FOTBALISTÉ SE CHYSTAJÍ NA EURO

Rajtoral: Už trenér žáků říkal, že hráč se stane fotbalistou, až když hraje za nároďák

Téma:

Obránce Viktorie Plzeň František Rajtoral se chystá na svůj první evropský šampionát a na srazu národního týmu před odjezdem na soustředění do Rakouska se svěřil, že je pod neustálou kontrolou své přítelkyně, která je velkou fotbalovou odbornicí.

"Jsme spolu už přes tři roky, zná dobře pravidla, chodí na každý zápas, přijede i do Polska. U ní není možné, aby nevěděla, co je to ofsajd. Takže doma mě vždycky rozebere, ona je velkou fotbalovou odbornicí, má přehled. Musím jí moc poděkovat, že mě tak podporuje a dělá mi takzvaně servis, má můj obdiv," svěřil se šestadvacetiletý pravý bek.
 
"Svatba? No uvidíme, co přijde časem," dodal blonďatý obránce, který je zapsaný v poznámkových blocích mnoha zahraničních skautů.
 
Rajtoral, příbramský rodák, hraje nejvyšší soutěž od svých 18 let a první sezonu odehrál v barvách 1. FK Příbram, v letech 2005 až 2009 oblékal dres Baníku Ostrava, tři roky je nyní ve Viktorii Plzeň. Letos se mu splnil sen - oblékl trikot reprezentačního A mužstva. Sice jenom na 24 minut v Irsku, přesto trenér Michal Bílek o jeho nominaci nepochyboval.
 
"Samozřejmě, že jako každý fotbalista jsem o tom snil. Už trenér žáků nám říkával, že hráč se stane fotbalistou, až když hraje za nároďák," řekl Rajtoral, který přiznal, že pozvánka do reprezentace ho vysloveně nešokovala.
 
"Vzhledem k tomu, jakou jsem měl v poslední době formu a jak hrála celá Plzeň, tak pro mě nominace až takovým překvapením nebyla. Jsem tři roky v Plzni a vyhrál jsem s ní skoro všechno, co vyhrát lze. Jsem ve Viktorce moc spokojený, všechno tady funguje. Nechci teď myslet na to, že by třeba po EURO mělo přijít něco dalšího, teď se soustředím na národní mužstvo a uvidí se," zamyslel se Rajtoral.
 
Zahraničnímu angažmá by se nebránil, ale nepřivolává ho. "Nechci to nějak rozebírat. Já mám pocit, že mám přepnuto na vyšší rychlost už delší dobu. Také patřím k těm, kteří se snaží trénovat víc než ostatní. Jenže je to o tom, jak vás lidé hodnotí. Já myslím, že hraju pořád stejně, ale hráče si nikdo nevšimne, když hraje o desátý flek. O hráčích se začne hovořit spíš až když hrajete nahoře. To se mi v Plzni podařilo. Když by se mi něco povedlo na šampionátu, tak to zase někdo zhodnotí," poznamenal Rajtoral.
 
Ten má na kontě už 199 ligových zápasů, v nichž dal 21 branek, což je na obránce velmi slušné číslo. Na evropské scéně se proslavil gólem do sítě Schalke, jímž Plzni vynutil prodloužení a udržel šanci na postup.
 
"Nominace je pro mne povzbuzením, mám delší dobu stabilní formu a jsem rád, že teď je v týmu hodně Plzeňáků. Ale v národním mužstvu se to tak nebere, tady jsou všichni se všemi. Před třemi lety jsem měl po vážném zranění touhu zase jenom hrát a po krůčcích za postupnými cíli jsem dospěl k tomu, že sedím tady. Teď je rozhodující jenom zdraví, hlava a nesejít z cesty," dodal František Rajtoral.

(c) Petr Kurečka a Marek Škarpa - www.kalendarpromeny.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: DFB - Pokal Finále 2019: RB Lipsko - Bayern Mnichov

   11:05 13:00
   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - TSV GWD Minden

   14:30

   Magazín Evropské ligy (16)

   15:00

   Basketbal: Nižnij Novgorod - Gaziantep

   16:40

   Fotbal: LA Galaxy - Philadelphia Union

 • Nova Sport 2

  • Premier League Darts 2019

   09:00 11:30
   11:30

   Basketbal: Kawhi Leonard - NEJ akce 2015 - 2020

   12:00

   UFC Reloaded (27)

   12:45

   Element (414)

   13:00

   NBA: Týden s Tomášem Satoranským

   14:40

   Basketbal: Tomáš Satoranský - česká stopa v NBA

Celý program