VIDEO PŘÍBĚH JAKO HROM

Ronaldovi je 30 let! Z chudé rodiny se dostal ke Zlatým míčům

Cristiano Ronaldo
Zdroj: isifa.com
Cristiano Ronaldo
Téma:

Nejlepší fotbalista světa slaví! Cristiano Ronaldo dnešním dnem vstupuje mezi třicátníky. Během své bohaté kariéry zářil rodák z Madeiry v dresu regionálního portugalského týmu, ale i v barvách nejslavnějších klubů světa.

Za své příjmení vděčí hvězdný fotbalista Ronaldu Reaganovi. Po tehdejším prezidentu Spojených států amerických pojmenoval své nejmladší dítě městský zahradník José.

 

Pocházel z chudé rodiny. Jak později sám tvrdil, sdílel pokoj se svým starším bratrem a dvěma sestrami. Škola ho moc nebavila, u spolužáků byl sice oblíbený, ale v učitelském sboru se už takové popularitě netěšil. Když pak hodil po svém učiteli židli, byl ze školy vyloučen.  

K fotbalu ho přivedl otec, který pracoval jako kustod u amatérského klubu Andorinha. Že se bude naplno věnovat kopané, se Cristiano rozhodl ve 14 letech. To už měl za sebou působení v regionálním celku Nacional a válel v mládežnických výběrech Sportingu Lisabon.

 

Jeho kariéra však mohla skončit už v patnácti letech. Doktoři mu tenkrát diagnostikovali tachykardii a hrozilo, že bude muset fotbalu nechat. Ronaldo ale podstoupil operaci a za pár dní už zase běhal po trávníku.

 

A pro Sporting to bylo jedině dobře. Do klubových dějin se mladý fotbalista zapsal jako jediný hráč, který během jedné sezóny zvládl vzestup z výběru do 16 let přes sedmnáctku, osmnáctku, béčko až do ligového týmu. A ve velkém stylu vstoupil i mezi dospělé. Hned ve svém prvním utkání dal 7. října 2002 do sítě Moreirense dva góly.

 

V listopadu téhož roku se začal péct jeho přestup do Anglie. Původně to však vypadalo na Arsenal. Z angažmá v Londýně nakonec sešlo a Ronaldo před sezónou 2003-4 podepsal konkurenčnímu Manchesteru United.

 

V Manchesteru se jeho zářivá kariéra rozjela naplno. V barvách Rudých ďáblů získal během šesti sezón tři mistrovské tituly, vyhrál FA Cup i Ligový pohár. V roce 2008 pak zvedl nad hlavu i pohár pro vítěze Ligy mistrů. S osmi brankami v jedenácti zápasech se navíc stal nejlepším střelcem soutěže. S Manchesterem v témže roce vyhrál i klubový světový šampionát.

 

Další rok se Cristiano Ronaldo zapsal do dějin jako nejdražší fotbalista v historii. Real Madrid za něj Manchesteru zaplatil 80 milionů liber, tedy v přepočtu přibližně dvě a půl miliardy korun. A Realu se investice rozhodně vyplatila.

 

Ronaldo dovedl "Bílý balet" k mistrovskému titulu v sezóně 2011-12, vítězství v domácím poháru i Superpoháru, ale hlavně k trofeji pro nejlepší tým Ligy mistrů v ročníku 2013-14. Nikoho už asi nepřekvapí, že Ronaldo ovládl i soutěž střelců, když do soupeřových branek nasázel neuvěřitelných 17 gólů.

 

Reprezentační kariéra Cristiana Ronalda tak úspěšná není. Největších úspěchů dosáhl s Portugalskem na evropských šampionátech. V roce 2004 prohráli Portugalci až ve finále s Řeckem, o osm let později získal bronz.

 

Bohatá je však jeho sbírka individuálních trofejí. Za všechno mluví fakt, že před několika týdny získal už svůj třetí Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Granada CF - Manchester United FC

   23:20 01:05
   01:05

   NHL: Montreal Canadiens - Winnipeg Jets

   03:45

   Nova Cup 2020 - ohlédnutí

   04:05

   NHL: Calgary Flames - Edmonton Oilers

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Winnipeg Jets

 • Nova Sport 2

  • Házená: TSV Hannover-Burgdorf - THW Kiel

   23:00 00:30
   00:30

   Fotbal: SSV Jahn Regensburg - SV Werder Bremen

   02:10

   Racing magazine (1)

   02:35

   NBA: Brooklyn Nets - Los Angeles Lakers

   09:00

   Fotbal: FC Metz - Lille OSC

   10:40

   NBA Triple (3)

Celý program