Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Šéf UEFA Platini: Slučování národních lig je zatím zakázáno

Michel Platini
Zdroj: Mediafax
Michel Platini
Témata:

Prezident Evropské fotbalové unie (UEFA) Francouz Michel Platini vzkázal, že sloučení české a slovenské fotbalové ligy zatím není reálné.

"Na stole leží několik návrhů na sloučení nejvyšších národních soutěží, mezi nimi je i společný projekt slovenského a českého svazu. UEFA se k tomu nestaví negativně, ale podle současných regulí UEFA je něco takového zakázáno," prohlásil Michel Platini francouzsky a pro jistotu slovo zakázáno zopakoval i v angličtině a němčině. "Forbidden! Verbotten!" zdůrazil šéf evropského fotbalu.
 

Donedávna bylo stanovisko UEFA k projektu česko-slovenské ligy prezentováno příznivěji v duchu myšlenky, že politika svět rozděluje, zatímco fotbal ho spojuje. "Zatím nic takového možné není. O tom nemohou jednat jenom představitelé fotbalu, ale i politici a vlády, aby vznikla nějaká pravidla pro systémová řešení," poznamenal k tomu Platini.

Michel Platini
Zdroj: Mediafax

Prezident UEFA si pochvaloval čtvrteční neformální večer v restauraci U Fleků, kde se s členy exekutivy UEFA setkala řada osobností. Za českou stranu přišli mj. držitelé Zlatého míče Josef Masopust a Pavel Nedvěd, z hráčských legend například Karel Poborský. "Byl to příjemný fotbalový večer, takové mám velmi rád," řekl Platini, který v dresu Francie získal titul mistra Evropy a je rozněž držitelem Zlatého míče, dokonce trojnásobným - za roky 1983, 1984 a 1985, pokaždé jako hráč Juventusu Turín. "Pan Masopust byl idolem generace mých rodičů, já jsem byl ještě malý. A Pavla Nedvěda zase už znám jenom z televize, protože zářil v době, kdy já jsem měl už kariéru za sebou," konstatoval Platini. Z obsahu diskusí během večera nic neprozradil.
 

Velmi obšírně však hovořil o volbě pořadatelů světových šampionátů v roce 2018 a 2022, jimiž se staly Rusko a Katar. Platini byl z titulu své funkce viceprezidenta FIFA jedním z volitelů. Výsledek byl většinou fotbalového světa přijat se značnými rozpaky."Všechny prezentace kandidátských zemí byly úžasné a všechny by byly zcela jistě schopny šampionáty uspořádat. Rozhodlo však to, že v zemích směrem na západ už mistrovství světa byla několikrát a země směrem na východ se neustále ptaly - když už to dáte konečně zase nám. Fotbal takto rozšiřuje svět. Koneckonců i UEFA získala nový prostor, když svěřila pořadatelství evropského šampionátu Polsku a Ukrajině," vysvětloval Michel Platini.

Michel Platini
Zdroj: Mediafax

Vyjádřil se i k vítězství Kataru pro rok 2022. Klima v této zemi možná změní odvěký zvyk pořádat šampionát v létě, protože v Kataru jsou tropické podmínky a teploty překračují hranici 40°C. "Padají návrhy, aby se šampionát uspořádal v zimě, určitě by se tam hrál fotbal lépe v lednu či v únoru než v červnu nebo červenci. Ale má to zatím hodně kolizí. Už jsem o tom jednal s prezidentem FIFA Seppem Blatterem. V Evropě běží soutěže a nebo mají jen krátké přestávky, v únoru už se opět hraje Liga mistrů a podobně. Ale máme celkem dvanáct let na to, abychom všechno připravili," prohlásil optimisticky prezident UEFA Michel Platini.
 

V otázkách byla zmíněna i kandidatura předsedy Českomoravského fotbalového svazu Ivana Haška do exekutivy UEFA. Volby funkcionářů na uvolněné mandáty, jichž bude sedm, by měly proběhnout na březnovém kongresu UEFA v Paříži. "Moc o tom zatím nevím," řekl Platini. "Ivan Hašek mi jenom řekl, že o tom uvažuje. Kdyby do toho chtěl jít, tak musí kandidaturu oficiálně podat do 22. ledna," dodal Michel Platini.

Mediafax

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 11:05 12:45

   Ragby: Wasps - Harlequins

   12:45

   RunTour – Brno

   13:00

   Polední Sportovní noviny

   13:05

   Moto GP - VC Francie (závod Moto3)

   13:55

   Moto GP - VC Francie (závod Moto2)

   14:45

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

 • Nova Sport 2

  • 11:15 13:00

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   13:00

   Fotbal: LA Galaxy - Colorado Rapids

   14:45

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Verbier)

   15:15

   NHL: San Jose Sharks - St. Louis Blues

   17:15

   Magazín NBA Action (33)

   17:40

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

Celý Program