Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 11. 4. 2014
premiéra

Slávistický Pastoor se Sparty nebojí. Většinu derby jsem vyhrál, říká

Alex Pastoor
Zdroj: isifa.com

Poprvé v historii povede jednoho z pražských rivalů do slavného derby nizozemský kouč. Trenér fotbalistů Slavie Alex Pastoor už zažil podobné zápasy v rodné vlasti i v Turecku a většinu z nich prý vyhrál. Uspět i v Praze.

Ambice má kouč Slavie i přesto, že dobře vnímá momentální postavení týmů v tabulce, kde Sparta je o třináct míst výš než Slavia.


"Na zápas se těším, mám derby rád. Mojí výhodou je, že nejsem tak emotivní, moc se mnou emoce necloumají. Musím analyzovat hru, soustředit se na utkání," řekl Pastoor na dnešní tiskové konferenci Slavie.


Atmosféru derby zápasů dobře zná z předchozích působišť v Nizozemsku a v Turecku. "V Nizozemsku jsem zažil dvě taková derby - Ajax Amsterodam proti Feyenoordu Rotterdam a Nijmegen proti Arnhemu, což jsou dvě města vzdálená od sebe deset kilometrů. Nejvyhrocenější bylo derby mezi Fenerbahce a Galatasarayem Istanbul," uvedl Pastoor. Bilanci má pozitivní. "Všechna derby si nepamatuji, ale většinu z nich jsem vyhrál," usmál se trenér, který v minulosti vedl Excelsior Rotterdam a Nijmegen. V dalších klubech byl asistentem či koučoval mládežnické týmy.


O významu pražského derby věděl už před svým příchodem do Čech na začátku března. "Rivalitě mezi Slavií a Spartou jsem rozuměl už před tím, než jsem do Slavie přišel. Hrát derby je krásné," konstatoval Pastoor.


Varoval ale před tím, aby jeho hráči šli do zápasu příliš namotivovaní. "Důležité je, abych zůstal klidný nejen já, ale i hráči. Samozřejmě emoce vám mohou dát extra impulz, ale nesmíte ztratit hlavu. Pokud budeme schopni kontrolovat své emoce, máme větší šanci na Spartě vyhrát," řekl sedmačtyřicetiletý kouč.


Se Slavií po jediné výhře z pěti ligových kol figuruje Pastoor na čtrnáctém místě tabulky a bojuje o záchranu, zatímco Sparta je suverénně první. Obavy z rozdílného rozpoložení obou celků ale nemá. "Sparta je momentálně nejlepší v lize, ale plán na další zápas nemá nic společného s výsledky. Nebojím se žádného soupeře, ani Sparty. Naopak je to výzva, budeme bojovat," dodal.

ram, čtk TN.cz