Klimatizované stadiony pro MS v Kataru nejsou nutné, soudí architekt

Téma:

Katar by měl znovu zvážit, zda chce skutečně budovat klimatizované stadiony pro mistrovství světa 2022, a místo toho by měl použít přirozené ochlazování, soudí architekt, který má navrhnout jednu z arén.

John Barrow, který navrhoval Olympijský stadion v pro Londýn 2012 i arénu v Johannesburgu pro loňský světový šampionát fotbalistů, prohlásil, že je uskutečnitelné, aby na stadionech v Kataru byly přijatelné teploty i bez použití klimatizace. "Pořadatelé chtějí mít velký výstavní stadion s klimatizací, ale my se je snažíme přesvědčit, že to není nutné," řekl Barrow.
 

Myšlenka na použití klimatizovaných stadionů byla hlavním bodem úspěšné katarské kandidatury na pořadatelství turnaje MS 2022, který se bude hrát v létě, navzdory vysokým teplotám.
 

Ghaňan Asamoah Gyan, který hraje za Al Ain v sousedních Spojených arabských emirátech, vyjádřil obavy o pohodlí hráčů v takových podmínkách a soudí, že klimatizace je jediným řešením.
 

"Bylo to těžké, když jsem sem poprvé přijel, kvůli klimatu a všemu. Myslím, že v listopadu nebo prosinci, by to bylo lehčí," řekl Gyan, který je v Al Ainu na hostování z anglického Sunderlandu.
 

"Myslím, že počasí bude hrát opravdu velkou roli. Tady se klimatizace na stadiony dává a já myslím, že to může fotbalu jen pomoci. Protože bez toho to těžko lidé přežijí, je tady totiž opravdu velké horko," vysvětlil.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Barrow si ale myslí, že kdyby se zápasy hrály pozdě večer, teplota na stadionech by se snížila na přibližně dvacet stupňů i bez klimatizace. "Nejde jen o teplotu, ale také vlhkost. Je to otázka použítí přirozené ventilace a toho, aby stadion neabsorboval teplo ve dne."

Mediafax

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 11:05 12:40

   Florbal: OLS - Oilers

   12:40

   NHL: David Pastrňák - český gólostroj

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Házená: TSV Hannover-Burgdorf - Bergischer HC

   14:30

   MotoGP – Virtuální závod

   15:10

   Basketbal: Turk Telekom - Dinamo Sassari

 • Nova Sport 2

  • 09:30 12:30

   World Cup of Pool 2019

   12:30

   Fotbal: Ligue 1 - TOP zákroky sezony (1)

   12:45

   Fotbal: Ligue 1 - TOP zákroky sezony (2)

   13:00

   Fotbal: FC Nantes - Montpelier HSC

   14:45

   Fotbal: Stade Reims - Lille OSC

   16:30

   UFC Greatest Fights (4)

Celý Program