Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

dotace jak to dopadne?

50 milionů na Moto GP v Brně! Dluh ale stejně nezmizel

Moto GP - 2013W22D7
Zdroj: isifa.com

Letošní motocyklová Grand Prix, největší sportovní podnik v České republice, zůstává i nadále v ohrožení. Zastupitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem sice schválili padesátimilionovou dotaci na letošní Grand Prix. Stále ale zbývá uhradit dluh za tu loňskou.

Velká cena České republiky silničních motocyklů by z Brna zmizet neměla. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se chlubí tím, že z veřejných peněz získal pro záchranu akce 50 milionů korun. Jenže stejně je to málo.


"Jsem rad, že se jižní Morava postavila k budoucnosti Grand Prix čelem. Nikdy v historii jsme nepodpořili žádný soukromý subjekt částkou 50 milionů korun. Děkuji všem zastupitelkám a zastupitelům, kteří hlasovali pro pomoc GP CR. Jde o veřejné peníze a naše podmínka je jasná: transparentní a efektivní hospodařeni a spolupořadatelství pro Jihomoravský kraj," prohlásil sice Michal Hašek.


Problémem však stále zůstává třicetimilionový dluh a to může být problém. kdo jej uhradí je zatím nejasné. Právník Jihomoravského kraje Jan Šťovíček vysvětlil, že peníze není možné poskytnout za minulý rok kvůli tomu, aby se dodržela národní legislativa, ale také evropská legislativa pro veřejnou podporu. "Kdybychom to porušili, dotaci musíme vrátit a hrozí ještě sankce," uvedl Šťovíček.


Zároveň ale naznačil, že pokud by se stal Jihomoravský kraj spolupořadatelem akce, mohly by se peníze získané peníze i použít. "Je to způsob, jak minimalizovat riziko, že dojde k porušení zákona a budou hrozit sankce," doplnil Šťovíček.

Automotodrom Brno už loni řekl, že GP pořádat nebude kvůli její ztrátovosti. Tu způsobuje takzvaný zalistovací poplatek na získání licence, který se pohybuje kolem 70 milionů korun.

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 22:20 23:25

   MONETA Czech PGA Tour (1)

   23:25

   NHL News

   23:35

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   01:05

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   03:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   06:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 23:00 00:45

   Fotbal: Stade Rennes - Lille OSC

   00:45

   Element (388)

   01:00

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   02:35

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   09:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Montpellier HSC

   10:45

   Element (388)

Celý Program