Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 28. 8. 2009

Platini: Je váš klub zadlužený? Ligu mistrů si nezahrajete

Témata:

Nehorázné utrácení klubů musí skončit, hřímá prezident UEFA Michel Platini. A je jasné, že má na mysli Real Madrid.

Letošním fotbalovým trhem bezesporu hýbal Real Madrid, jmenovitě jeho prezident Florentino Pérez. Nejprve ulovil mozek brazilské reprezentace Kaká, za nějž neváhal AC Milán vyplatit 68 milionů eur (asi 1,8 miliardy korun). Pak se Pérez trumfnul nákupem nejlepšího fotbalisty loňského roku Cristiana Ronalda, čímž definitivně ukončil diskuze o nejvyšší částce, která kdy byla za fotbalistu vyplacena.Po dalších příchodech útočníka Karima Benzemy z Lyonu, dvojici obránců Alvara Arbeloy s Raúlem Albiolem a záložníkem Xabim Alonsem z Liverpoolu už byl Pérez nasycen. Aby ne, celkem utratil za posily horentní sumu: 6,5 miliardy korun!


Platini: Je to důležitý průlom


A právě toto nehorázné vyhzaování peněz a destabilizace fotbalového trhu leží v žaludku šéfovi UEFA Platinimu. Rada fotbalové federace UEFA pro strategii proto jednoznačně odsouhlasila návrh, který zamezuje zadluženým klubům od ročníku 2012/13 účast v Lize mistrů. Tím si chce vrcholný fotbalový orgán posvítit na kluby, které si půjčují astronomické částky na posily případně využívají štědrosti svých majitelů.
Podle nového pravidla budou moci kluby utratit jen takové množství peněz, které získají výhradně z fotbalových aktivit jako je prodej vstupenek či televizních práv.


UEFA se na tomto kroku dohodla se zástupci nejbohatších klubů, hráčské unie i ligových soutěží. "Ekonomická férovost je klíčová k udržení evropského fotbalu. Je to důležitý průlom," nechal se slyšet prezident UEFA Michel Platini.


Tomu se nelíbí nejen vysoké investice Realu Madrid, který si na drahé letní posily půjčoval stovky milionů eur. Kritický je i v případě Manchesteru United či Liverpoolu, které se v moci amerických majitelů dostaly do velkých dluhů. Velkou finanční spirálu roztočil v Premier League i Manchester City, který má za zády peníze bohatých arabských šejků.


V polovině září ustanoví UEFA zvláštní komisi, která bude na hospodaření klubů dohlížet. Ta bude moci navrhovat různé finanční sankce či vyřazení z mezinárodních soutěží.

hrc tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:25 15:15

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

   15:15

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   15:40

   NBA – akce měsíce

   15:50

   Filip Řeháček: Cesta do mistrovství světa Moto3

   16:05

   Teleshop

   16:20

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - SG Flensburg - Handewitt

 • Nova Sport 2

  • 14:55 16:55

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   16:55

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

   18:55

   Teleshop

   19:10

   UFC Now (12)

   20:00

   Off-road Maraton (1)

   20:25

   Fotbal: Cesc Fábregas - záložník AS Monaco

Celý Program