Publikováno 13. 5. 2018
UFC Ostrý souboj

Brutální KO a pak poklona: Takový byl smutný konec legendy! VIDEO

Vitor Belfort
Zdroj: Profimedia

Brazilské UFC 224 nabídlo netradiční střet dvou brazilských legend. Zatímco obvyklé duely čítají vždy domácího zápasníka proti vyzyvateli ze zahraničí, tak vedení UFC jednou přistoupilo na výjimku. Vitor Belfort patří mezi opravdové průkopníky a v Brazílii je uznávanou hvězdou. Stejně tak je na tom i Lyoto Machida. Jen jeden z nich však mohl odejít ze zápasu jako vítěz.

Pro jednou se Brazilské publikum rozdělilo na dvě části. Rio de Janeiro více fandilo Belfortovi, jenž v této mece začínal a od útlého věku dokazoval, že se do historie bojových sportů hodlá zapsat tučným písmem. Svět MMA ohromil již před neuvěřitelnými 21 lety, kdy debutoval v nově vznikající organizaci - UFC. Se svou brutální silou ze začátku přejížděl jednoho soupeře za druhým a před tehdy 20letým mladíkem ležel celý svět. O sedm let později získal i cenné zlato a vyhrál titul v polotěžké váze a srovnal tak skoré s legendárním Randym Couturem.

 

Během následujících let se pohyboval mezi různými organizacemi, ale pořád si držel statut zápasníka s obrovskou výbušností, který je schopný ukončit zápas kdykoliv a jeho statistiky mluví za vše. Jeho výčet soupeřů je prakticky výběrem světa a nalezneme tam jména jako Anderson Silva, Jon Jones, Dan Henderson, Tito Ortiz nebo Alistair Overeem. V 41 letech se ovšem nezadržitelně blížil konec kariéry a zápas v rodném městě byl ideální příležitostí, jak a kde hvězdné tažení ukončit.

 

 

Čest nastoupit do posledního zápasu s Belfortem měla další legenda brazilské MMA scény Lyoto „Drak“ Machida. Machida, coby reprezentant severní Brazílie a tradiční školy karate, vyznává trochu odlišný styl a na své oponenty čeká, dokud neudělají chybu a v ten moment uštkne jako jedovatá kobra. I Machida bojoval s těmi nejlepšími a v 39 letech se i on blíží k zápasnickému důchodu. Dnes to však jeho závěrečný večer ještě nebyl.

 

Kdo by od takto zkušených veteránů čekal velkou nudu, kde budou oba zápasníci rádi, že dojdou k bodovým rozhodčím, tak by se mýlil. Výbušnost a síla již za ty roky trochu upadla, ale Machida opět jednou dokázal, že karate má svoji nepopiratelnou pozici i v moderním MMA a v druhém kole přišel s kopem jako z hollywoodského akčního filmu. Tím Belforta během vteřiny vypnul a legenda se skácela k zemi, kde bezvládně ležela. Jako pravý samuraj se Machida neradoval a raději projevil svému soupeři respekt poklonou.

 

 

"Byla to dlouhá jízda a myslím, že život je o začátcích a koncích a myslím, že se jeden konec přiblížil. Takže gratuluji Machidovi a nechávám zde mé rukavice," zněla takto slova, se kterými se Vitor s fanoušky rozloučil, a po kterých nechal symbolicky své rukavice uprostřed ringu. My Vitorovi děkujeme za úžasné zápasy a výkony a současně gratulujeme k úspěšné kariéře. Bezpochyby se jedná o zápasníka, jehož v budoucnu uvidíme v UFC Síni slávy.

Lukáš Zduba TN.cz