opatření proti krachu

Snižování platů v českých klubech. Dohody padly v Jablonci a Boleslavi

Kapitáni Tomáš Hübschman a Marek Matějovský
Zdroj: Profimedia, Profimedia, koláž TN.cz
Kapitáni obou týmů. Vlevo Marek Matějovský (M. Boleslav), vpravo Tomáš Hübschman (Jablonec).
Richard Wagner
Richard Wagner
Publikováno 25. 3. 2020
Téma:

Je to celosvětový trend. Kluby a soutěže se chtějí co nejvíce vyrovnat s nastalou koronavirovou pandemií. Aby předešly krachu, musí rozvazovat smlouvy či snižovat platy. K takovýmto opatřením už přistupují i česká mužstva. K vzájemné domluvě došlo nejprve v Jablonci, posléze se přidala i Mladá Boleslav.

Pandemie onemocnění Covid-19 přináší do mnoha klubů po celém světě existenční problémy. Klubu stojí příjmy z prodeje reklamy, vstupenek, televizních práv a tak podobně. Proto musí na řadu přijít nepopulární "sahání na peníze".

 

I když by se mohlo zdát. že hráči s klubem nenajdou společný tón, tak samotní fotbalisté situaci chápou a rádi pomohou svému klubu v tísnivém momentu. „My sami hráči to vnímáme tak, že je potřeba klubu nějakým stylem pomoct. Každý se stará sám o sebe, ale musí koukat i na ostatní," říká jablonecký kapitán Tomáš Hübschmann.

 

„Určitě to každý vnímá tak, že bychom nechtěli, aby v Jablonci fotbal skončil nebo aby klub měl problémy kvůli tomu, že v uvozovkách „teď nehrajeme, ale bereme pořád peníze“," pokračuje dál ve výčtu rozumných důvodů vůdce kabiny aktuálně třetího týmu Fortuna ligy.

 

„Majitel klubu Miroslav Pelta jednal s hráči, aby se společně dohodli na úpravě stávajících platových nároků. Velmi si ceníme přístupu hráčů, kteří vnímají tuto situaci a snaží se klubu pomoct také touto formou,“ potvrzuje na webových stránkách Jablonce i tiskový mluvčí klubu Martin Bergman.

 

Ke stejnému kroku se odhodlali i v Mladé Boleslavi. Ve středočeském klubu se vzdají fotbalisté pětiny svých honorářů na dobu šesti měsíců. Shodli se na tom prezident klubu Josef Dufek, trenér Jozef Weber a kapitán Marek Matějovský. 

 

Dá se očekávat, že stejné scénáře se budou psát i v dalších tuzemských klubech. Koronavirus zastavil českou ligu na zatím neurčitou dobu.

 

Ve hře je i otázka, jak se bude ročník dohrávat, a zda kupříkladu nedojde ke zrušení nadstavbové části. To by výrazně pomohlo vedoucí pražské Slavii, která se po vstupu do jarní části sezóny nepotkala s dobrou formou a obří náskok na čele se rychle smrskl.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   14:00 15:45
   15:45

   Nova Cup - Sázava

   16:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   17:45

   Czech rally 2020 (1)

   18:10

   Off-road Maraton (1)

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Olympique Lyon - Stade Brestois

   14:45 16:30
   16:30

   Element (417)

   16:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:00

   NHL: Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche

   18:40

   Basketbal: De’Aaron Fox - Koše z protiútoku

   19:00

   NBA Classic Games: Atlanta Hawks - Minnesota Timberwolves

Celý program