Sparta zlomila prokletí a porazila Panathinaikos 3:1

Fotbalisté pražské Sparty zvládli úvodní zápas 3. předkola Ligy mistrů a nad řeckým Panathinaikosem Atény zvítězili po brankách Holendy, Vacka a střídajícího Kaloudy.

Sparťané si vezou k odvetě 3. předkola Ligy mistrů na horkou řeckou půdu skvělý náskok poté, co konečně porazili Panathinaikos Athény, který byl doposud jejich prokletím. Na vítězství 3:1 na Letné se podíleli brankami Jan Holenda, Kamil Vacek a střídající Luboš Kalouda. O čestný úspěch hostů se postaral Salpingidis, Cissé předtím nedokázal proměnit pokutový kop.

Domácí začali aktivně, Blažek vychytal Karagunise

Sparta vstoupila do utkání velmi aktivně a během první pětiminutovky zahrozil Wilfried, Žofčák vybojoval rohový kop a několikrát domácí předvedli i pohlednou kombinaci na jeden dotek. Zahanbit se ale nenechali ani hosté a hodně nebezpečný projektil vyslal na Blažka Karagunis. Zkušený brankář ale reflexivně vyrazil.

Utkání jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži ZDE.

Sparta hrála disciplinovaně a zbytečně neztrácela míče. Když už se některý z hráčů dostal pod tlak, dokázal alespoň vybojovat faul na svoji osobu. Po jednom z nich sparťané předvedli pěkný signál a Wilfriedovi ke skórování chyběl jen krok.

Holenda otevřel galapředstavení na Letné

Ve 26. minutě se Letná poprvé otřásla v základech. Kušnír vybojoval na pravé straně aut, poté si narazil se Žofčákem a poslal do vápna perfektní centr. Na ten si naskočil Holenda a hlavou poslal Spartu do vedení.

To ale nemuselo trvat dlouho. Hned po rozehrávce chyboval Hušek, když se snažil o malou domů a na Blažka se řítil osamocený kanonýr Cissé. Udělal kličku, ale rychlé vyrovnání zažehnal skvělým skluzem kapitán Řepka.

Domácí se radovali podruhé i v deseti

Po půlhodině hry zůstal na trávníku ležet Holenda a držel si kotník. V tu chvíli hrála Sparta v deseti. I v tomto počtu ale předvedla parádní akci, která k obrovské radosti domácích fanoušků skončila gólem.

Wilfried skvěle ustál souboj na pravé straně, poslal přetažený centr na zadní tyč, který Zeman hlavou sklepl na volného Vacka a ten nekompromisně skóroval - 2:0.

Na obrázky ze zápasu se podívejte v následující galerii:
Blažek vychytal Cissého střelu z penaltového puntíku

Stejně jako po prvním gólu ale Sparta chybovala. Nebezpečí sice ve vápně zažehnal Blažek, ale jen za cenu faulu, který znamenal žlutou kartu a pokutový kop. K tomu se postavil kanonýr Panathinaikosu Cissé, ale Blažek svou chybu napravil a jeho střelu k tyči brilantně lapil.

Po změně stran se mohl stát slavným výborně hrající Wilfried, ale poté, co donutil k chybě zmatkujícího obránce s českým původem Vyntru, nedokázal v pádu nasměrovat míč do prázdné branky. Wilfried spolu s Holendou dělali svou bojovností zadákům soupeře velké starosti do té doby, než musel druhý jmenovaný kvůli poraněnému kotníku přenechat své místo ruskému útočníkovi Prudnikovi.

Ruský bijec mohl spílat asistentovi na pomezí

Kmenový hráč Spartaku Moskva se mohl hned v 60. minutě zapsat mezi střelce, kdyby jej ale o souboj tváří v tvář s gólmanem Galinovičem nepřipravil chybně odmávaný a odpískaný ofsajd. Prudnikov si mohl spravich chuť o osm minut později, z těžkého úhlu však opuštěnou svatyni netrefil.

Výsledky ostatních úterních zápasů 3. předkola Ligy mistrů najdete ZDE.

To už ale Sparta vedla pouze o jednu branku. Spyropulos se totiž v 67. minutě protáhl po levé straně kolem Kušníra a přetažený centr nasměroval skrz zkoprnělou obranu Sparty do branky Salpingidis. Řekové se po kontaktním gólu tlačili před výtečného Blažka a jejich snaha neochabla ani poté, co střídající Kalouda trefil v 86. minutě přesně o tyčku z hranice vápna a stanovil konečné skóre na 3:1 pro Spartu.

Panathinaikos znovu snížil, gól ale nebyl uznán

Hosté se sice ještě jednou radovali z překonání Blažka, ale marně. Rozhodčí předtím již hru zastavil kvůli strkanici v domácím pokutovém území a outsider z Prahy si tak veze k odvetě na horké řecké půdě nadějný dvoubrankový náskok.

Liga mistrů, 3. předkolo:

AC Sparta Praha - FC Panathinaikos Atény 3:1 (2:0)
Branky: 26. Holenda, 31. Vacek, 86. Kalouda - 67. Salpingidis. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgec (všichni Chorv.). ŽK: Řepka, Blažek, Hubník, Kušnír - Sarrieggi, Cissé. Diváci: 12 058.
Sparta: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák, Hušek, Vacek, Zeman (76. Kalouda) - Wilfried (90. Střeštík), Holenda (57. Prudnikov). Trenér Jozef Chovanec.
Panathinaikos: Galinovič - Bjärnsmyr, Vyntra, Kante (69. Sarrieggi), Spyropulos - Mate Junior (57. Leto Sebastian), Aparecido da Silva (83. Katsuranis) - Karagunis, Rodrigues dos Santos, Salpingidis - Cissé. Trenér Henk ten Kate.