Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

FOTO ZAJÍMAVÝ NÁPAD

Co se stadiony po MS? Stanou se z nich "KRÁLÍKÁRNY" pro lidi

Co s obřími stadiony po MS? Stanou se z nich
Zdroj: NBC

Fotbalové mistrovství světa, které se po 31 dní odehrávalo v Brazílii, už má svého vítěze. Po sedmi letech plánování a téměř 14 miliardách investovaných dolarů vyvstává nad nejdražším fotbalovým turnajem historie další otázka. Co se teď stane s obřími stadiony, které byly postaveny právě pro šampionát?

Architekti Axel de Stampa a Sylvain Macaux už ale s jedním nápadem přišli. Jelikož se Brazílie potýká s akutním nedostatkem míst k bydlení, stadiony by se mohly proměnit v obrovská moderní „sídliště“. Aby se problém v celé zemi vyřešil, bylo by potřeba 5,2 milionu nových obydlí a podle architektů není použití 12 nových či zrekonstruovaných stadionů nereálné.

Co s obřími stadiony po MS? Stanou se z nich
Zdroj: NBC

„Stadiony jsou tak absurdně velké a problémy s obydlím v Brazílii tak reálné,“ řekl Macaux pro NBC News. „Toto je jen koncept a příklad, co by lidé s těmito stadiony mohli po mistrovství světa dělat. Není to jediná odpověď, ale myslíme si, že má skutečný potenciál,“ věří v nový projekt.

Co s obřími stadiony po MS? Stanou se z nich
Zdroj: NBC

Podle jejich představy by se pod tribunami stadionu vybudovalo množství malých modulových obytných jednotek. Ty by nijak nezasahovaly do hrací plochy, proto by stadiony mohly být pro sportovní akce využitelné i nadále. Přestože je tento koncept velmi zajímavý, k jeho realizaci ale pravděpodobně nedojde.

Co s obřími stadiony po MS? Stanou se z nich
Zdroj: NBC

Macaux a Stampa vypočítali, že do sedmi až osmimetrových mezer mezi pilíři stadionu by se vešly malé buňky, které by dokázaly pojmout dvoučlenné i tříčlenné rodiny. Při použití vnější struktury stadionu by podle nich bylo možné vybudovat 350 modulových jednotek, které by poskytly domov tisícovce lidí. Takový nápad je možná trochu přitažený za vlasy, ale je to chytré řešení, které by mohlo být využito u nepoužívaných sportovišť po celém světě.

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:20

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   03:20

   Sportovní originály - 180 s Darylem Gurneym

   04:00

   Barcelona Spartan Race

   04:35

   Fotbal: Los Angeles Football Club - Montreal Impact

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 00:45 02:50

   NBA: Milwaukee Bucks - Toronto Raptors

   02:50

   RunTour – Brno

   03:05

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   09:00

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   10:30

   RunTour – Brno

   10:40

   Magazín NBA Action (34)

Celý Program