Olomouc rozstřílela Liberec, Ostrava zdolala Kladno

Olomoucká Sigma vyhrála na půdě Liberce vysoko 4:0, Baník doma porazil Kladno 2:0.

Baník byl velkým favoritem zápasu a svou roli splnil, i když se musel potýkat s tvrdou defenzívou Kladna. Už v 18. minutě Lička uvolnil do šestnáctky Tchuře a Holub jej zezadu srazil, rozhodčí Zelinka však pokutový kop nenařídil. Chvíli na to defenzivní záložník Marek levačkou vypálil z velké dálky, brankář Pavlík však zasáhl dobře.

Síť hostů se poprvé rozvlnila po 35 minutách hry. Po rohovém kopu, šli do hlavičkového souboje s domácí obranou oba baníkovští stopeři Neuwirth a Neves, jeden z nich hlavičkoval do břevna a na brankové čáře se nejlépe orientoval Miloslav Strnad, který z otočky míč dorazil do sítě.

Ve druhé půli se Kladno za vyrovnáním příliš nehnalo a tak Baník stále dobýval pevnou soupeřovu obranu a pojistka na 2:0 přišla až čtvrt hodiny před koncem, kdy Lukeš posunul doleva na střídajícího Varadiho a ten poslal přízemní centr křížem do pokutového území. Z první ligové trefy v kariéře se pak mohl radovat obránce Řezník.

Olomouc si v Liberci pěkně zastřílela

Začátek utkání nenasvědčoval tomu, že by se na Slovan mohla snést taková katastrofa. Olomouc začala aktivně a po chvíli Ordoš z dobré pozice z úhlu poslal svůj volej vedle. Liberec potom hosty přetlačil a dostal se do dvou gólových příležitostí. V první osvědčil svou výbornou formu brankář Lovásik, jenž vystihl střelu Blažka, v té druhé opět vyhrál souboj s Blažkem Lovásik.

Katastrofa dopadla na Liberec mezi 29. a 32. minutou. Hubník nádherně vysunul sprintujícího Ordoše, který chladnokrevnou kličkou vyřadil Hauzra z možnosti zasáhnout a skóroval. Po třech minutách kopali hosté roh a Janotkův centr poslal Šultes do sítě na 0:2.

Po přestávce nasadil domácí kouč Ladislav Škorpil do hry záložníka Papouška, aby rozhýbal hru ve středu pole, ale v 60. minutě bylo prakticky po zápase. V 53. minutě Liberečtí opět zaspali při rohu a hlavou se prosadil Brazilec Daniel Rossi da Silva. V 60. minutě nádherně nacentroval Hořava znovu Rossimu, ten trefil Hauzra, ale Šultes odražený balón poslal bombou pod břevno na 0:4.

Domácí tým sice pak neustal v útočné snaze, ale byl psychicky paralyzovaný, zatímco Olomoučtí hráli fotbal. Měli další dvě velké šance, zatímco Slovan se dostával k brankovým příležitostem jen velmi těžko.

FC Slovan Liberec - SK Sigma Olomouc 0:4 (0:2)
Branky: 32. a 60. Šultes, 29. Ordoš, 53. Rossi da Silva. Rozhodčí: Jech - Handlíř, Štěrba. Bez napomínání. Diváci: 2617.

FC Baník Ostrava - SK Kladno 2:0 (1:0)
Branky: 33. M. Strnad, 76. Řezník. Rozhodčí: Zelinka - Zlámal, Ubias. ŽK: Marek, Neves, Mičola - Szabo. Diváci: 5206.