Kdo je Pavel Mokrý? Kritizovaný exšéf ČMFS a Košťálova hračka

Pavel Mokrý
Zdroj: Mediafax
Pavel Mokrý
Témata:

Pavel Mokrý je bývalý šéf českého fotbalu. Nyní jsou on a jeho dva exkolegové vyšetřováni v souvislosti s daňovými úniky.

Pokud se prokáže, že se Mokrý skutečně provinil v kauze krácení daní a poplatků, bude to smutná tečka za jeho kralováním nad výkladní skříní českého sportu.
Pětapadesátiletý funkcionář se ČMFS (Českomoravského fotbalového svazu) ujal v říjnu 2005 a jeho mandát byl možná vůbec nejslabší v historii
.


Mokrý vyhrál volby, ale vládnout nechal Košťála


Mokrý byl jen řešením z nouze. Valná hromada svazu se totiž nebyla schopná domluvit na tom, zda si do svého čela zvolí mediálně protěžovaného Ivana Haška, nebo kontroverzního funkcionáře Vlastimila Košťála. Ten nakonec “umožnil“ Mokrého zvolení tím, že se spokojil s funkcí manažera reprezentace a pod svá křídla si vzal stavbu Národního stadionu.


De facto ovšem celý svaz řídil, což bylo dlouholetým veřejným tajemstvím pánů ze Strahova.


Košťál zůstává v klidu


Podle některých médií se policisté chtějí dostat na kobylku právě Košťálovi. Při plánování Národního stadionu, jehož základní kámen nebyl nikdy ani položen!, se podle zprávy revizní a odvolací komise ztratilo šest milionů korun a odpovědnost za to nese bývalý boss pražské Sparty.


On sám se ale policejního vyšetřování nebojí. “Opravdu nevím, čeho se to týká. Strach rozhodně nemám,“ prohlásil Košťál pro idnes.cz z rakouského Kaprunu.


Sáhlo po něm Brno. Teď se ho nejspíš brzy zbaví


Ale zpět k Mokrému. Ten byl médii pranýřován prakticky od počátku svého nástupu na pozici šéfa svazu. Vyčítána mu byla především rostoucí nedůvěryhodnost českého fotbalu, špatná práce s médii a fraška při výběru nového trenéra reprezentace.


S nadšením proto veřejnost přijala Mokrého prohlášení, že při červnové volební valné hromadě ČMFS nebude kandidovat na žádnou funkci. Bez práce však dlouho nezůstal.


Jen pár dní poté, co ho v šéfovském křesle nahradil Ivan Hašek, byl jmenován novým generálním ředitelem Brna. Tuto pozici možná bude muset opustit ještě dřív, než se v ní vůbec trochu rozkoukal…


Mokrého kumpáni? Chvála a Malý


Policie "nesebrala" jen Mokrého, ale zároveň zadržela i Václava Chválu a Ladislava Malého. Druhého jmenovaného poté rovnou obvinila, hrozí mu 5 až 12 let vězení.Václav Chvála byl dlouho šéfem Pražského fotbalového svazu. Mimo to zastával funkci ve výkonném výboru ČMFS. Nedávno ho neznámí útočníci zmlátili v místě jeho bydliště, což byla pravděpodobně reakce na to, že požádal o rozpuštění komise rozhodčích. I když se samozřejmě jedná jen o spekulace. Nyní už ve vedení českého fotbalu není, protože na červnové valné hromadě neúspěšně kandidoval na své znovuzvolení.


Ladislav Malý je zase bývalý náměstek ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Před čtyřmi roky veřejně podporoval Ivana Haška při jeho neúspěšné kandidatuře na pozici předsedy svazu. Jako státní zmocněnec se podílel na organizaci hokejového mistrovství světa 2004 a výstavbě Sazka areny.

tn.cz/hum

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 22:05 23:50

   NBA: Vzpomínkový zápas Kobyho Bryanta

   23:50

   NHL: Montreal Canadiens - Washington Capitals

   01:20

   Fotbal: FC Nantes - Girondins Bordeaux

   03:05

   NHL: Calgary Flames - St. Louis Blues

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   FAI World Drone Racing Championships

 • Nova Sport 2

  • 23:15 01:00

   Fotbal: Malta Cup - Utkání o bronz

   01:00

   UFC The Walk (3)

   01:25

   FAI World Drone Racing Championships

   01:55

   NBA – akce měsíce

   02:05

   NBA: Miami Heat - Boston Celtics

   09:00

   Fotbal: Aston Villa - Leicester City

Celý Program