klasické lyžování mistrovství světa

Spletli si ho s teroristou, na běžkách ho pak litoval celý svět!

Adrian Solano
Zdroj: Profimedia

Chudák Adrian Solano, to je prostě smolař roku. Běžkař z Venezuely měl poprvé v životě závodit na sněhu, jenže jeho cesta do Finska na mistrovství světa v klasickém lyžování byla jedno velké fiasko. Nejprve si ho spletli s teroristou, pak ho deportovali a nakonec sice závodil, ale byla to spíše komedie, než sportovní výkon.

Dvaadvacetiletý Solano byl nominován na MS v klasickém lyžování ve Finsku. Jenže problém je, že sníh viděl tak možná v televizi a doma ve Venezuele trénoval jen na kolečkových lyžích a na kole. Ale budiž, pošleme ho tam, rozhodli se v Caracasu.

 

Solano vyrazil o měsíc dříve, že si udělá výlet do Švédska, kde se bude před šampionátem připravovat, aby si ten sníh trochu "ohmatal" a vůbec zjistil, že musí běžky například namazat.

 

Jenže na letišti v Paříži přišel první zádrhel, když ho zadržela policie. Všichni si totiž mysleli, že je terorista, nebo pašerák drog, protože s 28 eury v kapse a kůží v barvě mahagonové dřeviny jen těžko vysvětloval, že cestuje na mistrovství světa v klasickém lyžování.

Solanův výkon na MS v klasickém lyžování VIDEO:

 

"Vysvětloval jsem jim, že cestuji do Švédska, abych tam trénoval na mistrovství světa, ale nevěřili mi, že ve Venezuele může být běžkař. Měl jsem s sebou jen 28 eur, takže mě obvinili z ilegálního přistěhovalectví,“ líčil zadržení 22letý závodník pro web El Estímulo.

 

Přestože měl platný pas a všechny dokumenty v pořádku, Francouzi byli neoblomní a Solana deportovali zpátky domů, do Venezuely.


"Cítil jsem se diskriminován kvůli svému vzhledu a stylu oblečení. A taky jsem přišel o měsíc tréninku,“ postěžoval si sympatický mládenec.

 

Se startem v Lahti to vypadalo blědě, ale nad jeho příběhem se slitoval finský podnikatel a bývalý televizní komentátor Aleksi Valavouri. Zaplatil mu novou letenku do Skandinávie, raději s přestupem v Amsterdamu a Solano se mohl radovat.


Start kvalifikačního závodu stihl, jenže to, co předvedl na trati, mělo se závodním výkonem společného jen pramálo. Na start ho museli dotlačit a místy až komediální vystoupení jihoamerického běžkaře některé bavilo a jiné dojímalo.

 

Solano po několika pádech a uklouznutí pak raději boj s desetikilometrovou tratí vzdal. Nicméně jeho neuvěřitelný příběh a hlavně záznam jeho výkonu teď na internetu žije vlastním životem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DOŽIVOTNÍ TRAUMA: Ochranka letiště zatkla nemocné dítě. Pokládali ho za teroristu

mm TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Finálová série Stanley Cupu 2010

   21:05 23:05
   23:05

   Element (414)

   23:15

   Večerní sportovní noviny

   23:20

   Finále Východní konference NHL 2019

   01:05

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights 2019

   02:00

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2019: RB Lipsko - Bayern Mnichov

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2020

   20:00 23:00
   23:00

   Karel Sedláček – První profesionál

   23:10

   World Darts Championship 2019

   02:00

   Andrea Dovizioso - Neohrožený

   09:00

   Tipsport Premier League 2020

   11:30

   Sportovní originály - 180 se Stephenem Buntingem

Celý program