Experti se shodují: Naše hra je pomalá, chybí tomu kvalita

Témata:

Bývalý trenér národního týmu Petr Rada kritizuje útočníky. Vlastimil Palička rovnou celý tým včetně Tomáše Rosického.

Česká fotbalová reprezentace je znovu pod velkým tlakem. Na úvod kvalifikace o evropský šampionát 2012 podlehla houževnaté Litvě 0:1 a pořádně si tak zkomplikovala cestu za účastí v turnaji. Zklamáním ale nebyl jen výsledek, nýbrž i předvedená hra. Shodli se na tom trenéři Petr Rada s Vlastimilem Paličkou.
 

Palička: Chyběla nám přímočarost
 

"Současný fotbal je o tom, kdo vstřelí první gól, jinak se výsledek těžko obrací. Výsledkově to určitě nedopadlo dobře, ale mě zklamala i samotná hra. Hráli jsme hodně komplikovaně, pomalu a ani jsme si nepomohli žádným dlouhým míčem, nezměnili jsme rytmus hry. Chyběla nám přímočarost,“ myslí si Palička, který trénoval Opavu, Jablonec, Sigmu Olomouc nebo Vítkovice. Toho překvapila kvalita soupeře. "Litva byla velmi silná na balonu, hrála sebevědomě a na rychlé protiútoky. Navíc jejich hra byla hodně účelná," všiml si.
 


 

Rada vidí problém ve kvalitě útočníků
 

Český tým sice aktivně vstoupil do zápasu, ale ještě v první půli inkasoval a navíc Baroš nedal pokutový kop. "V úvodu jsme si vytvořili tlak, ale pak to postupně opadávalo a navíc jsme inkasovali. Je třeba říct, že to byl od Litevců dobrý útok, navíc dost zlobili, měli tam asi tři další dobré akce. Klíčovým momentem zápasu byla penalta, kterou jsme neproměnili,“ prohlásil Petr Rada, bývalý kouč národního týmu.
 

Podle Rady, který vedl fotbalovou reprezentaci v letech 2008 až 2009, chybí větší kvalita českým útočníkům. "Spoustu akcí hrozně brzdí, když si musejí zpracovat míč, to je v dnešním fotbale rozhodující. Když jsem hrál dříve s Nehodou nebo Vízkem, rychlé zakončení byla jejich velká výhoda. Tím, že to nezdržovali, to měla obrana soupeře mnohem těžší,“ myslí si Rada.
 

Bylo to jako někde v házené, kroutí hlavou Palička
 

Palička míní, že mizerná produktivita je problémem celého mužstva, kterému zkrátka schází potřebná kvalita. "Pomalá hra s míčem a špatné řešení herních situací ve finální fázi bylo evidentní. Obránci soupeře vždycky stihli zakročit. Možná sehrála roli i nervozita, ale třeba když jsme se dostali k úniku po křídle, zase chyběl rychlý centr. Místo toho jsme to hráli nakrátko, jako někde v házené. Finální část byla příliš komplikovaná.“
 

Bývalého lodivoda Sigmy zklamali i zkušení fotbalisté, kteří měli být národnímu mužstvu oporou. Především kapitán Tomáš Rosický. "Připadal mi, hlavně v první půli, takový otrávený a bezradný. Nebyl zapálený do hry, když přišel Jiří Štajner, na hře se to projevilo pozitivně,“ uvedl Palička.
 


 

Rada ještě neháže flintu do žita
 

Vstup do kvalifikace se svěřencům Michala Bílka nepovedl, ale podle Rady to nic neznamená. "Po jednom zápase nemůžeme říct, že je kvalifikace ztracená. Bude to samozřejmě těžké, ale věřím tomu, že se ještě stane hodně věcí a já budu českému fotbalu držet palce. Všichni chceme, aby se postoupilo,“ zakončil Rada.

tn.cz / Mediafax

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 14:45

   Basketbal: Nižnij Novgorod - Iberostar Tenerife

   14:45

   Magazín Evropské ligy (6)

   15:35

   Rebel Prague Darts Masters 2019 - Souboj LegendOhlédnutí za šipkařskou exhibicí s účastí Phila Taylora

   15:55

   Rychlá kola (12)

   16:25

   NHL: Los Angeles Kings - New York Rangers

   18:10

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:45

   NHL: Los Angeles Kings - New York Rangers

   14:45

   NHL – akce měsíce

   14:55

   Basketbal: Besiktas Sompo Sigorta - PAOK

   16:35

   World Rookie Tour - Part 1

   17:00

   UFC Reloaded (9)

   17:55

   Basketbal: Peristeri winmasters - Gaziantep

Celý Program