Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 9. 1. 2015

Blog ze světa NBA: Zachránil Cleveland sezonu?

Cleveland
Zdroj: isifa.com

Jen před pár dny jsem psal o tom, jaká mizérie provází sezónu Cleveland Cavaliers a že už se dokonce spekuluje o výměně hlavního trenéra. Všechno je ale jinak. Vedení klubu Davida Blatta podpořilo a naopak se mu podařilo uskutečnit dvě zásadní hráčské výměny, které celkem výrazně mění tvář týmu. A možná mu dávají i šanci skutečně hrát ve špičce ligy, tak jak si fanoušci po návratu LeBrona Jamese vysnili.

Za talentovaného, ale problémového Diona Waiterse se totiž generálnímu manažerovi podařilo získat dva hráče z New Yorku – Imana Shumperta a J.R.Smithe, z Denveru navíc výměnou za dvě práva v draftu (jedno z nich získali během první výměny) přišel 215 cm vysoký ruský pivot Timofej Mozgov.

 

Pro generálního manažera Davida Griffina je to skutečně zvláštní sezona – když před ní nastupoval do funkce, jeho úkolem bylo přebudovat mladý tým, soustředěný kolem talentovaného rozehrávače Kyrieho Irvinga. Jenže LeBronův příchod všechno změnil a Cavaliers najednou potřebovali vyhrávat hned. Griffinovi ke cti slouží to, že našel odvahu k zásadním krokům uprostřed rozběhnuté sezony – ať už vyjdou nebo ne. A potenciál, aby vyšly, tady rozhodně je.

 

Shumpert je totiž daleko lepší obránce než Waiters, a čísla navíc jasně ukazují, že je i lepším trojkařem „z místa“, hodícím se ke hře LeBrona Jamese. Mozgov je přinejmenším rovnocennou náhradou za zraněného Andersona Varejaa a výrazným „tělem“ pod košem, které Cavs doslova zoufale potřebovali. A pokud by se J.R.Smith dokázal aspoň trochu rozpomenout na svou skvělou sezonu v dresu Knicks před dvěma lety, byl by to bonus navíc.

 

Shumpert je zatím zraněný (a James je také ještě na pár dnů mimo hru), ale zhruba během dvou týdnů by Cavaliers mohli být znovu kompletní a konečně začít ukazovat, na co mají. Přes všechny problémy bylo totiž už nyní jasné, že pokud jsou spolu James, Irving a Kevin Love na jedné palubovce, efektivita ofenzíva je vynikající. Žalostná ale zatím byla obrana. Pokud by v ní mohli noví hráči aspoň trochu pomoct, a pokud se konečně zastaví série zdravotních problémů, může v Clevelandu znovu zavládnout optimismus…Tedy aspoň opatrný.

Petr Janouch Nova Sport