Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

glosa o železné spartě

Sparta má milionové posily, ale srdce nekoupí. Rosický je naděje

Tomáš Rosický
Zdroj: Profimedia
Tomáš Rosický

Jaká je Sparta? Už asi není železná. Není ani česká, ač největší úspěchy dělala právě v dobách, kdy byl cizincem maximálně Josef Chovanec, narozený ve vesnici 15 kilometrů za hranicemi. Česká už asi nikdy nebude, ale měla by se chtít stát zase železnou, s tím pravým srdcem.

Rok 1985. Na Letné válí Honza Berger, Sparta postupuje až do čtvrtfinále Poháru mistrů. Na Letné prohrává i pozdější vítěz Juventus s Michelem Platinim v sestavě. Česko-slovenská sestava má v Evropě respekt. Práce trenérů Václava Ježka, kterého později vystřídal Vlastimil Táborský, má úspěch.

Jan Berger na Letné v utkání s Juventusem (1:0)
Zdroj: Profimedia Jan Berger na Letné v utkání s Juventusem (1:0)

Rok 1992. Sparta získává skalpy Olympique Marseille i Barcelony a postupuje do semifinále Ligy mistrů. Kouba - Horňák, Novotný, Chovanec, Vrabec - Mistr, Němeček, Frýdek, Vonášek - Černý, Siegl. Sestava s 11 českými fotbalisty v základu. Je tomu 25 let.

Pak přišla doba sice méně úspěšná, ale stále s výrazným charakterem. Slovo Sparta znělo. Sázelo se na české fotbalisty. Ti si odsloužili pár sezon a po přestupech do zahraničí se z nich staly obrovské hvězdy. Ať už to byli rebelové Tomáš Skuhravý či Tomáš Řepka, klaďasové Petr Čech s Tomášem Rosickým.


Vypadalo to, že Sparta může v úspěšné cestě pokračovat. Dostala obrovský dar, bohatého majitele. Jenže jak se zdá, Daniel Křetínský je fotbalový smolař. Buď je doba opravdu zlá, nebo se obklopil lidmi, kteří mu špatně radí.

Tomáš Rosický a Daniel Křetínský
Zdroj: Profimedia Tomáš Rosický a Daniel Křetínský

Pár sezon to nešlo a tak došla trpělivost. Totální řez přišel v létě. Všichni ven, trenérem bude Ital! Andrea Stramaccioni nemá moc velké renomé, ale když přicházel, vypadalo to sympaticky. Přišly nákupy, které vypadaly zajímavě. Ben Chaim, Plavšič? Borci, o kterých se nedá říct, že by byli vysloužilci. Ale najednou bylo na Letné 10 posil ze zahraničí! Základní sestava plná cizinců? To opravdu není nereálné...

Andrea Stramaccioni
Zdroj: Profimedia Andrea Stramaccioni

A právě tady to začíná skřípat. Sparta se může za pár týdnů sehrát, bude to chvíli trvat. Jenže Andrea Stramaccioni možná dost dobře nečetl o historii klubu, o tom proč se Spartě říkalo "Železná". O sparťanském srdci, o partě, která si to uměla vyříkat. O tribunách, které bývají dvanáctým hráčem.


Klub z Letné ztrácí své DNA, chybí výrazní lídři, které klub vychoval. Jednoduše pár stabilních hráčů, osa týmu, která řeší problémy a v krizových chvílích tým drží. Těžko to mohou chtít fanoušci třeba od stopera Kayi, ač dostal Řepkovo číslo 2.

 
O tom, že se to celé posilování trochu vymklo z rukou, svědčil i pohled na sestavu Sparty v Bělehradě. Do základu nastoupili i hráči bez jediného přípravného zápasu a kapitánskou pásku dostal Lukáš Mareček. Snad proto, že byl skoro jediným, ale aspoň trochu starším Čechem v sestavě.

Jakub Brabec
Zdroj: Profimedia

Sparta přitom hráče, pro které tenhle klub znamená mnoho, měla. Jenže s nimi obchodovala tak, že na Letné vlastně skoro ani neodehráli ani celý zápas. Příkladem je třeba Patrik Schick, který by dnes byl parádní volbou pro post "desítky". O svých kvalitách ale přesvědčoval spíš v Ďolíčku fandy Bohemky. Ale aspoň Spartě vydělal pěkné peníze... Jakub Brabec dnes hraje v Genku možná za menší plat, než mají nové posily.


Všechno ale není černé. Sparta může být opravdu šťastná, že má Tomáše Rosického. A to navzdory jeho zdravotním trablím. Tak inteligentní fotbalista, s nadhledem, zkušenostmi a hlavně sparťanským srdcem je pokladem. On zůstává nadějí.


Sparta asi už nikdy nebude je česká, doba je jiná. Ale právě Rosický může trenérovi pomoci najít zpátky to DNA, které mívala. Najít srdce a chuť se rvát.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:50 00:40

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto GP)

   00:40

   Rebuy Stars Poker Show - MČR 2019 (3/3)

   01:35

   Infinite Trail

   02:05

   Fotbal: Orlando City SC - Atlanta United FC

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Cape Pioneer Trek

 • Nova Sport 2

  • 23:35 01:15

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   01:15

   UFC Countdown: Cormier vs. Miocic 2

   02:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   08:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Sportovní originaly - 180 s Raymondem van Barneveldem 2

   13:25

   UFC Ultimate knockouts (1)

Celý Program