Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

realita těžká volba

Krutá realita pro Ester: Snowboard nezajímá, nejsou v něm peníze

Ester Ledecká
Zdroj: Profimedia
Ester Ledecká

Má jezdit na lyžích nebo na snowboardu? Už jste tuhle debatu jistě slyšeli. Ester Ledecká je talent od Boha a umí oboje. Říká, že jí víc baví prkno, ale na lyžích se prý zase dá vydělat víc peněz. Jak to vlastně je?

Za vším hledej peníze. I ty dokumentují prestiž jednotlivých klání. Lyžařské Světové poháry mají dlouholetou tradici a jsou sledovány televizními štáby z celého světa. Když se jede takový sjezd v Kitzbühelu, je to akce srovnatelná s nejprestižnějšími událostmi sportovního světa.


To snowboarding o místo na výsluní pořád bojuje. Ano, má svého Shauna Whita a nyní i celebritu v podobě Ester Ledecké. Jenže poptávka publika a s ní spojený i zájem televizních společností pořád pokulhává.

112

GALERIE: Ester Ledecká se druhou medailí zapsala do historie!

Zdroj: profimedia.cz

Ester Ledecká na stupních vítězů

Hodnocení:


Zatímco lyžařské svěťáky můžete sledovat úplně bez problémů i v Česku, snowboardové závody těžko ladíte na streamech i po triumfech Evy Samkové v Soči nebo aktuálně Ester Ledecké v Pchjongčchangu.


I proto i lidé okolo Ester Ledecké tuší, že by možná nebylo od věci, přesvědčit českou hvězdu k trochu většímu zaměření na lyže. Mohly by z toho být větší peníze jak ze sponzoringu, tak třeba i v prize money pro samotnou závodnici.

Zájem evropských online médií o sporty v průběhu OH 2018
Zdroj: Newton PD Zájem evropských online médií o sporty v průběhu OH 2018

Pro porovnání: vítěz libovolného závodu Světového poháru bere 45 tisíc švýcarských franků (v přepočtu 985 tisíc korun). Za vítězství ve světě snowboardu dostanete čtyřikrát méně, ano přesně 11 250 CHF. Ester to letos tolik nebolí, prémie bere skoro na každém závodu.


Ale nedej bože, aby se jí přestalo dařit a skončila třeba v osmifinále. Tam je prémie pouhých 62 franků, tedy cca 1400 korun! Na to, že kvůli závodům strávíte na místě celý víkend, platíte ubytování nejen sobě, ale i týmu, je to docela prodělečná záležitost. Musíte se prostě spolehnout na své sponzory.

Zájem českých online médií o sporty v průběhu OH 2018
Zdroj: Newton PD Zájem českých online médií o sporty v průběhu OH 2018

Mimochodem, snowboarding Čechy vlastně ani příliš nezajímá. Ač máme z poslední olympiády ze snowboardových disciplín dvě medaile, daleko více Češi v průběhu zimní olympiády hltali zprávy z alpského lyžování, ledního hokeje nebo biatlonu. Podle grafu, který přinesla agentura Newton, se v online médiích objevilo více zmínek o rychlobruslení než o snowboardu…

Prize money pro Ester Ledeckou
Zdroj: TN.cz Prize money pro Ester Ledeckou

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 10:45

   Ragby: Saracens - Gloucester Rugby

   10:45

   Element (388)

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Házená: Füchse Berlín - Rhein-Neckar Löwen

   12:35

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Verbier)

   13:00

   Polední Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: SM Caen - Girondins Bordeaux

   10:45

   Ultra Pirineu - Trailrunning

   11:15

   FIVB Beach Volleyball – Jinjiang

   13:00

   Fotbal: Sporting Kansas City - Seattle Sounders FC

   14:45

   Barcelona Spartan Race

   15:15

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

Celý Program