Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 19. 10. 2011

Prezident UEFA Platini vypovídal u švýcarského soudu v kauze Sion

Michel Platini
Zdroj: Mediafax
Témata:

Prezident Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini vypovídal ve středu u švýcarského soudu v případu tamního klubu FC Sion, který UEFA měla podle nařízení civilního soudu vrátit do Evropské ligy, ale dosud tak neučinila.

Platini, doprovázený generálním sekretářem Giannim Infantinem, strávil dvě hodiny v soudní síni kantonu Vaud. "Prezident je skutečně spokojený, že jako svědek zodpověděl otázky vyšetřovatele," uvedl mluvčí UEFA Alexandre Fourtoy. "Další komentáře nebudeme zatím poskytovat, aby soud mohl uzavřít vyšetřování."
 

UEFA chce případ předat Mezinárodnímu arbtrážnímu soudu pro sport (CAS) a oznámila, že vráti Sion do soutěže, pokud švýcarský soud případ vyhraje. "UEFA zorganizovala na pátek schůzku s ostatními čtyřmi kluby, abychom prodiskutovali možné scénáře pro případ, že by FC Sion případ vyhrál u CAS," uvedla UEFA.
 

Sion byl v srpnu vyřazen z Evropské ligy za neoprávněné nasazení hráčů v play-off proti skotskému Celtiku Glasgow. Tým se neúspěšně odvolal k UEFA, ale v rozporu s pravidly FIFA i UEFA, která zakazují klubům obracet se se svými kauzami na mimosportovní autority, si příznivé rozhodnutí vybojoval u švýcarského soudu.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

UEFA zatím Sion do soutěže nevrátila a má zaplatit tisíc švýcarských franků za každý den, kdy soudní rozhodnutí není provedeno. UEFA argumentuje tím, že má svá vlastní pravidla, která jí brání zvrátit rozhodnutí nezávislého disciplinárního tribunálu.
 

UEFA v pondělí zaslala soudu dokument, v němž navrhuje způsoby, jak Sion do soutěže přece jen vrátit. Znamenalo by to ovšem nový program navíc pro Atletiko Madrid, Rennes a Udinese. Tedy kluby, které jsou ve skupině I spolu s Celtikem Glasgow. Možností by také bylo zrušit všechny zápasy, které se ve skupině dosud odehrály, což by vážně zdiskreditovalo soutěž a týmům by to přineslo problémy.
 

Platini patří k zásadním odpůrcům využívání civilních soudů k řešení sportovních sporů. "Nemůžeme akceptovat, že když jeden jediný klub nedostane, co chtěl, jde přes všechny možné systémy, aby svou vůli vnutil ostatním," prohlásil nedávno. Sion podepsal v létě smlouvu s šesti novými hráči, přestože mu FIFA zakázala angažování nových fotbalistů.
 

Mediafax