FOTO ZAJÍMAVÝ NÁPAD

Co se stadiony po MS? Stanou se z nich "KRÁLÍKÁRNY" pro lidi

Co s obřími stadiony po MS? Stanou se z nich
Zdroj: NBC
Téma:

Fotbalové mistrovství světa, které se po 31 dní odehrávalo v Brazílii, už má svého vítěze. Po sedmi letech plánování a téměř 14 miliardách investovaných dolarů vyvstává nad nejdražším fotbalovým turnajem historie další otázka. Co se teď stane s obřími stadiony, které byly postaveny právě pro šampionát?

Architekti Axel de Stampa a Sylvain Macaux už ale s jedním nápadem přišli. Jelikož se Brazílie potýká s akutním nedostatkem míst k bydlení, stadiony by se mohly proměnit v obrovská moderní „sídliště“. Aby se problém v celé zemi vyřešil, bylo by potřeba 5,2 milionu nových obydlí a podle architektů není použití 12 nových či zrekonstruovaných stadionů nereálné.

„Stadiony jsou tak absurdně velké a problémy s obydlím v Brazílii tak reálné,“ řekl Macaux pro NBC News. „Toto je jen koncept a příklad, co by lidé s těmito stadiony mohli po mistrovství světa dělat. Není to jediná odpověď, ale myslíme si, že má skutečný potenciál,“ věří v nový projekt.

Podle jejich představy by se pod tribunami stadionu vybudovalo množství malých modulových obytných jednotek. Ty by nijak nezasahovaly do hrací plochy, proto by stadiony mohly být pro sportovní akce využitelné i nadále. Přestože je tento koncept velmi zajímavý, k jeho realizaci ale pravděpodobně nedojde.

Macaux a Stampa vypočítali, že do sedmi až osmimetrových mezer mezi pilíři stadionu by se vešly malé buňky, které by dokázaly pojmout dvoučlenné i tříčlenné rodiny. Při použití vnější struktury stadionu by podle nich bylo možné vybudovat 350 modulových jednotek, které by poskytly domov tisícovce lidí. Takový nápad je možná trochu přitažený za vlasy, ale je to chytré řešení, které by mohlo být využito u nepoužívaných sportovišť po celém světě.

Související témata:
TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 23:25

   Finálová série Stanley Cupu 2018

   23:25

   Večerní sportovní noviny

   23:30

   NHL: Týden s Jakubem Voráčkem

   01:15

   NHL – akce měsíce

   01:25

   Zvedni se z gauče (1)

   01:40

   Czech Rally - Ohlédnutí za sezonou 2019

 • Nova Sport 2

  • 21:20 22:00

   Fotbal: MLS - Efekt Davida Beckhama

   22:00

   Šipkařská škola Karla Sedláčka - Míření

   22:05

   World Darts Championship 2020

   01:25

   NHL: David Pastrňák - český gólostroj

   01:40

   NHL: Dominik Kubalík - hvězdný nováček

   09:00

   Racing Unleashed & FISA World Indoor Rowing Championships

Celý Program