Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 19. 12. 2011

Švýcary zaskočilo ultimátum od FIFA v kauze Sion

Témata:

Prezidenta Švýcarské fotbalové asociace (SFV) Petera Gillerona zaskočila hrozba Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), že zemi hrozí vyloučení z reprezentačních i klubových soutěží, pokud neudělá pořádek s rebelující klubem FC Sion.

Sion se v létě provinil tím, že napadl Evropskou fotbalovou unii (UEFA) ve více kauzách u civilního soudu poté, co jej UEFA vyloučila z Evropské ligy za neoprávněné starty hráčů. Podle Gillerona by zásah proti Sionu znamenal porušení stanov SFV.
 

"Byl to velký šok. Věděli jsme, že výkonný výbor FIFA bude na svém zasedání v Tokiu zabývat případem Sionu, byli jsme připraveni na různé varianty. Ale takové řešení nás zklamalo. Nedokážu to pochopit, naše argumenty nikdo nebral v úvahu," reagoval Gilleron na verdikt, podle kterého musí SFV sjednat nápravu.
 

Celý případ má svůj původ už před třemi lety, když Sion porušil pravidla podpisem smlouvy s egyptským brankářem Essamem El Hadarym.
 

Trest ročního zákazu přestupů byl sice uvalen v roce 2008, ale vstoupil v platnost až v lednu letošního roku. Sion ho nerespektoval a před sezónou angažoval šest nových hráčů, kteří nastoupili do zápasů play-off o účast v hlavní fázi Evropské ligy proti Celtiku Glasgow.
 

Sion si sice vybojoval po výsledcích 0:0 a 3:1 postup do hlavní fáze soutěže, ale UEFA ho vyloučila a ve skupině I jej nahradila právě Celtikem.
 

Švýcaři se neúspěšně odvolali na UEFA, následně ale uspěli u švýcarského civilního soudu, ke kterému se však podle FIFA nesmějí obracet. Postup FIFA i UEFA minulý týden podpořil Sportovní arbitrážní soud (CAS).

Mediafax