Gambrinus liga: Teplice přezimují v čele ligy s utkáním k dobru

V sobotu mělo předehrávané 16. kolo Gambrinus ligy na programu hned čtyři duely. Sparta se dotáhla na první Teplice.

Jako již tradičně, předehrává se ve fotbalové Gambrinus lize jedno jarní kolo kvůli počasí už na podzim. Do jeho programu tentokrát negativně zasáhl celosvětový fenomén v podobě prasečí chřipky. Kvůli epidemii viru H1N1 v kádru tak mohou o zasloužené přezimování na prvním místě přijít Tepličtí, kteří museli odložit svůj duel s Plzní.

Jablonci se do čela ligy nechtělo, remizoval na Slovácku

Šanci posunout se do čela tak dostali soupeři. Asi nejlepší pozici měl Jablonec reprezentačního asistenta Františka Komňackého, kterému "stačilo vyhrát" na Slovácku. Sparta měla naději jen teoretickou: musela čekat na klopýtnutí Severočechů a současně vyhrát v malém pražském derby nad Bohemians 1905 nejméně o čtyři branky.

Jablonec svou šanci na přezimování v pozici lídra Gambrinus ligy promrhal, přesně jak mu předpovídala statistika. Severočeši totiž zatím nedokázali na půdě Slovácka vyhrát a tři body si neodvezli ani tentokrát, i když snaha jim po stěží průměrném prvním poločase nechyběla.

Komňacký zřejmě udělal o přestávce v kabině pořádné dusno a vyplatilo se. V 50. minutě nejprve Vošahlík hlavičkou orazítkoval tyčku domácí branky, za dalších sedm minut šli už se štěstím Jablonečtí do vedení. Pavlíkova střela se nejprve otřela o bránícího Urbánka, poté o brankovou konstrukci a nakonec přeci jen skončila za čarou. V 75. minutě ale nedokázala obrana Severočechů odvrátit nabídku Abrahama do vápna a exliberecký Smetana rozhodl o dělbě bodů po remíze 1:1.

Komňacký: "Chyběla nám touha po vítězství."

"S výsledkem nejsem spokojený. Chyběla nám větší touha po výhře, kterou jsme jako druhý tým tabulky měli mít. První půli jsme nerozehráli dost aktivně, až po přestávce jsme zlepšili pohyb a aktivitu," hodnotil jablonecký kouč František Komňacký. "Bohužel jsme k prvnímu gólu nepřidali další, i když jsme šance měli, a byli jsme potrestání snad z jediné střely na naši bránu," dodal.

Utkání Bohemians 1905 vs. Sparta 0:2 jsme přinesli v podrobné ON-LINE reportáži ZDE.

Ani Sparta se přes Teplice do čela soutěže neprodrala. Na Strahově sice dokázala udolat bezzubé Klokany 2:0 díky trefám Holendy a Žofčáka po změně stran, potřebný čtyřgólový debakl ale soupeři nenadělila. Zatímco pro většinu ligy tímto víkendem končí podzimní sezona, Sparta se ještě ve dvou duelech Evropské ligy bude prát o setrvání v evropských pohárech i pro jaro.

Starkovi hoši doma válí

Příbram doma zatím prohrála jen s vedoucími Teplicemi, jinak poráží i favority, a mezi ty Kladno rozhodně nepatřilo. Přesto nebyli hosté daleko zisku vytouženého bodu, o něj přišli až v 88. minutě po trefě střídajícího Tomáše Wágnera.

Zatímco Příbram doma vyválčila už 23 bodů, Kladenští pokračují v nelichotivé sérii, která čítá už sedm zápasů bez výhry. Dvakrát se za domácí trefil Josef Hušbauer, hosté ale dokázali v obou případech srovnat. Poprvé se o to zasloužil Tomáš Strnad, podruhé Lukáš Zoubele. Na třetí pokus už to ale Středočechům nevyšlo.

Liberec rozstřílel Boleslav

V souboji dvou tradičně ambiciózních celků přivítal Liberec v posledních pěti zápasech neporaženou Mladou Boleslav. Slovan doma Středočechy ještě nikdy neporazil a v paměti měl ještě čtyřbrankový debakl ze srpnového souboje, tentokrát to byl ale jeho zápas.

Liberci se před zápasem rozpadla sestava - mimo hru byli potrestaní Dočkal, Liška a Kelič, nemoc sklátila Blažka a jen na lavičce začal zkušený stoper Holeňák. Změny se nevyhnuly ani brankářskému postu, místo zraněného Hauzra dostal poprvé v sezoně šanci Zich, který pod Ještědem hostuje z pražské Sparty.

Dočasnému kouči Petříkovi vyšla dokonale sázka na útočné duo Nezmar - Kerič. Prvně jmenovaný velezkušený borec otevřel skóre ve 22. minutě, chorvatský nejlepší kanonýr minulého ročníku Gambrinus ligy se v nové sezoně trefil vůbec poprvé v 65. minutě. Na konečných 3:0 pro Liberec upravil střídající Bosančič. Domácí dohrávali bez vyloučeného Váchy, v dresu Mladé Boleslavi se nedočkal závěrečného hvizdu Adrian Rolko.

Dušan Uhrin se zlobil, hráči podle něj utkání odchodili

"Nedali jsme šance v prvním poločase, kdy jsme měli příležitosti. Nebyli jsme však důrazní v pokutovém území. Utkání jsme normálně odflákli. Zápas jsme odchodili, nechtělo se nám," zlobil se boleslavský trenér Dušan Uhrin, který neskrýval velké rozčarování. "Jsem hodně zklamaný. Není možné, aby se otočilo proutkem. Může se prohrát po boji, my jsme ale dnes po boji neprohráli."

1. FC Slovácko - FK Baumit Jablonec 1:1 (0:0)
Branky: 75. Smetana - 57. Pavlík. Rozhodčí: Drábek - Čecháček, Pelikán. ŽK: Němčický, Kubáň, Formánek. Diváci: 4865.
Slovácko: Filipko - Kubáň, Němčický, Formánek, Urbánek - Ondřejka (63. Zelenka), V. Valenta, Abrahám, Cleber - Smetana, Švancara. Trenér: Mazura.
Jablonec: Špit - Zábojník, Krejčí, Drsek, Jablonský - Haurdič (83. Eliáš), Loučka, Pavlík, Kovařík - Čížek, Vošahlík. Trenér: Komňacký.

1. FK Příbram - SK Kladno 3:2 (1:1)
Branky: 19. a 68. Hušbauer, 88. Wágner - 29. Strnad, 86. Zoubele. Rozhodčí: Jech - Kovařík, Moudrý. ŽK: Szabo. Diváci: 2076.
Příbram: Krbeček - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Pleško - Klesa (86. Šmejkal), Hušbauer, Tarczal, Rodriguez (64. T. Pilík) - Huňa, Fantiš (78. Wágner). Trenér: Marko.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Procházka, Gross, Mráz - Holub (77. Šilhan), Strnad, Tatanašvili (60. Szabo), Cigánek - Zachariáš (77. Klinka), Zoubele. Trenér: Hřídel.

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 3:0 (1:0)
Branky: 22. Nezmar, 64. Kerič, 71. Bosančič. Rozhodčí: Adámek - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Vácha, Holeňák - Rajnoch, Mendy, Rolko. ČK: 73. Vácha - 90. Rolko. Diváci: 3929.
Liberec: Zich - Gebre Selassie, Polák, Dejmek, Janů (46. Bosančič) - Frejlach (61. Purič), Vácha, Papoušek, Vulin - Nezmar, Kerič (86. Holeňák). Trenér: Petřík.
Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Procházka, Rolko, Kúdela (42. Djalovič, 62. Opiela) - Mendy, Rajnoch, Sylvestre, Poláček - Kulič, Táborský (46. Chramosta). Trenér: Uhrin.

Bohemians 1905 - Sparta Praha 0:2 (0:0)
Branky: 59. Holenda, 64. Žofčák. Rozhodčí: Damková - Ubias, Slavík. ŽK: Ibragimov, Lukáš - Hubník. Diváci: 7153.
Sestavy:
Bohemians 1905: Sňozík - Cseh, Nikl, Lukáš, Rychlík - Bartek (81. Hašek), Dian, Pávek, Hrdlička (63. Janek) - Škoda (72. Slezák), Ibragimov. Trenér: Hoftych.
Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Hubník (46. Hoheneder), Pamič - Žofčák, Hušek, Vacek, Střeštík (77. Kalouda) - Wilfried, Holenda. Trenér: Chovanec.