Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 5. 1. 2015

Blog z NBA: Je už v Clevelandu čas na paniku?

Cleveland
Zdroj: isifa.com

LeBron James + Kyrie Irving + Kevin Love = boj o titul? Tak to před sezonou jasně viděli fanoušci basketbalistů Cleveland Cavaliers. Velký “Král James,” považovaný za nejlepšího současného basketbalistu světa, se vrátil po čtyřech letech v Miami zpět domů a všechno vypadalo růžově.

Jenže Cavaliers ani zdaleka nepřipomínají tým, který by o titul mohl bojovat, a dvě drtivé domácí porážky proti Detroitu a Dallasu, které mohli v minulých dnech sledovat i diváci stanice NOVA sport, to jasně dokázaly.

 

Je jasné, že aby se i ty největší (a zkušené) superhvězdy daly dohromady a vytvořily skutečný Tým s velkým T, nějakou dobu trvá – sám James po přestupu do Miami také prožil po boku Dwyanea Wadea a Chrise Boshe dost náročný start. Je také pravda, že Cavs mají dost velké zdravotní problémy – všichni tři členové superhvězdného „Velkého tria“ vynechali v posledních dnech nějaké zápasy a brazilský pivot Andreson Varejao si dokonce přetrhl achillovku, takže sezóna pro něj skončila. Ale ani to asi nemůže úplně omluvit, že Cleveland má až dvanáctou nejlepší bilanci v lize.

 

Situaci v Miami z roku 2010 připomíná i současný rozruch kolem hlavního kouče. Stejně jako relativně mladý a neznámý Eric Spoelstra neměl na růžích ustláno a po špatném startu se mluvilo o jeho konfliktu s Jamese a blížícím se vyhazovu, tak i v Clevelandu je teď po palbou kouč David Blatt. Ten je samozřejmě velmi zkušený (55 let) a má za sebou obrovské úspěchy, ale pouze v evropském basketbalu. Hráči NBA ho v podstatě neznají a je pro něj určitě těžké si u nich vybudovat respekt – zvláště když on sám se musí některé odlišnosti od evropského basketbalu učit za pochodu a rozhodně se nevyhnul některým zjevným chybám.

 

Média už dokonce začala spekulovat, že by vedení Cavaliers mohlo sáhnout ke změně – ale Blatt je v prvním roce čtyřletého garantovaného kontraktu za 20 milionů dolarů. I proto prezident Cavs okamžitě všechny zvěsti popřel a označil za směšné. Ale situace v týmu rozhodně napjatá je a určitě signály od Jamese a dalších hráčů nejsou zrovna pozitivní. A samotná hra Cavaliers už vůbec ne.

 

Co tedy bude dál? Asi nejvíc bude záležet na tom, zda velmi impulzivní majitel týmu Dan Gilbert skutečně nepropadne předčasné panice. Cavs totiž mají objektivně stále spoustu času. Je teprve začátek ledna a ve slabší Východní konferenci nemá tým ani za současného stavu žádné problémy s případným postupem do play-off. A až tam se o osudu sezony rozhodne. Na druhou stranu – pokud se tým rychle trochu neuzdraví a ještě párkrát prohraje na domácí palubovce o 20 bodů, tak kdo ví…

Petr Janouch Nova Sport