Cyklista Smutná zpráva

Kariéru mu ukončila nehoda. Teď cyklista Otxoa (†43) zemřel!

Javier Otxoa

Javier Otxoa zemřel v pouhých 43 letech. Vítěz horské etapy na Tour de France z roku 2010 prohrál svůj nejtěžší závod – s vážnou nemocí. Španělskému závodníkovi ukončila kariéru nehoda, při které navíc zemřel jeho bratr. I tak Otxoa závodil dál v cyklistice hendikepovaných a na paralympiádách získal zlato i stříbro.

K nehodě, která Javierovi změnila život, došlo v roce 2001. Stalo se to nedaleko Malagy, kde tehdy trénoval s bratrem Ricardem. Oba srazil automobil a Ricardo, který byl dvojčetem Javiera, zemřel. Policie na místě nehody nevěděla, kdo je kdo. Byli si oba velmi podobní a neměli u sebe doklady.

Javier sice přežil, ale nevyvázl z nehody úplně dobře. Měl totiž trvalé následky, kvůli kterým musel opustit cyklistku a začal se jí věnovat už jen mezi hendikepovanými. Na druhou stranu, v této kategorii byl velmi úspěšný. Na paralympiádě v Aténách vyhrál zlato a stříbro a stejný úspěch zopakoval i o čtyři roky později v Pekingu.

Na počest Javiera Otxoai se bude na začátku dnešní Vuelty držet minuta ticha. Letošní ročník španělského závodu pro zdravotně hendikepované navíc ponese cyklistovo jméno.

• Classic match Ligue 1: Paris Saint - Germain - Stade Brestois

15:00 16:45