BÍDA: Fotbalisté ZKLAMALI! V Chorvatsku prohráli 2:4

Skot David Weir (vlevo) a Tomáš Necid (vpravo).
Zdroj: Mediafax

Čeští fotbalisté ve středečním přípravném utkání v Chorvatsku prohráli 2:4 a nevyšla jim generálka na březnový zápas evropské kvalifikace proti úřadujícím mistrům světa a Evropy ve Španělsku.

Český trenér Michal Bílek před prvním utkáním v tomto kalendářním roce, a zároveň prověrkou na kvalifikační šlágr ve Španělsku deklaroval, že Chorvaté prověří pevnost české defenzivy. První poločas středečního utkání přitom přinesl několik zajímavých útočných akcí na obou stranách a během dvaceti minut padly hned tři góly.

Jako první otevřeli skóre po sporné situaci domácí Chorvaté, kteří v zápase spoléhali na dobrou práci s míčem a nebezpečné přihrávky za českou obranu. V 10. minutě jednu takovou vyslal Kranjčar na Kaliniče, který stál v ofsajdovém postavení, do hry však nezasáhl a dobíhající Eduardo „jesličkami“ z úhlu překonal Čecha. Defenziva Bílkova týmu v první dvacetiminutovce nepůsobila příliš jistě, často chybovala a za další čtyři minuty už Češi prohrávali o dva góly. Na centr Srny od rohového praporku si mezi stopery vyskočil Kalinič a zvýšil náskok domácího týmu.

Češi do poločasu stihli vyrovnat, trefil se i kapitán Rosický

Češi se po úvodním rozkoukání zlepšili v osobních soubojích a brzy mohli snížit, ale Plašil v 17. minutě z několika metrů přestřelil chorvatskou branku. Bílkovým svěřencům tak pomohl až rohový kop, na který si nejvýše vyskočil navrátilec po zranění Sivok a vstřelil důležitý kontaktní gól. Hráči českého týmu poté přidali na tempu i důrazu, Chorvatům byli ve všech směrech vyrovnaným soupeřem a na závěr úvodního poločasu také dokázali srovnat skóre. Po pěkné kombinační akci odcentroval z pravé strany Petržela, jeho spoluhráč z Plzně Rezek ve vápně odstavil chorvatského stopera a Rosický střelou z první překonal brankáře Runjeho.

Přestože Chorvaté poslali do druhého poločasu hned čtyři nové tváře, svěřenci Michala Bílka toho nedokázali využít a naopak přenechali veškerou iniciativu domácím. Českému týmu chyběla vůdčí osobnost obrany i rychlost, nedařilo se stoperům ani krajním bekům, záloha se vytratila ze hry a jistotou nehýřil ani brankář Čech. Hostům se nedařila kombinace, k soupeři přistupovali pozdě a v útoku se po změně stran téměř neprosadili.

Po hodině poslal Chorvaty do vedení Kalinič

V 61. minutě se navíc prosadil po dalším vysokém pasu podruhé v zápase Kalinič a Chorvaté se znovu ujali vedení. Jediný světlý moment druhé půle pro Čechy zableskl v 70. minutě, jenže Pudilův pas Štajnerovi ve vyložené pozici na poslední chvíli na těžkém terénu odskočil. Místo toho přišla čtvrt hodiny před koncem velká hrubka Petra Čecha, který vyběhl mimo vápno a dokonce si dovolil i kličku soupeři, poté poslal těžkou přihrávku na Poláka, který přišel o míč a Iličevič poslal ze čtyřiceti metrů lob do prázdné branky. Chorvaté už zápas s přehledem dotáhli do vítězného konce, český tým tak po prohře 2:4 čeká před kvalifikací ve Španělsku ještě hodně práce.

Mezistátní přípravný zápas:

Chorvatsko - Česká republika 4:2 (2:2)
Branky: 13. a 61. Kalinič, 10. Eduardo, 75. Iličevič - 20. Sivok, 45. Rosický. Rozhodčí: Orsato - Donolini, Di Fiore (všichni It.). ŽK: Kalinič - Kadlec. Diváci: 10 000. Hráno v Pule.