Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

BLOG: Opět dostihy dvou koní. A titul podle mě vyhraje Sparta

Sparta - Slovan
Zdroj: isifa.com

Fotbalovou ligu po podzimní části opanovala Plzeň, která přezimuje s jednobodovým náskokem před Spartou. Mezi těmito dvěma celky se na jaře rozhodne o titulu. Se třetím Jabloncem nepočítám. I když nehraje špatně, zatím neporazil žádného bezprostředního konkurenta.

Nedělní jablonecká prohra s vedoucí Plzní sice byla trochu smolná, ale projevily se v ní dva zásadní faktory, které nejsou dílem náhody či shody okolností – kvalita hráčského kádru a zkušenosti z těžkých zápasů. V obou ohledech má tým sympatického kouče Jaroslava Šilhavého, jemuž ohromně fandím, oproti dvěma největším favoritům stále ještě co dohánět. I tak zaslouží uznání za to, jak rychle se prakticky zbrusu nové mužstvo sehrálo. Devítizápasová série bez prohry, která v závěrečném podzimním vystoupení skončila, hovoří za všechny komentáře.

 

Jablonec však nyní ztrácí na Plzeň pět bodů, a jelikož má horší vzájemnou bilanci, tak vlastně šest. Navíc mívá v posledních letech výrazně slabší jaro. Proto bych považoval za úspěch, kdyby udržel stávající bronzovou příčku. Přesto může míchat kartami a jeho březnový souboj 20. kola se Spartou hraný v Chance areně mnohé napoví. Slyšel jsem, že v Jablonci chystají v zimě další velké nákupy. Nepřijde mi to jako nejšťastnější nápad. Sotva Šilhavému vykrystalizovala základní sestava, už by do ní zase musel sahat a hledat ideální složení. Tak velkou obměnu není lehké vstřebat ani po stránce interpersonálních vztahů. Jinými slovy – jestli Baumit přivede dalších pět nebo šest posil, jeho případný úspěch se zase oddálí.

 

Ale kdo je tedy mým favoritem na titul? Od začátku jsem tipoval Spartu a za tím si stojím i teď. Sice jí nevyšel vzájemný duel s Plzní, ale na jaře hostí Západočechy doma na Letné. Hrát se bude začátkem května, kdy už by svěřenci Vítězslava Lavičky – pokud v Evropské lize nedojdou do finále – měli být odpočatější a soustředěnější na ligové povinnosti. V 27. kole tak půjde o všechno a tento šestibodový zápas může přímo rozhodnout o novém mistrovi.

 

Obhájce trofeje má nepatrně příznivější los. Stejně jako Plzeň na jaře hraje osmkrát v domácím prostředí a jen šestkrát venku. Ovšem často zavítá na půdu týmů z dolních pater tabulky (Hradec Králové, Liberec, České Budějovice). Viktoria vedle návštěvy Letné pojede do Hradce Králové a na Bohemians, ale taky na Duklu, do Teplic a do Ostravy. Tihle soupeři jsou doma hodně silní.

 

Hlavně ale sparťané předvádějí přesvědčivější výkony. Daří se jim v pohárové Evropě a s tím roste jejich sebevědomí a jistota. Odráží se to i na nominacích reprezentačního kouče Pavla Vrby. U toho Plzeňští rozhodně nemají žádnou protekci a jsou povoláváni méně často než hráči z tábora jejich úhlavního rivala. S výjimkou Václava Pilaře mě žádný hráč západočeského klubu na podzim nezaujal stabilní formou. V rudém dresu je takových osobností hned několik. A když k tomu připočtu několik, diplomaticky řečeno, sporných verdiktů posouzených ve prospěch Plzně, vychází mi z toho, že současné vedoucí postavení tohoto celku úplně neodpovídá jeho neustále klesající herní kvalitě. A časem to podle mě bude ještě horší, neboť klíčoví hráči stárnou a většinou nebyli zastoupeni adekvátními náhradami.

 

Sparta má každopádně všechno ve svých rukou. Pokud k vynikající defenzivní činnosti přidá i větší produktivitu vepředu, v čemž by měl kanonýrovi Davidu Lafatovi pomoci ještě minimálně jeden útočník, neměl by jí titul utéci.
 

Tomáš Radotínský Nova Sport

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:45 15:10

   Moto GP - VC Francie (závod Moto GP)

   15:10

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   17:05

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   18:50

   NHL News

   19:05

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   20:50

   Element (387)

 • Nova Sport 2

  • 14:00 15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   15:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   16:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   17:45

   Off-road Maraton (2)

   18:10

   Czech rally 2019 (2)

   18:35

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

Celý Program