EURO je BLÍZKO! Češi v baráži porazili Černou Horu 2:0

Václav Pilař
Zdroj: Mediafax
Autor nádherného úvodního gólu Václav Pilař a Jaroslav Plašil

Čeští fotbalisté zvládli první krok postupu na EURO 2012, když v domácím barážovém zápase porazili v Černou Horu 2:0. Nádherným gólem se nejprve zviditelnil plzeňský Václav Pilař, druhou branku přidal v samém závěru po precizní hlavičce Tomáš Sivok.

Češi předvedli aktivní bojovný výkon a Černohorce prakticky do ničeho vážnějšího nepustili. Po bezbrankové první půli se skvělí čeští fanoušci dočkali dvou branek. Václav Pilař si nejprve za hranicí vápna vedl balon, připravil si jej na střelu, vypálil a jeho míč si našel cestu do sítě. Když už se zdálo, že utkání skončí výsledkem 1:0, zasadil druhou ránu Černohorcům Tomáš Sivok. Ten skóroval hlavou, když si parádně naběhl na přímý volný kop Rosického. Český tým tak má před úterní odvetou velmi nadějnou pozici k postupu na evropský šampionát.

Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži!

Český tým začal s velkým úsilím, od začátku měl převahu ale velká šance se nerodila. Černohorci hráli opatrně, bránili, často faulovali, občas se pustili do postupného útoku. Většinu českých akcí táhli Jiráček a Rosický, proti robustní obráncům se však nedokázali prosadit po stranách Rezek a Pilař.

Petr Jiráček
Zdroj: Mediafax Petr Jiráček byl v utkání hodně aktivní a měl i několik dobrých šancí.

Černohorci vyhrávali většinu hlavičkových soubojů a domácímu týmu se nedařilo ani při standardních situacích. Po prvních dvaceti minutách tlak Bílkova výběru opadl, ale Češi se začali prosazovat víc kombinačně. Výsledkem byla ve 26. minutě střela Pekharta z dobré pozice, ale míč mu nesedl a minul branku. Ve 29. minutě se Černohorci ubránili velkému závaru, v němž byly zblokovány dvě střely Rosického.
Ve 34. minutě měl český tým největší příležitost prvního poločasu. Rosického centr sklepl Pekhart Jiráčkovi, který měl před sebou otevřený prostor, ale přestřelil.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Černohorci začali hrát ve druhé půli a dostali se i k ohrožení české brány. Pudil zblokoval ránu Vukčeviče a český gólman chytil dorážku Damjanoviče. Ve 47. minutě vystřelil z gólové pozice znovu Vukčevič a Čech ránu k tyči skvěle vyrazil. Další rána z úhlu zprava jeho svatyni těsně minula.

Český národní tým se asi po chvíli vzpamatoval, vyrovnal hru a znovu získal navrch. V 60. minutě měl znovu gól na kopačce Jiráček, ale opět minul. Až v 63. minutě přišla velká radost. Po rychlé akci, kterou rozehrál Jiráček, přihrál Kadlec Rosickému, jenž posunul míč Václavu Pilařovi. Ten si zatáhl míč víc do středu a vypálil krásně pravačkou. Brankář Božovič byl zcela bez šance. Pilař dal svůj první reprezentační gól ve svém pátém utkání v dresu národního mužstva.

Tomáš Sivok
Zdroj: Mediafax Tomáš Sivok je perfektní hlavičkář a tato jeho přednost přinesla českému národnímu týmu druhý gól.

Po této brance český tým ovládl hru. V 82. minutě po chybě černohorského brankáře střílel Pekhart hlavou, bohužel minul. V závěru se prodral před Božoviče znovu Pilař, ale obránci ho zablokovali. Nakonec se nevyprodaná Letná dočkala ještě jedné branky v síti hostí. V nastaveném čase rozehrál Rosický trestný kop, na centr si naběhl stoper Tomáš Sivok a nechytatelnou hlavičkou zvýšil na 2:0. Český tým tedy odjede k úterní odvetě v Podgorici s velmi nadějným dvougólovým náskokem, podal výborný výkon a zvítězil zcela zaslouženě.

Baráž o účast na ME 2012, 1. zápas:

Česká republika - Černá Hora 2:0 (0:0)
Branky: 63. Pilař, 90.+1 Sivok. Rozhodčí: Atkinson - Kirkup, Mullarkey (všichni Ang.). ŽK: Pilař, Rezek - Pavičevič, Džudovič. Jovanovič, Pekovič. Diváci: 14 560

Sestavy:
Česká republika:
Čech - Gebre Selassie, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Plašil, Jiráček - Rezek (81. Zd. Pospěch) Rosický, Pilař (90. Kolář) - Pekhart (90. Lafata). Trenér: Michal Bílek.
Černá Hora: M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, S. Savič, Jovanovič - Drinčič, Pekovič (80. Zverotič) - Vukčevič (89. Delibašič), Jovetič, Damjanovič (61. V. Božovič) - Vučinič. Trenér: Branko Brnovič.