BLOG: Tahle země není pro mladý? De Bruyne a Kakuta varují Kalase

Tomáš Kalas
Zdroj: Mediafax

Další Čech v Chelsea? Obávám se, že to je v nedohlednu. Londýnský klub by si sice v létě mohl stáhnout z hostování obránce Tomáše Kalase, ale ten podle všech známek stráví další sezónu mimo Stamford Bridge. A bůhví, jestli vůbec někdy oblékne modrý dres.

Ostatně sám olomoucký odchovanec připouští, že by se pokračování hostování ve Vitesse Arnhem nebránil. V nizozemské lize přitom působí už druhým rokem a nelze se divit, že je tam naprosto spokojený. Nastupuje pravidelně a prochází výbornou školou. Nejvyšší soutěž v zemi tulipánů je totiž hodně ofenzivně laděná. Hraje se tam otevřený fotbal a zadáci proto dostávají v zápasech pořádně zabrat.
 

Chelsea je pro Kalase mateřským klubem sice už od roku 2010, ale zatím za ni blonďatý mladík nestartoval ani v jednom soutěžním utkání. A řekl bych, že to tak minimálně ještě nějakou dobu zůstane. Vždyť českému stoperovi bude v květnu teprve 20 let. Oproti konkurentům Johnovi Terrymu, Branislavu Ivanovičovi, Davidu Luizovi a Garymu Cahillovi tedy postrádá zkušenost a vyzrálost. A ani kvalitativně se s nimi zatím měřit nemůže. Vždyť nemá stálé místo ani v českém reprezentačním áčku a hraje jen za nově se tvořící jednadvacítku.
 

Loni v létě podepsal v Chelsea nový kontrakt do roku 2017 a prý mu bylo naznačeno, že by se v dohledné době mohl přece jen prosadit v prvním týmu. Manažer Roberto Di Matteo mu sdělil, že s ním za rok počítá.
 

Jenže v Chelsea nic netrvá věčně a situace se neustále mění. Di Matteo byl záhy propuštěn a ani jeho nástupce Rafael Benítez prý nevydrží déle než do konce sezóny. V létě tedy přijde další manažer a ten se opět bude se všemi seznamovat. Takhle to může jít pořád dokola.
 

A zkušenosti dalších hráčů, které má klub rozeseté na hostováních po celé Evropě, příliš velkou naději Kalasovi nedávají. Během uplynulého týdne jsem si přečetl dva rozhovory s kmenovými fotbalisty Chelsea a ani jeden pro talentovaného obránce nevěští nic dobrého.
 

Belgičan Kevin De Bruyne je pod smlouvou od loňska, ale už nyní zvažuje svou budoucnost. „Momentálně vůbec nevím, co se mnou v Chelsea chtějí dělat. Musím čekat. V Brémách jsem vystřídal už pět nebo šest míst v sestavě, což není vždycky jednoduché,“ postěžoval si hráč, který přišel za 6,7 miliónu liber z Genku a obratem byl odeslán na zkušenou do Bundesligy.
 

Francouz Gaël Kakuta je na tom ještě hůř. V Chelsea už sice ochutnal dokonce i Premier League, ale jinak spíš vytlouká hostování. Byl ve Fulhamu, Boltonu a Dijonu a nyní je Kalasovým spoluhráčem v Arnhemu. „Už nesním o tom, že budu hrát za Chelsea. Klub má příliš mnoho hráčů. Kdybych se tam vrátil, zahrál bych si deset minut za měsíc a to nechci,“ uvedl jednadvacetiletý mládežnický reprezentant.
 

Tyhle výpovědi by měly Kalase varovat. Nestačí být jen trpělivý. V Chelsea se mladý hráč musí připravit na to, že jeho chvíle nepřijde prostě nikdy. Jednak proto, že vinou neustálých personálních změn levá ruka neví, co dělá pravá. A také proto, že pro nějaké nevyzkoušené benjamínky tam v této době není místo. Klub zažívá ústup ze slávy, a pokud se chce brzy vrátit na vyklizené pozice, bude muset nakupovat spíš hotové hráče, kteří pomohou urychlit transformační proces. Perspektivních fotbalistů má již dostatek.
 

Rád bych se mýlil, ale mám za to, že i v příštím ročníku uvidíme v dresu Chelsea jen jednoho Čecha. Petra Čecha.

Tomáš Radotínský Nova Sport

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 14:45

   Házená: SC Magdeburg - THW Kiel

   14:45

   Element (410)

   15:00

   Basketbal: Happy Casa Brindisi - Telekom Baskets Bonn

   16:35

   Fotbal: Eintracht Frankfurt - RB Lipsko

   18:20

   NHL – akce měsíce

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:45

   Fotbal: FC Metz - Paris Saint - Germain

   14:45

   Fotbal: Olympique Lyon - Girondins Bordeaux

   16:25

   Czech Rally - Ohlédnutí za sezonou 2019

   17:00

   NHL: Columbus Blue Jackets - Anaheim Ducks

   18:30

   NHL: David Pastrňák - český gólostroj

   18:45

   NHL - Vzkazy hráčů na sociálních sítích

Celý Program