Remízy týmů bojujících o pohárovou Evropu, Zlín je blíže záchraně

Překvapivou remízou 1:1 skončilo utkání sestupem ohroženého Kladna s Libercem. Stejným výsledkem dopadlo také utkání Olomouce se Zlínem a Boleslavi s Plzní. Zvítězily Budějovice a Jablonec.

Ze hry o teoretickou možnost získat titul vypadl Liberec, který pouze remizoval na hřišti Kladna, takže jediný, kdo může ohrozit Slavii v cestě za titulem je Sparta, ta si poradila s Bohemians 1:0 a poskočila na druhé místo tabulky. Více o zápase Sparty čtete ZDE.

Liberec se bál o body

Nebezpečnější Kladno zahrozilo už ve 20. minutě, když Bartošova dorážka skončila na tyči. Gól mohl padnout i na druhé straně, když se v 28. minutě prokličkoval do pokutového území Blažek, jehož gólovou střelu vyrazil kladenský brankář Pavlík.

Další šance se urodily až ve druhém poločase. V 62. minutě byl po kolmici ze středu hřiště agilní kladenský útočník Klinka sám před libereckým brankářem Zlámalem. Ten stačil míč vyboxovat. O chvíli později se po kladenském ostřelování liberecké branky málem hlavou prosadil Zachariáš, ale Zlámal se štěstím vyrazil.

Po sérii příležitostí domácích se však nakonec mohl smát Liberec. V 76. minutě poslal před kladenskou branku jedovatý centr Kerič, míč zasáhl obránce Procházku od něhož mířil do vlastní branky, ale brankář Pavlík v poslední chvíli vyrazil na břevno. V 90. minutě málem rozhodl Klinka, ale jeho střelu vyrazil výborný Zlámal.

V Boleslavi padaly branky až v nastavení

O první vzrušení v utkání, v němž šlo Mladé Boleslavi o postup do pohárové Evropy, se postaral Ševinský, který v pokutovém území sestřelil Rolka a rozhodčí Adam nařídil penaltu. Tu pak ale po protestech hostů a poradě s asistentem zase odvolal a kopalo se od branky Plzně.

To však bylo od domácích na dlouhou dobu vše. Otěže zápasu uchopili do svých rukou hosté. Centr Ševinského zprava směřoval na hlavu Horvátha, který orazítkoval jen tyč. O několik minut později si oba hráči role vyměnili, ale pokus Ševinského vyhlavičkoval z brankové čáry Sylvestre. Těsně před půlí ještě pálil hostující Petržela z vápna nad branku.

Osm minut po přestávce orazítkoval Horváth z přímého volného kopu břevno domácí branky, byla to rána z dobrých pětadvaceti metrů. Plzeň tlačila dál. Kolář hlavičkoval po hodině hry zcela osamocen znovu jen do břevna.

Postupem času se probrali také domácí. Po průniku Sylvestreho se ale k zakončení neprodral Chramosta a následná střela Poláčka směřovala vysoko nad. V závěru už to byl spíše boj. Branky přišly až v nastaveném čase. Nejdříve centroval domácí Kúdela a brankář Ticháček zachytil míč až za brankovou čarou. Ve čtyřminutovém nastavení ale přichystala Plzeň ještě odpověď. Střela Limberského z dálky se zastavila až v síti.

Šance Zlína na záchranu udržel Bača

V důležitém utkání se střetla pátá Olomouc, která bojuje o poháry s předposledním Zlínem, jenž má naopak existenční starosti. Zlín vyhrál čtyřikrát za sebou, naposled skolil Spartu. Na Andrově stadionu byli k první brance utkání blíž domácí, když ve 33. minutě sklepl Hořava míč Kaščákovi a ten z dvaceti metrů napálil břevno zlínské branky.

Góly začaly padat až ve druhé půli. V 63. minutě si z ničeho nic si naběhl Hořava na oblouk u vápna a trefil levou šibenici Baránkovy branky. O chvíli později mohlo být vyrovnáno, ale Dostálkova rána skončila pouze na spojnici břevna a tyče. V 83. minutě to však Východomoravamům už vyšlo. V závaru před Šustrem se nejlépe zorientoval Bača a z bezprostřední blízkosti srovnal na konečných 1:1. Zlín, který bodoval již pětkrát za sebou, ztrácí v tuto chvíli na příčku zajišťující záchranu pouze dva body.

Jablonec smetl potápějící se Příbram

Po domácí výhře Příbrami nad Olomoucí 2:1 se zdálo, že změna na trenérském postu týmu bojujícímu o přežití v Gambrinus lize prospěla, ale teď to vypadá, že je vše ve starých kolejích. Na severu Čech sice Jablonec nepředváděl kdovíjaký fotbal, ale i tak zvítězil celkem jednoznačně 3:0.

Úvodní branku zápasu vstřelil ve 29. minutě Hloušek, který z prakticky první pořádné akce utkání poslal Jablonec hlavou do vedení. Ten stejný fotbalista sehrál důležitou roli i na začátku druhé půle. Po faulu na něho se kopala penalta a navíc byl vyloučen příbramský Štochl, který Hlouška nedovoleně zastavil. Nařízený pokutový kop proměnil s přehledem Petr Pavlík, jenž vymetl šibenici. Nalomenou Příbram poté dorazil o čtyři minuty později Anes Haurdič, na jehož parádní ránu Hruška vůbec nezareagoval.

Alespoň o čestný úspěch pro Středočechy se pokoušel kanonýr Huňa. V prvním případě ovšem minula jeho dělovka tři tyče, ve druhém ho pak v posledním momentě obrali o míč domácí obránci. Když pak v závěru netrefil v čisté šanci ani Klesa, dorazil Středočechy čtvrtým zásahem Lafata.

Teplice braly na hřišti Brna body díky Heskovi

Na hřišti Brna nastoupily Teplice, které díky vítězství nad Spartou postoupily do finále poháru, takže klíčový boj o postup do Evropské ligy je čeká proti druholigovému Slovácku ve středu 27. května, ale o postup do evropských pohárů se chtěli pokusit i z ligové soutěže.

Po brance domácího Živného z 59. minuty, který se prosadil hlavou po Poláchově standardní situaci, to dlouho vypadalo, že Teplice odjedou domů s prázdnou. Díky tlaku ze závěru utkání však vyrovnali na konečných 1:1 zásluhou Heska.

Budějovice otočily utkání s Ostravou a zachránily 1. ligu

Domácí zahájili utkání úvodním tlakem, který narušil po velké chybě Laurince v 22. minutě Mičola. Domácí stoper přišel při zpracování o míč a Mičola sám před Kučerou poslal hosty střelou k levé tyči do vedení.

Svěřence trenéra Tobiáše však inkasovaný gól nepoložil. Rohový kop Šímy přistál na hlavě záložníka Mezlíka, který se trefil přesně do levého rohu Bučkovy branky. Po změně stran Budějovice úspěšně dokonaly obrat. V 53. minutě se štěstím prošel centr Mezlíka k Sedláčkovi, který si připsal sedmý gól v letošní sezoně. Svůj osmý ligový zásah přidal Sedláček o pět minut později, když se k němu dostal míč po nešťastném zásahu Tomašáka a Sedláček nabídnutou šanci využil přesnou střelou pod břevno.

Baník Ostrava ještě dokázal v závěru utkání zdramatizovat, v 74. minutě totiž překvapil obranu domácích rychlou rozehrávkou standardní situace, po které se hlavou trefil podruhé v zápase Mičola.

1. fotbalová Gambrinus liga, 28. kolo, dosud odehrané nedělní zápasy:

1. FC Brno - FK Teplice 1:1 (0:0)
Branka: 59. Živný - 90.+3. Hesek. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Novák. ŽK: Klein (Teplice). Diváci: 2550.

SK Kladno - FC Slovan Liberec 0:0
Rozhodčí: Makovička - Hojsík, Pospíšil. ŽK: M. Zachariáš - Dejmek, Gebre Selassie, Holeňák. Diváci: 2622.

FK BAUMIT Jablonec - 1. FK Příbram 4:0 (1:0)
Branky: 29. Hloušek, 52. Pavlík z pen., 57. Haurdič, 90. Lafata. Rozhodčí: Hrubeš - Večeřa, Košec. ŽK: Nechvátal (Příbram), ČK: 52. Štochl (Příbram). Diváci: 3522.

SK Sigma Olomouc - FC Tescoma Zlín 1:1 (0:0)
Branky: 63. Hořava - 83. Bača. Rozhodčí: Jech - Jiřík, Slavík. ŽK: Kaščák - Čelůstka, Dostálek, F. Novák. Diváci: 4487.

SK Dynamo České Budějovice - FC Baník Ostrava 3:2 (1:1)
Branky: 53. a 58. Sedláček, 39. Mezlík - 22. a 74. Mičola. Rozhodčí: Kocián - Gallo, Vysloužil. ŽK: Laurinc - Kraut, T. Marek, Mičola, Lukeš. Diváci: 3526.

FK Mladá Boleslav - FC Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)
Branky: 90+3. Kúdela - 90+4. Limberský. Rozhodčí: Adam - Wilczek, Čecháček. ŽK: Hrdlička - Halama, Limberský, Petržela, Kolář, Varadi. Diváci: 4226.

V neděli se ještě hraje duel AC Sparta Praha - Bohemians Praha, který začne ve 20.00.