Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 29. 4. 2014
ZAOSTALÝ POSTOJ ŠPANĚLSKA

Vyvěsil bych fotku, ať má ostudu, říká Alves o fanouškovi, co po něm hodil banán

Dani Alves
Zdroj: Twitter
Dani Alves
Témata:

Obránce Barcelony Dani Alves označil postoj Španělska k rasismu za velice zaostalý. Brazilský fotbalista, jenž v neděli vzbudil celosvětovou pozornost tím, jak při zápase s Villarrealem snědl banán, který na hřiště přiletěl z hlediště, by viníka vystavil veřejnému zahanbení.

Villarreal sice v pondělí oznámil, že už hříšníka identifikoval a doživotně mu zakázal vstup na stadion, podle Alvese to ale není dost. "Kdybych mohl, vyvěsil bych jeho fotku na internet, aby měl ostudu," řekl brazilskému rádiu Globo fotbalista, jenž kritizoval rasismus ve Španělsku už dříve.
 

Záběry na to, jak Alves před rohovým kopem sebral ze hřiště banán, oloupal ho, ukousl a teprve pak rozehrál, se staly hitem internetu. Na sociálních sítích mu vyjádřilo podporu množství dalších fotbalistů, fanoušků i hvězd mimo sportovní svět, všichni zveřejnili své fotografie s banánem.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Banánová revoluce! Dani Alves se vysmál divákům, pochutnal si na hřišti
 

Alvese takový ohlas překvapil. "Udělal jsem to bez velkého přemýšlení. Svět se změnil a my se musíme vyvíjet s ním," prohlásil.
 

Na gesto svého syna zareagoval také čtyřiašedesátiletý Alvesův otec Domingos, který v Brazílii farmaří. "Pěstuji mango, kokosy, melouny, granátová jablka a nyní začnu pěstovat i banány," řekl Alves starší pro Globo.
 

Alvesův otec však vyjádřil obavy z toho, aby gesto jeho syna ostatní fotbalisté neopakovali. "Je to nebezpečné. Někdo by mohl dojít tak daleko, že by do banánu dal něco se záměrem hráče otrávit," míní Domingos Alves. "I synovi jsem řekl, aby už na hřišti banány nikdy nejedl," dodal.
 

Dosud přitom právě banány Alvesovi doporučoval. "Otec mě vždy učil, že jíst banány pomáhá k tomu, abych nedostal křeče," napsal Alves na twitteru.

ČTK