Sparta Příbram porazit nedokázala, Slavia vyhrála malé derby

Pražská Sparta bude minimálně do neděle v čele ligy díky remíze s Příbramí. Od týmu z Letné se čekaly tři body. Vyhrálo Brno i Slavia.

Jarní boje ve fotbalové lize začaly. A slunečné počasí na pražskou Letnou přivábilo deset tisíc fotbalu lačných fanoušků, kteří přišli podpořit Spartu proti Příbrami. A viděli celkem solidní a překvapivě hodně vyrovnaný fotbal s nečekaným výsledkem.

Brabec ve svém prvním zápase hrubě chyboval

Sparta vyběhla na trávník v hodně překvapivé sestavě. Šanci od prvních minut dostali mladíci Hejda, Folprecht, Krejčí a také slovenská posila Lačný. Ten nastoupil na hrotu s Bony Wilfriedem. A oba několikrát ukázali, že si na hřišti budou rozumět. Důkazem budiž první a nakonec i jediný gól Sparty.

Ohlasy Libora Sionka a Jaromíra Blažka na utkání s Příbramí:

Lačný si několik metrů za velkým vápnem zkušeně zpracoval míč a viděl nabíhajícího ostrostřelce z Pobřeží Slonoviny, kterému balón předal. A Bony Wilfried se s ním nepáral a po pár krocích napálil balón přesně k tyči Krbečkovy branky.

O deset minut později mohl skóre srovnat Šmajkal, ale jeho hlavička pouze orazítkovala břevno. Příbram se přece jen dočkala vyrčovnání a to dvanáct minut před koncem, kdy Středočechům seslal dar z nebes brankář Blažek, který si vůbec nerozumněl s novou posilou Brabcem a po jejich špatné komunikaci míč do branky pohodlně zasunul Wágner.

Ten byl na hřišti necelé dvě minuty. "Beru to na sebe, byla to moje chyba, měl jsem to lépe vykomunikovat," řekl tn.cz po zápase Blažek. "Lehčí gól jsem nikdy nedal," potvrdil střelec Wágner.

Trenér Sparty Chovanec byl po zápase velmi kritický. "Nikoho jsme naším výkonem nepotěšili. Nebylo to z naší strany koncentrované, agresivní, ani dostatečně kvalitní,“ věděl trenér letenského celku Jozef Chovanec, kterému se nezamlouvala hra mladíků. "K nim musím být více kritický, když dostali svou šanci. Akorát Hejda celkem obstál. Jinak někteří hráči dneska prostě svou šanci nevyužili,“ uzavřel sparťanský kouč.

Sparta v závěru tlačila, ale druhý gól nepřidala. S Příbramí tak jen remizovala 1:1 a připsala si devátou remízu v letošním ročníku. "Teď už body ztrácet nesmíme," řekl navrátilec Libor Sionko. "Nasazení z naší strany nebylo stoprocentní, takhle se titul nevyhrává," dodal Sionko.

Polách vystřelil tři body Brnu

Fotbalisté Brna porazili v sobotním utkání 17. kola Gambrinus ligy na domácím trávníku Liberec 1:0 a v tabulce se na svého soupeře bodově dotáhli. Jedinou branku zápasu vstřelil ve 44. minutě po centru Richarda Dostálka záložník Tomáš Polách.

Brno, které nastoupilo se čtyřmi posilami v základní sestavě, mělo po celé utkání herní i územní převahu a Liberec takřka nepouštělo do šancí. Zcela jednoznačné to ale nebylo. Velkou šanci skórovat měl hostující Smetana, ale Bureš byl připraven.

Brno se mohlo konečně radovat z vítězství, protože z posledních dvanácti ligových duelů v minulém roce vyhrálo pouze jednou. "Až na posledních deset minut jsme si zasloužili vyhrát. Vítězství je pro nás odměnou za to, že jsme hráli dobrý fotbal a dlouho jsme byli jednoznačně lepší," mínil střelec Polách.

Tři body pro sešívané vystřelil Grajciar

V posledním zápase prvního hracího dne jarní části Gambrinus ligy si Slavia Praha poradila na Strahově s Bohemians Praha. Jediný gól utkání dal slovenský záložník Peter Grajciar, který se prosadil krásnou dalekonosnou střelou.

Slavia ale nebyla v utkání lepší, hráči Bohemians zahazovali jednu šanci za druhou. Pražský tým si tak může mnout ruce, že angažoval slovenského gólmana Seneckého, který v zápase chytil minimálně tři gólové šance a hlavně díky němu se "sešívaní" radují z vítězství.

17. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - 1. FK Příbram 1:1 (1:0)

Branky: 22. Wilfried - 78. Wágner. Rozhodčí: Matějek - Gallo, Vysloužil. ŽK: Hejda - Hušbauer, T. Pilík, Tarczal. Diváci: 10.066.
Sestavy:
Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Brabec, Pamič - Sionko, Folprecht (86. Kalouda), Hejda (86. Hoheneder), Krejčí - Wilfried, Lačný (70. Kadlec). Trenér: Chovanec.
Příbram: Krbeček - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Šmejkal (83. Videgla) - Hušbauer, Tarczal, T. Pilík (76. Wágner), Rodrigues - Fantiš, Klesa (90.+3 Borek). Trenér: Marko.

1. FC Brno - FC Slovan Liberec 1:0 (1:0)
Branka: 44. Polách. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Koval. ŽK: Dejmek, Smetana (oba Liberec). Diváci: 2481.
Sestavy:
Brno: Bureš - Jílek, Dvorník, Trousil, Husár - Dostálek, Křeček, Polách (68. Chlup, 89. Huška) - Kalabiška (90. Rabušic), T. Došek, Hodek. Trenér: Beránek.
Liberec: Hauzr - Gebre Selassie (27. Polák), Kelič, Dejmek, Janů (61. Frejlach)- Dočkal, Papoušek, Gecov, Vulin - Smetana, Kerič (78. Diviš). Trenér: Petřík.

Bohemians Praha - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 26. Grajciar. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Mencl. ŽK: Mach, Jeslínek, Belaň, Ibe, Fenyk, Devátý, Kincl - M. Černý. Diváci: 4568.
Sestavy:
Bohemians Praha: Belaň - Flachbart, Lencevič, Horáček, Grznár - Jeslínek (46. Fenyk), Demeter, Dobeš (77. Devátý), Mach - Pospíšil (61. Kincl), Ibe. Trenér: Jindráček.
Slavia: Senecký - Krajčík, Lafrance, Kopic, Hubáček - Grajciar, Janda, Trapp (61. Ragued), Hloušek (22. M. Černý) - Šenkeřík (86. Kysela), Vlček. Trenér: Jarolím.