Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

BLOG. Žádný silný majitel, jen samé dluhy? Pak jste Platiniho ideál

Platini
Zdroj: isifa.com

Nulový dluh, výhled na ziskové hospodaření, dokončené tréninkové centrum a nyní postup do osmifinále fotbalové Ligy mistrů. Ano, Manchesteru City se daří na hřišti i mimo ně. K velké nelibosti prezidenta UEFA Michela Platiniho, který anglického mistra potrestal za porušení tzv. Finanční fair play pokutou a omezením soupisky pro poháry na 21 hráčů.

Věřím, že zmíněné úspěchy manchesterského klubu donutí Platiniho, aby se pro změnu začal starat o své vlastní problémy a nestrkal nos do věcí, do kterých mu s prominutím vůbec nic není. Co takhle třeba vysvětlit, jak to bylo s těmi hodinkami od organizátorů mistrovství světa v Brazílii, nebo proč dal hlas pro šampionát v Kataru? Aha, já zapomněl, všechno máme v nezávislé zprávě vyšetřovací komise.

 

Ale vraťme se k hospodaření klubů, které našemu drahému panu Platinimu tolik leží na srdci. Můžeme uvést tři příklady z poslední doby.

 

Dluhy Realu Madrid narostly na astronomických 600 milionů eur, což je o 11 procent více oproti předchozímu roku. A to Bílý balet během této doby prodal Mesuta Özila a Gonzala Higuaína a v létě pustil také Ángela Di Maríu a Xabiho Alonsa. Polovinu uvedené sumy tvoří krátkodobé půjčky, takže na ně neplatí žádné »maňana«. Brzy vyprší jejich splatnost a královský klub bude muset tento palčivý problém řešit.
Ale žádné strachy, nějak to přece vyšméčkujeme! Přinejhorším to uděláme jako v roce 2001. Jen pro připomínku – tehdy Real převedl své staré tréninkové plochy na město a zbytek prodal, což pokrylo závazky ve výši 270 milionů eur. Pochybné kšefty s pozemky jsou v Madridu zřejmě dobrým zvykem. A tak klub jednou od města koupí parcelu za 421 tisíc eur a pak mu ji zase prodá za 22,7 milionu. To je nárůst o 5400 procent. No, asi tam narazili na ropu.

 

Myslím, že španělští daňoví poplatníci musejí mít z takové politiky velkou radost. Z veřejných financí, tedy z jejich peněz, se pomáhá klubu, který za Cristiana Ronalda, Garetha Bala a Jamese Rodrígueze utratil dohromady 270 milionů eur. To je skvělé, ne? Zejména v zemi s 24procentní nezaměstnaností, kde hlavně absolventi vysokých škol často marně hledají práci a když protestují, vláda pošle policisty, aby je zmlátili. Jsem pro to, aby Evropská unie donutila své členské státy, tedy i nás, aby poslaly postiženému Španělsku finanční pomoc. A ta by měla jít rovnou do bank, jimž Real visí 75 milionů eur.

 

Nezaměstnaní mladí lidé se pak jistě uklidní a místo nesmyslných demonstrací na náměstích si půjdou raději koupit vstupenky na přivítání nějaké té nové drahé posily. To by bylo, aby Real příští rok nepřekonal rekordní hranici 100 milionů eur za hráče!

 

Není divu, že finančníci označují ekonomickou situaci Realu Madrid za špatnou. Ale Platini je nejspíš držitelem Nobelovy ceny za ekonomii, takže ho to absolutně nevzrušuje.

 

Stejně jako zpráva z Manchesteru United. Jeho dluhy se zvýšily na 362,2 milionu liber. Příjmy sice poklesly, ale klub, který letos nehraje evropské poháry, nakupuje jak šílený. Dokonce pokořil přestupový rekord Premier League. Nuže a v této atmosféře jeden ze spolumajitelů Edward Glazer prodá akcie za 29 milionů liber, z čehož se do klubu nevrátí ani zlámaná grešle.

 

Ještě jednou připomínám, co se za vlády rodiny Glazerových na Old Trafford stalo: Američané koupili klub za 790 milionů liber, přičemž však jen malá část byl jejich vlastní kapitál. Většinu tvořily půjčky. No a to znamená, že musíte hradit úroky a splátky. Pochopitelně je tito vychytralí hochštapleři opět neplatí ze svého, ale z výnosů klubu. Zjednodušeně se tedy dá říci, že koupili klub za jeho vlastní peníze. A co udělají, až ho prodají? No, hádejte! Po nás potopa.

 

Je to vlastně geniální podnikatelský plán. Můžete být chudý jako kostelní myš. Půjdete do banky, kde vám nějaký hodný známý půjčí. Za to si koupíte nejbohatší klub světa a přes noc z něj uděláte nejzadluženější klub světa. Fanouškům budete pravidelně zdražovat permanentky a vstupenky, a když se zbavíte části akcií, strčíte si výdělek do vlastní kapsy.
Ve slušné společnosti se tomu, myslím, říká tunel. V uhlazeném žargonu finančních spekulantů to bude nejspíš něco jako vyplacená dividenda.

 

Naštvaní fanoušci, kteří v takovém počínání – podle mého soudu oprávněně - vidí sprostou zlodějnu, už dávno ztratili trpělivost a založili si konkurenční klub FC United of Manchester.

 

Odborník na ekonomii Platini podfuk zřejmě dosud neprohlédl a nepovažuje za nebezpečné či nemorální, jak je tak slavný klub řízen.

 

Trnem v oku je mu jiný manchesterský kolos – City. Klub, který není zadlužený u bank ani nikde jinde. Klub, který sice je ve ztrátě 23 milionů liber, ale z toho je 16 milionů pokuta od UEFA za porušení Finanční fair play, tedy něco jako »Abyste nezkrachovali, zchudnete!« Klub, jehož majitel si z pokladny nebere, nýbrž do ní dává. Klub, který před několika dny dokončil nejmodernější tréninkové středisko mládežnické akademie na této planetě.

 

A přitom nechtěl od města Manchesteru vůbec nic. Naopak – měl co nabídnout. 883 zakázek pro místní firmy, 70% pracovních míst pro místní zaměstnance, 80% výdajů pro místní region. Pracovní příležitosti byly pro nezaměstnané, učně, rekvalifikanty. Investor, tedy klub, zrekultivoval 80 akrů půdy ležící ladem, vysázel 2000 vzrostlých stromů a vynaložil tři miliony liber na sportoviště a další zařízení pro místní komunitu.

 

A tím samozřejmě majitel Manchesteru City nekončí. Plánuje postavit 6000 nájemních domů v hodnotě jedné miliardy liber. Nemusím připomínat, že to znamená zakázky pro podnikatele a práci pro zaměstnance. I když jsem naprostý ekonomický laik, vím, že je to lepší cesta z krize, než si půjčovat u bank a žít na dluh.

 

Ale pan Platini tomu pochopitelně rozumí lépe. Takže to, jak hospodaří Real Madrid a Manchester United, je podle něj v pořádku. Tyto kluby za porušení Finanční fair play trestat nebude. Vidíte, a já jsem si myslel, že tahle jistě chvályhodná iniciativa UEFA měla zamezit tomu, aby „kluby neutrácely víc, než vydělají a nesplácely své dluhy“. Tak to alespoň tento francouzský profesor ekonomie říkal. Patrně jsem si jeho slova špatně vyložil. Jsem to ale popleta!

Tomáš Radotínský Nova Sport

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:35 01:35

   Mistrovství světa SKIF 2019

   01:35

   Fotbal: Toronto FC - Houston Dynamo

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Toronto FC - Houston Dynamo

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Hokej: St.Louis Blues - vítěz Stanley Cupu 2019

 • Nova Sport 2

  • 00:25 02:10

   Fotbal: LA Galaxy - Los Angeles Football Club

   02:10

   UFC Now (17)

   03:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Edwards

   09:00

   World Matchplay Darts 2019

   11:25

   MAXI TIP Poker Tour (8)

   11:50

   RunTour – Liberec

Celý Program