Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 16. 3. 2018
fotbal nepříjemný důsledek

Šok pro český fotbal! Český mistr přišel o přímou učast v Lize mistrů

Zklamaný hráč Vitkorie Plzeň
Zdroj: Profimedia

Čtvrteční vyřazení Viktorie Plzeň v osmifinále Evropské ligy má dopad na celý český fotbal. České kluby totiž nevylepší třináctou příčku v pořadí koeficientů UEFA. Ligový mistr tak v roce 2019 přijde o možnost postoupit přímo do základní skupiny Ligy mistrů a stejně na tom bude i vítěz poháru v případě Evropské ligy.

České republice dosud patřila podle koeficientu jedenáctá příčka, která v nadcházející sezoně zajistí českému šampionovi přímý postup do skupiny Ligy mistrů za předpokladu, že letošní vítěz si postup do dalšího ročníku zajistí z vlastní ligy. Jistotu přímého postupu do základní skupiny Evropské ligy měl i vítěz poháru.
 


 

Od sezony 2019/20 o obě tyto možnosti český fotbal přijde, protože v pořadí UEFA klesl na třinácté místo. Od dvanáctého Švýcarska ho přitom dělí jen 25 tisícin bodu a na jedenácté Rakousko, kterému ještě zůstal ve hře čtvrtfinalista Evropské ligy Salcburk, ztrácí 1,425 bodu.

 

 

Český mistr by se tak měl v ročníku 2019/20 představit ve třetím předkole Ligy mistrů a druhý celek z ligy ve druhém předkole nemistrovské části. V kvalifikaci Evropské ligy pak vítěz poháru nastoupí ve třetím, zatímco třetí a čtvrtý tým z ligy ve druhém předkole.

mm ČTK