Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

VIDEO čeká ho trest?

SKANDÁL! Chorvat Šimunič slavil postup fašistickým pozdravem

Josip Šimunič a jeho fašistický pozdrav fanouškům
Zdroj: isifa.com
Témata:

No tohle! Obránce Josip Šimunič se postaral o skandál, který zastínil oslavy postupu Chorvatska na mistrovství světa do Brazílie. Poté, co Chorvati zdolali Island 2:0 si Šimunič vzal mikrofon a směrem k fanouškům zavolal: "Za dom". A ti nezaváhali a odpověděli: "Spremni!" A to vyvolalo pořádný skandál. Jde totiž o fašistické heslo!

Právě tenhle pokřik, který v překladu znamená "Za vlast" a "Připraveni" používali chorvatší ustašovci během fašistického režimu za druhé světové války.

 

Šimunič se bránil, že neudělal nic špastného. "Bojuji přece za svou vlast Chorvatsko. Komu se to nelíbí, ať si přečte něco o historii," řekl.

 

 

To ale naštvalo ministra školství a sportu Željka Jovanoviče. "Milý Šimuniči, sám bys potřeboval lekci z historie, aby ti někdo vysvětlil, co je to za pokřik," vzkázal fotbalistovi prostřednictím Facebooku.

 

Šimunič, který se narodil a vyrůstal v Austrálii, pak musel vysvětlovat, že za vším byla jen láska k vlasti a ne sympatie k fašismu. "Moje gesto bylo vedeno jen a jen mojí láskou k našemu lidu a k mé vlasti. Rozhodně ne nějakou nenávistí," vysvětloval na webových stránkách záhřebského Dinama, za které hraje.

 

Události si všimla světová média a bez povšimnutí ji nenechala ani FIFA, která zahájila vyšetřování. Hráči může hrozit zákaz startů na několik zápasů a trestu se může dočkat i chorvatský fotbalový svaz.

 

A první trest na sebe nenechal dlouho čekat. Šimunič zaplatí pokutu 25 000 kun, tedy asi 90 tisíc korun, za vyvolávání nepokojů na sportovních utkáních, kterou mu udělilo záhřebské státní zastupitelství.
 

ija TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 15:00

   GCF 50 - Cage Fight Příbram

   15:00

   Cricket Champions League

   15:25

   Rychlá kola (10)

   15:55

   Off-road Maraton (6)

   16:15

   Truck Racing Magazine (8)

   16:35

   NHL: Behind the Glass – Philadelphia Flyers (3/4)

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:45

   NHL: Ottawa Senators - Tampa Bay Lightning

   14:45

   World Grand Prix Darts 2019

   16:15

   Sportovní originály – 180 s Maxem Hoppem

   16:45

   Nova Cup 2019 – Gočárovy schody

   17:00

   GCF 50 - Cage Fight Příbram

   19:00

   MONETA Czech PGA Tour (6)

Celý Program