Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

to je pálka!

Fotbalista Sabou musí doplatit daně. Soud mu vyměřil desetkrát víc

Jiří Sabou
Zdroj: Mediafax
Jiří Sabou
Témata:

Bývalý prvoligový fotbalista Jiří Sabou bude muset doplatit přes 250 tisíc korun na daních. Neuspěl totiž u soudního dvoru Evropské unie, který přezkoumal jeho spor s českým státem.

Sabouovi soud neuznal nárok, aby ho české úřady informovaly o prověřování jeho příjmů v ostatních členských zemích EU pro to, aby mu vyměřily daň. Český stát se totiž nespokojil se Sabouovým daňovým přiznáním, na jehož základě by bývalý hráč fotbalové ligy zaplatil desetkrát nižší daň z příjmů, než měl.
 

Sabou, který v české lize odehrál přes 200 zápasů, před osmi lety předložil finančnímu úřadu faktury údajně prokazující vysoké náklady na služební cesty za účelem vyjednávání o klubovém přestupu, které si odepsal z daňového základu.
 

Stát mu proto podle serveru aktualne.cz nejprve vyměřil daň necelých 30.000 korun. Daňoví úředníci se ale rozhodli jeho tvrzení bez jeho vědomí prověřit a zjistili, že si dle všeho všechno vymyslel. A doměřili mu daň v desetinásobné výši 283.000 korun.
 

Sabou se obrátil prostřednictvím právníků na soud s tvrzením, že takto získané informace jsou nezákonné. Soud EU ale uvedl, že unijní směrnice to umožňuje. Soud k tomu ale dodal, že směrnice neupravuje otázku, za jakých podmínek může daňový subjekt napadnout správnost informace poskytnuté dožádaným členským státem, a nestanoví žádné zvláštní požadavky na obsah poskytnuté informace.
 

Český Nejvyšší správní soud o stížnosti fotbalisty jednal, ale rozhodl se obrátit kvůli výkladu pravidel Evropské unie pro získávání informací v daňových řízeních na soudní dvůr v Lucemburku.

ram, čtk TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:45 15:10

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   15:10

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   17:05

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:05

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

 • Nova Sport 2

  • 14:00 15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   16:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   17:45

   Off-road Maraton (2)

   18:10

   Czech rally 2019 (2)

   18:35

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

Celý Program