ZAČÍNÁ GAMBRINUS LIGA! Na co se těšit? A bude plná překvapení?

Plzeň - Sparta
Zdroj: Mediafax
Téma:

Letní přestávka rychle utekla a fanoušci se od dnešního dne opět mohou scházet na stadionech a sledovat prvoligový fotbal.

Hon na Plzeň. Tak zní letošní mise týmu, který půjde od prvních kol za titulem. Otevřeně se nikdo kromě Sparty k bitvě o triumf nehlásí, ale šanci bude jistě mít Jablonec, Mladá Boleslav, Olomouc, ale možná také Slavia a Liberec. Má ale někdo na to, aby zastavil Plzeň?

 

Liga jako vždy jistě také nabídne mnoho dramatických momentů a krásných gólů. Ale na co se nejvíce těšit letos? Kdo bude největší osobností? Kdo si zahraje evropské pohár a kdo sestoupí? Otázek je mnoho, odpovědi budou k nalezení na zeleném pažitu.

 

1. Zastaví někdo Plzeň?
Úřadující mistr jde do letošního ročníku v prakticky stejném složení. Kádr doznal jen malých změn, když z hráčů základní sestavy odešel jen Jan Rezek. Nikdo jiný ze základní jedenáctky chybět nebude. Plzeň navíc posílil Čišovský a Pilař, kteří se ihned stali oporami.

 

 

Oba zářili v předkolech Ligy mistrů a zdá se, že už tak silnou Plzeň posunou ještě dál. Zastavit tak z Evropy rozehranou Plzeň bude hodně těžké. "My jsme ale Sparta a chceme vrátit titul na Letnou,“ bije se do prsou Libor Sionko. Rudí to ale budou mít hodně těžké. Navíc pokud Plzeň postoupí do Ligy mistrů, do kasy přitečou peníze a hráčům naroste sebevědomí. "Chceme obhájit, to je jasné,“ potvrzuje Pavel Horváth.

 

2. Jak to bude se Slavií a Baníkem?
Málo peněz, hodně mladých hráčů a tabulková nejistota - to je realita pro tehdejší giganty českého fotbalu. Většina týmů před sezonou realisticky očekává umístění v některé části tabulky. Žižkovu je jasné, že o Evropu hrát nebude, Plzeň se o sestup rvát také nebude. Ale co Slavia a Baník? Týmy, které mohou zazářit, nebo zcela vyhořet? S menšími rozpočty než v loňském roce a s mnoha mladými hráči na soupisce.

 

 

Oba týmy si daly za cíl záchranu, přesto Slavia pošilhává výše. "Chtěl bych Slavii vystřílet evropské pohár,“ vyhlašuje Zbyněk Pospěch. I to bude v případě Slavie možné, pokud se mladým nerozklepou kolena. Ale pokud ano? Může to být boj o holý život...

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

A Baník? Ten se spíše bude rvát sám se sebou. "Máme mladý tým, třeba nevyhrajeme všechny zápasy v lize, ale budeme pracovat a bojovat. Máme na to, abychom hráli klidný střed tabulky," je přesvědčen trenér Karol Marko, který v týmu nepřivítal během letní pauzy žádnou velkou posilu a navíc musel skousnout špatné výsledky v přípravě.

 

3. Zazáří navrátilci do ligy?
Každý rok se do ligy vrací některá ze známých tváří českého a slovenského fotbalu. Letos liga s otevřenou náručí přivítá Milana Fukala a Marka Heinze. Dva zkušené harcovníky, kteří za sebou mají pořádnou porci zápasů jak v Čechách, tak v zahraničí.

 

 

Heinz by měl být hvězdou Olomouce, Fukal zase vyztuží zadní řady ambiciózního Hradce. Slavia hodně očekává od zkušeného gólmana Čontofalského, který dříve působil v konkurenční Bohemce. Gambrinus ligu si zahraje i Miroslav Slepička, který se vrátil do Sparty po nepovedeném angažmá v Záhřebu a poté druhé německé lize. Po půl roce v Německu se vrací mladík Hloušek, který překvapivě nezamířil do Slavie, ale do Jablonce. Podle všeho se tam ale více jak půl roku neohřeje.

 

4. Pět pražských týmů
Sparta, Slavia, Bohemians 1905, Dukla a Žižkov. Pět tradičních celků z hlavního města se po dlouhých sedmnácti letech znovu sešlo v jedné soutěži. Poslední dva jmenovaní postoupily z druhé ligy a budou tak bojovat o holý život. "Je to trochu zvláštní. Na druhou stranu přibudou pražská derby, což je pro fanoušky určitě lákavé,“ myslí si internacionál Vízek, který bude držet palce své Dukle.

 

 

Jedno je jisté – v Praze se bude zase víc chodit na fotbal, bude více vypjatých zápasů a fanoušci budou mít více možností vidět na živo svůj tým. Ale bude to pro ligu přínosem?

 

5. Kdo sestoupí a kdo se porve o poháry?
Boj o záchranu by letos měl být ještě více vyrovnaný než dříve. Za jasného adepta sestupu se považuje Žižkov, který po postupu do první ligy přišel o klíčové hráče včetně nejlepšího střelce Markoviče a místo nich neangažoval adekvátní náhrady. O setrvání v soutěži tak bude bojovat hodně mladý kádr s minimem ligových zkušeností.

 

Ale kdo dál? Dukla, Příbram, České Budějovice, Slovácko, ale také Ostrava, Bohemians či Hradec? Všechny tyto týmy, pokud se jim nepovede sezona, mohou skončit pod čarou ponoru. "Liga bude letos vyrovnanější, více týmů se bude rvát o sestup,“ potvrzuje Vízek, který ale dodává, že Duklu za adepta na sestup nepovažuje. "Na českou ligu má solidní kádr," potvrzuje internacionál.

 

 

Podle všeho ale stejný boj bude panovat o pohárové příčky. To, že se o první a druhé místo podělí Sparta s Plzní, nepochybuje momentálně snad nikdo. Ale kdo skončí třetí a kdo se do Evropy probojuje z Ondrášovka Cupu? To zůstává ve hvězdách a těch týmů může být několik. I proto se vyplatí ligu sledovat.

 

 

Ta začína dnes zápasem Dukla - Sigma Olomouc.

hrc TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: DFB - Pokal Finále 2018: Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt

   01:55 03:45
   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: New Jersey Devils - Pittsburgh Penguins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Harlequins - Exeter Chiefs

   12:45

   Zvedni se z gauče (8)

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2020

   01:15 03:45
   09:00

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2019: RB Lipsko - Bayern Mnichov

   10:45

   UFC Reloaded (28)

   11:30

   FIVB Beach Volleyball - Tokio

   13:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - New Jersey Nets

   14:30

   NBA Triple (18)

Celý program