Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 4.9. 2015 21:21
prodej jednou si koupí všechno

ŠOK: Fotbalovou Slavii si koupili Číňané! Vyjednal to Zeman?

Zdroj: TV Nova

Ve chvíli, kdy je prezident Miloš Zeman na návštěvě Číny a doprovod mu dělají i fotbalový boss Miroslav Pelta a bývalý český reprezentant Pavel Nedvěd, spatřila světlo světa zpráva, že fotbalovou Slavii koupila čínská finanční a energetická společnost CEFC.

Je to snad náhoda? Deník Neovlivní.cz o tom informoval exministr obrany Jaroslav Tvrdík, který z titulu prezidenta česko-čínské obchodní komory transakci zprostředkoval.


Číňané budou mít 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel letecké společnosti Travel Service.


Slavii dosud vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Ten jí před lety koupil těsně před krachem, ale nikdy se mu nepovedlo dostat klub z krize. Naopak, dovedl ho až na pokraj insolvence. Nyní tedy ze Slavie definitivně odchází.


Fotbalová Slavia
Zdroj: isifa.com Fotbalová Slavia

 

"Velmi dobře si uvědomujeme, jak specifická a náročná je investice do fotbalového klubu s tradicí, historií a podporou fanoušků, jakou má SK Slavia Praha," uvedl v prohlášení prezident CEFC Čchan Čchao-tuo. "Chceme ze Slavie vytvořit silný a stabilní fotbalový klub a vrátit ji tam, kam právem patří - na vrchol," dodal.


Prvním krokem nového majitele má být zajištění finanční stability klubu, protože Slavia čelí insolvenčnímu řízení kvůli vleklým sporům s bývalým generálním ředitelem Zbyňkem Kusým. Návrh na něj podala v červnu společnost Online Services z tichomořské Samoy, která uplatňuje pohledávku přesahující šest milionů korun po splatnosti. Dalších 150 tisíc se domáhá společnost Gamma Enterprise.


PSALI JSME


Řebíček koupil Slavii v srpnu 2011, kdy byl klub ve finanční krizi a hrozila mu ztráta profesionální licence. Situace se ale nezlepšila a o prodeji se spekulovalo již delší dobu. Mezi údajné zájemce patřil kazašský podnikatel Talgat Bajtazijev, ruský podnikatel Dmitrij Romaněnko a údajně také CSKA Moskva nebo Petr Kellner.


Podle deníku Neovlivní.cz prodej Slavie zprostředkoval někdejší ministr obrany a prezident česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík, který je velkým fanouškem vršovického celku. Zajímavostí je, že CEFC má podíl ve skupině J&T Finance Group, která vlastní pražského rivala Spartu.

 

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   12:55

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Vallnord - Arcalis)

   13:25

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

   10:45

   Ligue 1 Preview (33)

   11:15

   Fotbal: LA Galaxy - Houston Dynamo

   12:55

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

   14:55

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   16:55

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

Celý Program