Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 22. 1. 2015
blog naděje

Potlesk za Kalasův restart v Middlesbrough! Ale z Chelsea by měl zmizet!

Tomáš Kalas
Zdroj: isifa.com
Tomáš Kalas

Před dvěma lety jsem v níže uvedeném blogu na TN.cz upozornil Tomáše Kalase, že mladí fotbalisté z nejrůznějších důvodů nemají v Chelsea na růžích ustláno. Bohužel, zdá se, že došlo na má slova. Jsem však rád, že si český obránce konečně našel angažmá, kde pravidelně nastupuje. Nechci být opět poslem špatných zpráv, ale soudím, že na Stamford Bridge už by se vracet neměl.

V sobotu v 15:55 můžete na NOVA Sport a VOYO sledovat přímý přenos 4. kola FA Cupu Manchester City – Middlesbrough. Ambiciózní celek ze špičky II. ligy se postaví proti mistrovi Anglie. Kalas by u toho neměl chybět a má tak šanci vyzvat na duel takové borce, jako jsou Sergio Agüero, Edin Džeko či Stevan Jovetič. Nejen proto se domnívám, že tentokrát měl při volbě svého působiště šťastnou ruku.


Tomáš Kalas a Jonathan Woodgate
Zdroj: isifa.com Tomáš Kalas a Jonathan Woodgate


Middlesbrough, kde je jednadvacetiletý olomoucký odchovanec na hostování do konce sezony, bojuje o návrat do Premier League. Staví přitom převážně na defenzivní činnosti. S 18 inkasovanými góly v 27 kolech disponuje suverénně nejlepší obranou v soutěži. Španělský manažer Aitor Karanka, sám bývalý vynikající zadák, má evidentně skvěle propracovaný systém. Jistě se mnohému přiučil jako asistent trenéra v Realu Madrid, třeba od Josého Mourinha. S ním je ostatně v blízkém kontaktu dodnes a využívá mladé hráče, kteří v kádru Chelsea nenašli uplatnění. Vedle Tomáše Kalase takhle na Riverside Stadium přivedl i Kennetha Omerua a Patricka Bamforda.
 


Kalas sice nehraje stopera, jak je zvyklý, nýbrž krajního beka, ale vůbec mu to nevadí. Spolehlivými výkony se podílel na sérii šesti soutěžních zápasů bez prohry. Během této šňůry Boro obdrželi jen jedinou branku! Proto očekávám, že i Manchesteru City budou klást velký odpor. Zvláště když zvážíme, jaké problémy mívají Citizens se slabšími soupeři.
Ideálním scénářem by podle mě bylo, kdyby si Middlesbrough vybojoval účast v nejvyšší soutěži a nabídl Kalasovi stálou smlouvu.


Tomáš Kalas
Zdroj: Mediafax


U kmenového zaměstnavatele podle mě talentovanému zadákovi pšenka nepokvete. Přestože za pět let v modrém dresu udělal všechno pro to, aby přesvědčil o svých nesporných kvalitách, dočkal se jen nesplněných slibů. Loni mu Mourinho garantoval 20 zápasů. Nakonec z toho byly jen dva ligové starty. A přitom v nich Kalas dokázal, že na to má. Při debutu v Liverpoolu udržel na uzdě jeden z nejlepších útoků v soutěži v čele s Luisem Suárezem. Zaparkovaný autobus Chelsea vyhrál na Anfield 2:0 a připravil Reds o titul.

Jestli ani tohle Mourinho nebere jako záruku, že s Kalasem neprohloupí, pak už jej neobměkčí nic. Dopadlo to přesně tak, jak jsem očekával. Manažeři se v Chelsea mění častěji než apoštolové na orloji a každý má své koně. Kdyby Portugalec chtěl našeho obránce stavět pravidelně, už by to dávno udělal. Kdyby chtěl obranu omladit, už by to také dávno udělal. Takhle sází na osvědčené matadory Branislava Ivanoviče, Garyho Cahilla a Johna Terryho. Nu a když už hodlá dát šanci mladíkovi, přivede si vlastního. Jak to udělal s Kurtem Zoumou, jenž se jeví nadějně. A jak to možná dopadne v případě Raphaëla Varana, jehož zná z Realu Madrid.


Tomáš Kalas
Zdroj: isifa.com Tomáš Kalas

Takhle to prostě v Chelsea chodí. Talentované naděje tam vyrostou a nakonec odcházejí jinam. Často zhrzené a roztrpčené tím, že nedostaly pořádnou příležitost. Vždycky se totiž najde nějaká nová drahá posila, co jim zabere místo. Ryan Bertrand. Nathaniel Chalobah. Josh McEachran.

Myslím, že ani Kalas nesmí podlehnout vábničce v podobě dalších planých slibů a měl by hledat štěstí někde jinde. Nejen kvůli svému dalšímu fotbalovému rozvoji, ale i vzhledem k blížícímu se mistrovství Evropy jednadvacítek v České republice, kde na něj lvíčata budou hodně spoléhat. A perspektivně samozřejmě i směrem k reprezentačnímu A-mužstvu. Třicátníci Tomáš Sivok, Václav Procházka a Michal Kadlec přece nebudou hrát donekonečna.
 

Tomáš Radotínský TN.cz