v německu dali fakta na stůl

Předseda Pelta by do toho měl švihnout, říká Straka. Ale na derby se těší

František Straka
Zdroj: Mediafax
František Straka
Téma:

Pražské fotbalové derby je za rohem. Jedním z mužů, pro kterého bylo skoro vším, je i František Straka. Opora Sparty i reprezentace, ale jednu chvíli i kouč Slavie favorita derby nevidí. Víc ho ale znepokojuje momentální napjatá situace v českém fotbale.

Byl kovaným sparťanem, jednou ale kývl na nabídku vést konkurenční Slavii a hned byl oheň na střeše. František Straka ale nadále zůstal v srdci věrný Letné.
 

„Já jsem sparťan, byl jsem sparťan, a zůstanu sparťanem. Derby máme jenom jedno a i když jsem trénoval Slavii, tak budu fandit Spartě,“ opakuje rezolutně větu, kterou snad už médiím řekl tisíckrát.Jenže jeho milovaný klub je v krizi. Sparta třikrát za sebou prohrála. Před derby tak asi v kabině Letenských není asi ideální nálada.


„Derby je o úplně něčem jiném, to se úplně vymyká lize,“
říká však Straka. „Většinou se říká, že favorit prohrává. Teď jde o to, kdo je favorit,“ zamyslel se.


„Sparta prohrála třikrát, Slavia neprohrála na Dukle. Dá se říct že je to tak 50 na 50. Ale o to víc to bude sledované – favorita nemáme,“ myslí si bývalý obránce reprezentace.


Strakovi neunikl ani poslední incident mezi oběma tábory fanoušků. Bitku v metru vůbec nechápe.


„To, co jsem slyšel a viděl mne šokovalo. Já jsem proti jakémukoliv násilí. Ta frustrace a násilnost začíná být nesnesitelná. Když se podíváme ven, za hranice, jak spolu lidé dokážou fandit, a jsou to také dva protilehlé tábory a jsou to taky derby, tak vidíme, že to jde,“
myslí si muž, který hrál i německou bundesligu za Mönchengladbach a Rostock.„Tihleti blázni si myslí, že mohou o všem rozhodovat se chtějí pobít a dokazovat jak jsou silní,“ zuří bývalý řízný zadák.


V dobách, kdy hrál za Spartu prý byli fanoušci k sobě ohleduplní. „Stoprocentně, bylo to férovější. Derby, která jsem zažil, se nesla v duchu fandění. Nikdy to nešlo do fyzického násilí. Jde o sport, a mělo by se hrát fair play, ať někdo vyhraje nebo prohraje. Ale ať se nic neděje na stadionech, to tam nepatří,“ dodává Straka.


Češi se prý poučí až v případě, že se něco stane. „Já nevím. Asi by se mělo něco stát, aby už se to nikdy neopakovalo. Podívejte se na Anglii, to je zářný příklad,“ myslí si Straka.Populárního internacionála popuzuje i současný stav okolo nejasné aféry s údajnými důkazy o korupci ve fotbalovém prostředí.


„Nikdo z nás neví, jaké info má náš předseda svazu. Mě spíš zaráží jedna věc, to že nejsme razantní. Neustále na něco pořád čekáme. Mě to totálně znervózňuje a zřejmě nejen mě,“ říká bývalý reprezentant ke kauze kufříku Daniela Křetínského.


„Když to srovnám s Německem, tam taky proběhla kauza rozhodčího Hoyzera. Tam se dala fakta na stůl, a bylo vyřešeno,“ říká Straka.


Řešení se podle něj nabízí: „Je potřeba aby do toho předseda Pelta švihnul a udělal čistý stůl.“

ft TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   14:45 15:00
   15:00

   Fotbal: Philadelphia Union - Sporting Kansas City

   16:50

   Monster Energy Supercross Geneva

   17:20

   Magazín Evropské ligy (18)

   17:50

   NHL News

   18:05

   NHL: Boston Bruins - Philadelphia Flyers

 • Nova Sport 2

  • NBA: Los Angeles Clippers - New Orleans Pelicans

   13:00 15:00
   15:00

   NHL: Boston Bruins - Philadelphia Flyers

   16:45

   RunTour - České Budějovice

   16:55

   Nova Cup - Teplice nad Metují

   17:05

   NBA: Boston Celtics - Portland Trail Blazers

   19:10

   Basketbal: Jimmy Butler - NEJ akce 2015 - 2020

Celý program