Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

blog viktoria plzeň

Výpověď Uhrinovi by nic nevyřešila. Plzeňský problém je jinde

Dušan Uhrin mladší a Tomáš Paclík
Zdroj: isifa/MAFRA/Ladislav Němec
Dušan Uhrin mladší a Tomáš Paclík

Po prosincovém nástupu Dušanu Uhrina mladšího do Plzně jsem ve svém blogu upozorňoval na tři hlavní úkoly, které ho čekají. Uplynulo téměř tři čtvrtě roku a zatím nesplnil ani jedno. Přesto plzeňské vyřazení v pohárech není jen vina Dušana Uhrina mladšího.

Co byly a jsou hlavní úkoly nástupce Pavla Vrby? Najít nového Horvátha, omladit kádr a zapracovat odchovance. Učinit to ale musí – a když ne on, tak někdo jiný. Jeho odchodem, o němž se po vyřazení z Evropské ligy nahlas hovoří, by se tedy vůbec nic nevyřešilo.


BLOG ZE DNE 19. PROSINCE 2013


Situace v Plzni bývá v poslední době dost často srovnávána s děním v Manchesteru United. Jistá paralela tam existuje: Pavel Vrba byl Alexem Fergusonem, tedy nesmrtelnou legendou, která se nedá překonat. Dušan Uhrin se zase do jisté míry obsadil do role Davida Moyese, jenž měl hned od začátku hodně ztíženou úlohu a některými nevydařenými výkony a nedosažením krátkodobých sportovních cílů si nadělal kritiky a nepřátele, dokonce i mezi vlastními fanoušky. Kolega Luděk Mádl z Aktuálně.cz dokonce spojení vyladil k dokonalosti a našel podobné rysy mezi Ryanem Giggsem a Pavlem Horváthem. Že by tušil, na co se plzeňská ikona po sezoně chystá?


Abychom byli důslední při hledání společných rysů, musel by nyní do Doosan Areny přijít nějaký Louis van Gaal. Jenže zatímco na Old Trafford byl příchod trenérského matadora přijat s nadšením a okamžitě nastartoval obrodu klubu, v Plzni by se takovým krokem jen zakryly potíže, které až dosud bublaly pod hladinou.
 

Naznačil jsem je ve zmiňovaném blogu. Plzeňský celek dospěl na konec jednoho cyklu. Tak jako Manchester United, ale třeba i Barcelona nebo španělská reprezentace. A jak to dopadá, když hráčům chybí nová dávka motivace, hlad po úspěších a správný drajv, to bylo v případě Barcy vidět v Lize mistrů a u úřadujících mistrů Evropy zase na letním světovém šampionátu.
 

Nebyl jsem samozřejmě první, kdo varoval, že ve Viktorii je zapotřebí vykonat zásadní změny. Sám Vrba o tom hovořil už loni po jediné podzimní prohře v Teplicích: „Možná budeme muset být rok dva trpěliví a vybudovat mužstvo jako před čtyřmi pěti lety.“ Jenže vedení klubu ho buď neposlouchalo, nebo z toho nevyvodilo příslušné závěry. Snad usoudilo, že mluvil v emocích po nepovedeném utkání.
 

Jen tak si lze vysvětlit, že v Plzni hrají v základní sestavě stále ti stejní hráči. Limberský, Petržela, Bakoš, Kolář, pochopitelně i Horváth – a to se ještě v létě vrátil Rajtoral. V kádru je celkem deset třicátníků. Nejde však jen o vysoký věkový průměr – i když jsem se již koncem minulého roku zmiňoval o tom, že Sparta má výhodu v tom, že disponuje v průměru o dva a půl roku mladším a tudíž i perspektivnějším mužstvem. Potíž je i v tom, že pozvolna stárnoucí plzeňské opory jsou už okoukané. Soupeři na ně stejně jako v případě Barcelony nebo Španělů našli recept. Je nutné něco změnit, začít hrát trochu jinak. Rychleji, dynamičtěji, přímočařeji.
 

Nelze samozřejmě obměnit celý tým rovnou zgruntu. To se musí dělat postupně. V Plzni to proto bude trvat delší dobu a celý proces bude bolestnější, protože tam zapomněli kádr omlazovat postupnými krůčky. A bude to také stát víc peněz a hledání vhodných typů. Klub totiž nemá tak úspěšnou mládež jako Sparta, a když už si vychová talentovanou naději, dopadne to jako v případě Davida Štípka, jehož vývoj se z neznámých důvodů zabrzdil. Nyní už také bude Plzeň v jiné situaci než na začátku Vrbovy etapy, kdy jí řadu vynikajících hráčů lehkovážně přenechala právě Sparta. Tenkrát samozřejmě netušila, že jí v podobě Rezka, Horvátha a spol. vyroste více než zdatná konkurence. Český rybníček je navíc vyschlý a přebraný.


Konkurenceschopných fotbalistů pro mezinárodní scénu je zde poskrovnu. Ne všechny posily se tedy povedou a to může další úspěšnou éru zase o něco odložit.
 

Kdo tedy volá po odvolání Dušana Uhrina, měl by nejprve podívat, jaké podmínky mu vytvořil management. A tady nacházíme poslední shodnou indicii mezi příběhy Plzně a Manchesteru United. Čelní funkcionáři Viktorie se k novému kouči zachovali tak trochu jako Ed Woodward k Davidu Moyesovi. Kdo zná detailně problematiku Rudých ďáblů, ví dobře, o čem mluvím.
 

Snad vrcholní představitelé západočeského klubu stejně jako on brzy sejmou šátek z očí a Uhrina podpoří. Nejen slovy, ale i činy.
 

Slavnou Vrbovu pětiletku by byla škoda zahodit. Na druhou stranu se jen z ní nedá žít věčně.

Tomáš Radotínský TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:45 15:10

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   15:10

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   17:05

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:05

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

 • Nova Sport 2

  • 14:00 15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   16:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   17:45

   Off-road Maraton (2)

   18:10

   Czech rally 2019 (2)

   18:35

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

Celý Program