neskutečná marodka

Sparto, proč nejsi zdravá? Hledá se odpověď, co dělají na Letné špatně

Zranění Václava Drchala na fotbalové Spartě
Zdroj: Profimedia
Zranění Václava Drchala na fotbalové Spartě
Téma:

Dočkal, Kanga, Frýdek, Mandjeck, Costa, Vindheim. Myslíte, že s nimi v sestavě by Sparta dostala čtyři góly v Mladé Boleslavi a tři v Liberci? Byla by bez 13 zraněných výš, než na 7. místě ligové tabulky? Vše jsou to jen spekulace. Ale s plnou marodkou se prostě nedá hrát ani o ligový titul, natož v evropských pohárech.

To téma je hodně horké a ve fotbalových kuloárech se hodně řeší. Nikdo ale vlastně nechce nic říkat nahlas, maximálně anonymně. Proč? Možná proto, že by si zavřel dveře na Letnou.


První otázka zní: Je normální, aby na marodce elitního českého týmu bylo 13 zraněných hráčů? Zde odpověď najdete snadno. Není. Třeba jen pohled na konkurenční Slavii, která má vzhledem k bojům v Evropě nepoměrně těžší program a na seznamu zraněných jen jediného fotbalistu, musí u fanoušků Sparty vzbuzovat závist. 


Najít další odpověď na doprovodnou otázku je těžší. Ale přesto: Co dělají ve Spartě špatně?  


Vždyť si vezměte tenhle paradox: Sparta představí s velkou pompou norského beka Andrease Vindheima. Fandové už se těšili, jak tenhle Seveřan bude brousit lajnu. Jenže pár dnů po jeho příletu do Prahy přišla zpráva, že nový začátek sezony nestihne. „Mimo hru bude kvůli svalovým zraněním tři týdny,“ hlásili na Letné na konci června. Uplynulo 8 týdnů a Vindheim je stále na marodce.


Zarážející jsou i fakta o operacích hráčů. Václav Kadlec absolvoval v krátkém časovém horizontu tři operace. A dodnes netuší, zda ještě bude hrát. Bořek Dočkal v rychlém sledu dvě. Ta první nedopadla dobře. Přitom než se vrátil na Letnou, byl zdravý jako řípa…


Faktory, které komplikují zdravotní pohodu fotbalistů na Letné se mohou sčítat. Střídají se trenéři jak na běžícím páse, mění se tak i realizační tým, kondiční trenéři. S tím pak také rozlišně probíhá rehabilitace, kompenzační cvičení. Každý trenér má také jiné představy o přípravě a tělo si na to musí zvykat.
Zlé jazyky pak i tvrdí, že někteří hráči mají tak dobrou smlouvu, že je pro ně vlastně docela fajn, být na marodce. Nemusí hrát a peníze tečou…

 

Seznam zraněných před utkáním v Liberci čítal celkem 13 hráčů. Magazín Forbes spočítal, že měsíčně vyplácí na Letné zraněným 15 milionů korun.


Přitom Sparta bývala železná nejen v dobách svého vzniku. V devadesátých letech hrála i Ligu mistrů a to v kádr neměl na seznamu 32 hráčů. „Bylo nás okolo 18 lidí. Hrálo se často středa-neděle-středa, ale zvládali jsme i Ligu mistrů. Byl to zápřah, ale nebyl to problém. Zároveň díky evropským pohárům jsme měli výhodu v lize, české soupeře jsme jasně přehrávali. A že by bylo tolik zranění? To si fakt nepamatuji, “ vzpomíná Jiří Novotný, který se Spartou slavil rekordních 13 mistrovských titulů.


Na Letné tehdy přitom neexistovala taková péče. Byl masér, doktor, asistent trenéra. Dnes se o první tým stará na dvě desítky lidí. „Pamatuju, že prvního kondičního trenéra přivedl Ivan Hašek. Vlastně to nebyl nějaký kondičák. Byl to atletický trenér, se kterým jsme dělali koordinaci pohybu,“ říká Novotný.


„Samozřejmě, teď je hra dynamičtější, ale ruku v ruce s tím jde příprava i rehabilitace. Dnes mají fotbalové týmy neskutečné možnosti. Ale ve Spartě je už delší čas problém. Jenže na to se musíte zeptat doktorů, fyzioterapeutů nebo kondičních trenérů, co je špatně,“ směřuje bývalý reprezentační obránce cestu k problému.


Zvláštní je prý také fakt, že hráči, kteří podepíší ve Spartě vysněný kontrakt, mají ve smlouvě ukotveno, že nemohou využívat služeb jiného fyzioterapeuta, než je na Spartě.


Právě tam pro mnoho fotbalistů mohou začínat problémy. Na Letnou míří hráči z různých koutů české země i celého světa, kteří jsou zvyklí na své „felčary“, důvěřují lidem, kteří se o ně starali a nyní s nimi nemohou nic řešit. Fyzioterapeuti, kteří dokonale znali jejich tělo, každou bolístku či problém, nyní nemohou pomoci.


Kdoví, třeba by léčba probíhala lépe, kdyby si fotbalisté mohli zvolit sami svého lékaře. Na finanční zázemí, jaké Sparta má, vypadá situace tristně. Jenže nikdo, kdo v klubu nebyl neví, co se děje. Takže z tohoto pohledu to budou jen dohady. A samozřejmě, za peníze si zdraví nekoupíte.


Ke cti Sparty ale nutno dodat, že se dokáže velmi dobře postavit k hráčům, které zdravotní trable postihly i mimo Letnou. Filipa Panáka kupovali Letenští v době, kdy bylo zřejmé, že musí vyléčit operované koleno. Davidovi Lischkovi dali zelenou k přestupu i přesto, že půl roku předtím odhalily testy srdeční vadu.


Ale jinak si zřejmě musí na Letné udělat podrobnou analýzu, co všechno je špatně v přípravě týmu. Zranění, ke kterým přichází hráči v tréninku či přípravě v takovém množství, jednoduše nemohou být náhodná.

Související témata:
ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   12:00 13:45
   13:45

   Element (417)

   14:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   15:45

   Nova Cup - Sázava

   16:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   17:45

   Czech rally 2020 (1)

 • Nova Sport 2

  • NBA Classic Games: Philadelphia 76ers - Milwaukee Bucks

   13:00 14:45
   14:45

   Fotbal: Olympique Lyon - Stade Brestois

   16:30

   Element (417)

   16:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:00

   NHL: Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche

   18:40

   Basketbal: De’Aaron Fox - Koše z protiútoku

Celý program