Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

velký fotbalista

Loučení s legendou! Cena od Platiniho a obřad s vojenskými poctami

Josef Masopust
Zdroj: Profimedia
Josef Masopust

Den před odchodem do fotbalového nebe se Josefu Masopustovi dostalo velkého ocenění. Legenda českého fotbalu dostala přímo od prezidenta UEFA Michela Platiniho cenu za výjimečný přínos fotbalu.

Josef Masopust zemřel včera ve věku 84 let. Legendární fotbalista pražské Dukly a československé reprezentace, který jako první Čech převzal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy a v roce 2000 byl vyhlášen nejlepším českým fotbalistou století, odešel po dlouhé těžké nemoci.

 

"Narodil jsem se v době, když už byl pan Masopust vynikající fotbalista. Obdivovali ho moji rodiče, tvořil dějiny, byl můj vzor," řekl o Josefu Masopustovi šéf evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini.

 

Právě bývalý vynikající francouzský fotbalista a jeden z dalších držitelů Zlatého míče byl jedním z posledních, kdo se s Masopustem setkal. V neděli mu při své návštěvě České republiky udělil Cenu prezidenta UEFA.

 

Masopust se tak zařadil po bok takových hráčů, jakými byli Alfredo di Stéfano, Bobby Charlton či Franz Beckenbauer. Toto ocenění je udělováno za výjimečný přínos fotbalu. A pro ten Josef Masopust udělal skutečně hodně. A to i v rovině fair play.

 

Josef Masopust v utkání proti Anglii
Zdroj: Profimedia Josef Masopust v utkání proti Anglii

 

Svědčí o tom i příhoda ze světového šampionátu v Chile roku 1962. Brazilec Pelé se zranil, jelikož se ale nesmělo střídat, musel zůstat na hřišti. Masopust tehdy schválně čekal, až se míč dostane k jinému fotbalistovi. Zranění protihráče respektoval, nechtěl s ním jít do souboje.

 

Josefu Masopustovi se velké pocty dostane i po smrti. Smuteční obřad, který se uskuteční 8. července na Julisce, stadionu pražské Dukly, bude přístupný veřejnosti a bude doprovázen vojenskými poctami.

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 22:35

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   22:35

   Czech Open 2019

   22:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   23:00

   Večerní Sportovní noviny

   23:05

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto3)

   23:50

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto GP)

 • Nova Sport 2

  • 21:05 23:35

   NZ Darts Masters

   23:35

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   01:15

   UFC Countdown: Cormier vs. Miocic 2

   02:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   08:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Sportovní originaly - 180 s Raymondem van Barneveldem 2

Celý Program