Los snů: Hrajeme s Polskem, Řeckem a Ruskem

Fotbalisté ČR
Zdroj: Mediafax
Téma:

Fotbalisté České republiky se na červnovém mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině utkají ve skupině A s Polskem, Řeckem a Ruskem. Rozhodl o tom páteční los v Kyjevě.

Český tým dostal papírově velmi slabou skupinu, navíc odehraje všechny zápasy v polské Vratislavi, která je vzdálená od Prahy jen asi 300 kilometrů. Svěřenci trenéra Michala Bílka vstoupí do šampionátu 8. června duelem s Rusy, o čtyři dny později je čeká Řecko a 16. června vyzvou domácí Polsko.

 

Kapitán české reprezentace Tomáš Rosický uznal, že jeho tým měl při losu štěstí. "Nebudeme si zastírat, že papírově lepší skupina být nemohla, ale rozhodovat bude až momentální forma a stejné naděje jako my si dělají i naši soupeři," řekl portálu fotbal.cz Rosický, který měl radost také z toho, že se bude hrát ve Vratislavi. "To bývá na šampionátu důležitý moment. Diváci mohou vyrazit v podstatě na otočku, a to si nenechají ujít," dodal lídr národního týmu.

 

Rozpis utkání skupiny A fotbalového mistrovství Evropy 2012:

 

Pátek 8. června:
18.00 Polsko - Řecko (Národní stadion Varšava)
20.45 Rusko - ČR (Městský stadion, Vratislav)
Úterý 12. června:
18.00 Řecko - ČR (Městský stadion, Vratislav)
20.45 Polsko - Rusko (Národní stadion Varšava)
Sobota 16. června:
20.45 ČR - Polsko (Městský stadion, Vratislav)
20.45 Řecko - Rusko (Národní stadion Varšava)

 

Slavnostní večer zahájilo vystoupení souboru ukrajinských folklórních tanců, skupiny Virsky. Ceremoniálem provázeli ukrajinská televizní moderátorka Olga Freimutová a polský sportovní komentátor Piotr Sobczynski. Z pozvaných hostů promluvil jako první ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, následovaly medailonky osmi pořadatelských měst z obou zemí. Po vystoupení zpěvačky Jamaly se na pódium dostavili zástupci z řad účastníků všech dosavadních evropských šampionátů, navíc měli v rukou míč, se kterým se dané ME hrálo.

 

Mezi nimi byl i československý mistr Evropy z roku 1976 a autor vítězné penalty ve finále šampionátu proti Německu Antonín Panenka. Nechyběli ani další hvězdní bývalí fotbalisté jako Marco van Basten, Oliver Bierhoff, Zinedine Zidane či úřadující mistr Evropy ze Španělska Joan Capdevilla. Následně se předchozí evropské šampionáty připomněly také obrazově, sestřihem nejzajímavějších momentů. Na veřejnosti se poprvé ukázal míč pro ME 2012 od firmy adidas, který nese název Tango 12. Představil ho slavný ukrajinský tyčkař Sergej Bubka. Prezident UEFA Michel Platini pak na pódium přinesl pohár pro vítězný tým.

 

Obrazově proběhlo i představení všech účastníků ME 2012. Losování měl na starost generální sekretář UEFA Gianni Infantino. Kromě již zmíněných Zidana a Van Bastena se pak aktu chopili i Horst Hrubesch a bývalý dánský brankář Peter Schmeichel.

 

Van Basten přiřadil své rodné Nizozemsko do skupiny B a obhájce titulu ze Španělska do "céčka". Pak už vytahoval míčky ze čtvrtého koše Zidane a hned první položkou byl nápis Česká republika. Češi byli nalosováni do skupiny A k domácímu Polsku. K nim přibylo ze třetího koše Řecko a ze druhého Rusko.

 

Skupina B bude svědkem zajímavého souboje mezi Nizozemskem a Německem, s nimi je zde i Dánsko a Portugalsko. Úřadující mistři Evropy ze Španělska se utkají ve skupině C se silnou Itálií, dále pak s Irskem a Chorvatskem. Ukrajinci narazí před domácím publikem ve skupině D postupně na Švédsko, Anglii a Francii, což pro ně bude velmi obtížné.

 

Los základních skupin evropského fotbalového šampionátu v Kyjevě jsme sledovali v podrobné on-line reportáži:

 

19:00 Kompletní rozdělení do skupin
Skupina A: Polsko, Řecko, Rusko, Česko
Skupina B: Nizozemsko, Dánsko, Německo, Portugalsko
Skupina C: Španělsko, Itálie, Irsko, Chorvatsko
Skupina D: Ukrajina, Švédsko, Francie, Anglie.

 

18:56 Německo do skupiny smrti B. V ní se srazí s Nizozemskem, Dánskem a Portugalskem. Itálie do skupiny C. Její kompletní složení tedy zní: Španělsko, Itálie, Irsko, Chovatsko.Anglie jako poslední padá do skupiny D k Ukrajině, Švédsku a Francii.

 

18:53  Třetím soupeřem Česka je Rusko a svěřenci trenéra Bílka mají hodně výhodnou skupinu. Čeští fotbalisté se na ME 2012 utkají ve skupině A s Ruskem (8.6.), Řeckem (12.6) a Polskem (16.6.). Všechny duely odehrají Češi ve Vratislavi.

 

18:50 Do skupiny B k Dánsku, Nizozemsku jde Portugalsko. Ve skupině C bude  Chorvatsko soupeřem Španělska a Irska. Poslední tým ze druhého koše je Švédsko. Jde do skupiny D k Ukrajině a Francii.

 

18:48 Druhým soupeřem Česka je Řecko. Mistři Evropy z roku 2004, kteří tehdy porazili v semifinále právě český tým, jdou do skupiny A k Čechům a Polákům. Už je také jisté, že zápasem Polsko - Řecko turnaj odstartuje.

 

18:45 Dánsko míří do skupiny B a bude začínat s Nizozemskem, Francie je poslední ze čtvrtého koše a jde do skupiny D k Ukrajině, Irsko bude hrát se Španělskem ve skupině C.

 

18:43 Losuje se čtvrtý koš. První je vylosováno Česko. Zinedine Zidane poslal Čechy do skupiny A, v níž se utkají s Polskem a vyhnuli se tak gigantům z Německa a Španělska.

 

18:42 Španělsko půjde do skupiny C a Němci zamířili do skupiny B.

 

18:35 Losování začíná, na řadě je první koš, kde jsou obě pořadatelské země. Polsko už dopředu patří do skupiny A, Ukrajina do skupiny D. Z prvního koše se tak budou losovat jen Španělé a Nizozemci do skupin B a C.

 

18:28 Nový fotbalový míč od firmy Adidas představil ukrajinská tyčkařská legenda Sergej Bubka. Nese jméno Tango 12.

 

18:25 Antonína Panenku na jevišti doplnili například bývalý německý útočník Oliver Bierhoff, který rozhodl finále v roce 1996 proti českému národnímu týmu, někdejší vynikající francouzský záložník Zinedine Zidane a mistr Evropy z roku 2004 gólman Antonis Nikopolidis z Řecka.

 

18:20 Česká fotbalová legenda Antonín Panenka míří na pódium s dalšími bývalými hvězdami evropského fotbalu - za každý turnaj jedna osobnost. Rok 1976 zastupuje právě Antonín Panenka. V ruce držel míč, se kterým se tehdy hrálo.

 

18:14 Pódium teď patří ukrajinské zpěvačce Jamale.

 

18:11 Na velkoplošné obrazovce se představilo všech osm hostitelských měst, tedy Poznaň, Gdaňsk, Vratislav, Varšavu, Lvov, Kyjev, Charkov, Doněck.

 

18:07 Slavnostní večer budou moderovat Ukrajinka Olga Freimutová a polský sportovní komentátor Piotr Sobczyński. Večer oficiálně zahájil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. "Určitě budeme příjemným hostitelem," prohlásil na úvod.

 

18:00 Slavnostní ceremoniál začíná v Kyjevě, na jevišti vystoupil ukrajinský Národní soubor folklórních tanců.

 

Česká fotbalová reprezentace se dozví jména soupeřů na mistrovství Evropy 2012. Češi jsou nasazení ve čtvrtém - nejslabším - výkonnostním koši. Navíc se rozhodne, zda odehrají základní skupinu v Polsku či na Ukrajině.

 

Fotbalovou asociaci ČR budou v kyjevském Paláci umění zastupovat předseda Miroslav Pelta, trenér Bílek, manažer reprezentace Vladimír Šmicer, vedoucí národního týmu Jaroslav Dudl, generální sekretář Rudolf Řepka, šéf logistiky Dušan Žovinec, bezpečnostní manažer Martin Synecký a ředitel P. R. oddělení Jaroslav Kolář.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Pořádající země budou nasazeny do čela skupin A (Polsko jako A1) a D (Ukrajina jako D1). Zbývající účastníci jsou rozděleni do čtyř košů podle koeficientů Evropské fotbalové unie (UEFA) pro národní týmy. Z prvního koše budou vylosovány Nizozemsko a Španělsko do čela skupin B respektive C. Poté následuje los ze čtvrtého koše, kde jsou Dánsko, Francie, ČR a Irsko. Jednotlivé země budou postupně přiřazeny do skupin A až D, vždy po vytažení jména země bude z dalšího osudí určeno, na které pozici (2 až 4) tým ve skupině bude.

 

Stejným způsobem se bude losovat ze třetího koše (Chorvatsko, Řecko, Portugalsko a Švédsko) a nakonec i ze druhého (Německo, Itálie, Anglie a Rusko).

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • ATP Tour 250: Mallorca Championships

   15:35 17:20
   17:20

   T - Mobile Česká Enduro Serie - Klínovec

   17:35

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

   19:20

   NHL News

   19:35

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

   21:20

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • Ragby: Exeter Chiefs - Sale Sharks

   14:45 16:30
   16:30

   FreeRiding Iran - MTB Road Trip

   16:55

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   18:40

   T - Mobile Česká Enduro Serie - Klínovec

   18:50

   RunTour - Brno

   19:00

   Racing magazine (4)

Celý program