Bahrajn zahodil pokutový kop, Máčala se na MS nepodívá

Nový Zéland porazil v odvetě asijsko-oceánské baráže Máčalův Bahrajn 1:0 a po bezbrankové remíze z prvního duelu si zahraje na MS.

Milan Máčala koučoval Bahrajn v sobotní odvetě asijsko-oceánské baráže na půdě Nového Zélandu v boji o postup na mistrovství světa, které se bude nadcházející léto konat v Jihoafrické republice. Trenérský světoběžník usiloval o to, aby jako jediný zástupce české fotbalové školy reprezentoval na šampionátu zemi ze srdce Evropy.

Před zaplněným stadionem pro 35 tisíc natěšených fanoušků jeho celek hájil bezbrankovou remízu z domácího zápasu. Máčalovu výběru stačila k historickému postupu jediná přesná trefa, český kouč proto svým svěřencům naordinoval defenzivní styl. Zajímavé věci se kvůli tomu začaly dít až po půlhodině hry.

Bahrajn byl fotbalovější, Zéland taktičtější

V 31. minutě gólman Nového Zélandu Mark Paston nejdříve musel vytáhnout bravurní zákrok proti střele Abdula Omara zpoza vápna, vzápětí mohl být rád, že jeho střet s pronikajícím Mohamedem Salmeem nebyl posouzen jako penaltový. Obraz hry se i nadále neměnil – domácí měli sice míč více na svých kopačkách, jejich tlak byl ale ryze platonický. Máčalovi svěřenci naopak vyráželi z obranné ulity do smrtících brejků, které často nedokázali gólově zakončit především dílem smůly a vlastní nedůslednosti.

Ve 41. zachránil Bahrajn od pohromy parádním reflexivním zákrokem gólman Sayed Jaffer, který dokázal zareagovat na hlavičku do protipohybu v podání ve vápně neobsazeného Roryho Fallona. Novozélandský útočník si spravil chuť po rohovém kopu o několik okamžiků později, kdy už po další chybě hostující obrany mířil přesně a rozjásal zaplněný stadion ve Wellingtonu.

Fallon zajistil Zélandu MS po dlouhých 28 letech

Podruhé se na Novém Zélandu slavilo po hodině hry, to když domácí brankář Mark Paston zlikvidoval pokutový kop. Ve vápně byl předtím faulován Abdull Omar a vypadalo to, že s domácími je amen. Sayed Mohamad ale zjevně tíhu okamžiku neunesl a postupový gól slabým pokusem nevstřelil. Ve druhém poločase se obraz hry pochopitelně výrazně proměnil – do útoku se hrnul Máčalův tým a Nový Zéland vyrážel do smrtících kontrů.

Po jednom z nich mohl v 71. minutě zvýšit Fallon, technickým pokusem ale obstřelil spolu s brankářem Bahrajnu i jeho svatyni. Vzhledem k tomu, že se technicky vyspělejší hosté už ale nedokázali propracovat do vážnější příležitosti, natož aby ji pak využili k vyrovnání, mohly ve Wellingtonu propuknout bujaré oslavy. Nový Zéland se světového šampionátu aktivně zúčastní poprvé od roku 1982 a podruhé v historii vůbec.

Kvalifikace MS 2010, asijsko-oceánská baráž, odvetné utkání:

Nový Zéland - Bahrajn 1:0 (1:0)
Branka: 45. Fallon.
První zápas 0:0, postupuje Nový Zéland.

Raduje se i Nigérie a Kamerun, Egypt zachránil baráž v naszavení

Fotbalisté Nigérie porazili v závěrečném kole africké kvalifikace domácí Keňu 3:2 a postoupili na mistrovství světa. Nigérie vyhrála druhou skupinu africké zóny s bodovým náskokem před Tuniskem, které prohrálo 0:1 v Mozambiku. Na světový šampionát se podívá i Kamerun. Lvi porazili v závěrečném kole kvalifikace domácí Maroko 2:0 a postoupili jako čtvrtý africký celek. Kamerunci vyhráli skupinu s čtyřbodovým náskokem před druhým Gabonem, který dnes prohrál 0:1 v Togu.

O poslední volné místo z africké zóny kvalifikace se ve vzájemném souboji střetly celky Egyptu a Tuniska. Domáci Egypťané sice šli brzy do vedení, ale pro naději museli vyhrát dvoubrankovým rozdílem. Druhý gól dal Egypt až v páté minutě nastavení zásluhou Emada Matíba. Jelikož oba celky skončily s identickým bodovým ziskem i skóre, bude o posledním postupujícím týmu z africké zóny rozhodovat dodatečný zápas na neutrální půdě v Súdánu ve středu.