Hvězdné Miami s prázdnou, TITUL v NBA slaví podceňovaný Dallas

Dallas Mavericks vyhráli šestý zápas a jsou šampiony NBA pro letošní rok. K triumfu výrazně pomohl Dirk Nowitzki.

Basketbalisté Dallasu Mavericks vyhráli v noci na pondělí na palubovce Miami Heat šesté finále NBA 105:95 a poprvé v historii vyhráli celou soutěž.

Miami do domácího zápasu vstoupilo dobře a zdálo se, že tlak si za stavu 2:3 na zápasy příliš nepřipouští. Ovšem Dallas začal trefovat zpoza vymezeného území a tím nástup domácí otupil, ve druhé polovině první čtvrtiny dokonce šli hosté do vedení.

Nowitzki: Za naším titulem je hodně dlouhá cesta

Nástup do druhé čtvrtiny patřil Dallasu. Po dvou slepených trojkách DeShawna Stevensona byl v 15. minutě stav 28:40 a poprvé v sérii Mavericks vedli dvouciferným náskokem. A to přesto, že se v úvodu zápasu střelecky nedařilo tradiční opoře texaského týmu Dirku Nowitzkému. DeShawn Stevenson v tu chvíli měl na kontě tři proměněné trojky ze tří pokusů a Dallas pět z devíti.

Domácí si vzali oddechový čas a během tří a půl minuty otočili na 42:40. Zdálo se, že domácí hvězdy Wade, James a Bosh začnou pomalu otáčet skóre zápasu a vynutí si rozhodující sedmý zápas. Ale opory domácích nebyly v optimální pohodě. Důležitost zápasu jim svazovala ruce, často jim nervozitou vypadával míč, neproměňovali trestné hody. Naopak hosty táhl Terry a Bareou, střelecky se ve druhém poločase chytil Nowitzki a Dallas zápas většinou kontroloval.

Tři a půl minuty před koncem po dalších chybách Jamese a Chalmerse a střele Nowitzkého vedl Dallas 97:87 a zdálo se být rozhodnuto, zvláště když se Mavericks dařily důležité útočné doskoky. Hvězdné Miami už nemělo šanci zabránit Dallasu v odvetě za finále v roce 2006 a zisku historického mistrovského titulu.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

"Za naším titulem je hodně dlouhá cesta, tenhle tým se budoval několik let. Už před pěti lety jsme byli ve finále a nevyšlo nám to,“ připomněl Dirk Nowitzki. Ten byl za celou sérii vyhlášen nejužitečnějším hráčem (MVP) play off. I když poslední zápas mu dlouho až tak nevycházel. "Důležité bylo, že jsme hráli všichni dobře. Když to nešlo mě, tak dávali koše jiní. Snad jsem v závěru nějaké důležité body taky dal,“ řekl německý basketbalista, autor 21 bodů.

Až ve své sedmnácté sezoně v NBA se dočkal mistrovského titulu Jason Kidd. Majiteli dvou zlatých olympijských medailí s reprezentací USA (2000 v Sydney a 2008 v Pekingu) bylo v březnu 38 let. Druhý hráč draftu v roce 1994 se dočkal triumfu v NBA až nyní. Z Dallasu odešel zkoušet štěstí do Phoenixu, poté dovedl dvakrát tým New Jersey Nets (2002 a 2003) do finále, ale triumfu se dočkal až po návratu do míst, kde v NBA začínal. „Čekání bylo opravdu dlouhé, ale o to víc si to teď užiju. Jsem moc šťastný. Do dnešního zápasu jsme nastoupili jako by to byl rozhodující sedmý a ne šestý zápas. Chtěli jsme využít toho, že máme menší psychickou výhodu a to se povedlo,“ zářil Jason Kidd.

NBA, finále - 6. zápas

Miami Heat - Dallas Mavericks 95:105 (27:32, 24:21, 21:28, 23:24), konečný stav série 2:4.
Body: James 21, Bosh 19, Chalmers 18, Wade 17, Haslem 11, House 9 - Terry 27, Nowitzki 21 b., 11 d., Barea 15, Marion 12, Kidd a D. Stevenson 9, Chandler 5, Mahinmi 4, Cardinal 3.