávají rukojmími klubů. Odstupné při přestupech se šplhá na stotisícové částky. A vychází najevo, že to není jen případ hokeje.

Právníci u mezinárodních soudů by možná české hokejové prostředí rozcupovali. Kluby, které vychovávají mladé hráče, mají podle tabulkových hodnot stanovených Českým svazem ledního hokeje právo na odstupné, které začíná na pětimístných částkách. Rodiče přitom platí za své děti členské příspěvky a kluby dostávají dotace z programů Ministerstva školství nebo rozpočtů měst.


"Chtěl bych se dozvědět, jak to je. My někam posíláme dotace a ten klub pak bere nějakou částku za přestup žáka do jiného klubu. Chtěl bych, aby se schůzka uskutečnila do 14 dnů," nechal se slyšet ministr školství Marcel Chládek.


Anketa

Souhlasíte s praxí, že se ve sportu platí odstupné za děti?

Hlasovalo 1786 lidí.


Nedávno rozvířil vody případ z jihu Čech. Děti, které chtěly odejít z klubu HC Vajgar, nedostaly souhlas k přestupu a klub vyžaduje těžko uvěřitelné peníze. Paradoxně tak nastala situace, že děti pouze trénují, nemohou hrát soutěžní utkání a do problémů se dostal i klub HC Vajgar, který stěží postaví tým.


PSALI JSME

Ale nejenom v Jindřichově Hradci. Také ve Valašském Meziříčí se začali bouřit rodiče kvůli odstupnému. Kluby je žádají po rodičích malých hokejistů a hokejový svaz to schvaluje. Změny požadují i hokejoví profesionálové v čele s hokejistou Markem Černoškem


"Dokud svaz nebude ochoten si s námi sednout a podívat se na přestupní, registrační a přestupní řád, tak se budou rojit akorát dohady. Vztek rodičů pak může končit žalobou,"
myslí si šéf hráčské asociace Marek Černošek.


VIDEO: MLADÍ SPORTOVCI A PENÍZE KOLEM NICH


Stížnost ohledně tabulek odstupného poslala k evropské komisi i advokátka Markéta Haindlová, pohybující se ve fotbalovém prostředí. "Jsme jedna z posledních zemí v rámci hokejového prostředí, kde jsou tyto hodnoty uplatňovány," tvrdí Haindlová.
 

SPOR O ODSTUPNÉ HRÁČŮ V JINDŘICHOVĚ HRADCI:

CO ŘÍKAJÍ HC STŘELCI
JAK TO VIDÍ HC VAJGAR


Neuvěřitelná situace nedávno nastala i ve florbalovém prostředí. Tam o cenách hráčů rozhoduje senát arbitrážní komise a částky se určují subjektivně jak na nějakém handlu nebo trhu s otroky.  Hráč Vítkovic Jan Jelínek byl při přestupu do Mladé Boleslavi oceněn na 175 tisíc korun, aniž by měl nějakou hráčskou smlouvu. Byl v podstatě volným agentem, držel ho jen registrační řád České florbalové unie.


České sportovní prostředí se díky mnohým úspěchům spousty reprezentantů tváří velmi pozitivně, pod pokličkou ale probíhají hodně tvrdé boje o peníze. V tomto divném sportovním byznysu často vyhrává ten, kdo se často chová jako neurvalec a jsou v něm biti lidé, kteří to myslí dobře.
 

TN.cz