Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 12. 11. 2017
Base jumping Smrtelný seskok

Smrt mistra extrémních skoků! Rus Rozov skonal v Himalájích

Valerij Rozov
Zdroj: Alchetron
Valerij Rozov

Jeho vášeň se mu stala osudnou. Ruský velmistr v base jumpingu Valerij Rozov zemřel v sobotu v Himálájích, když se pokoušel seskočit z hory vysoké 6812 metrů. Okolnosti tragédie nejsou ještě známy.

Celý život zvyšoval své vlastní limity, na což také doplatil Dvaapadesátiletý milovník adrenalinu Valerij Rozov zemřel při svém oblíbeném koníčku, nebezpečném base jumpingu.

To je extrémní sport, jehož náplní je skákání z vysokých pevných objektů, většinou střech budov, mostů nebo skal. Je to vlastně kombinace horolezectví a skydivingu. Člověk musí být dobrým parašutistou s perfektním odhadem výšky, ve které je nutné padák otevřít, a schopností ovládat let.Pro svou náročnost si tento sport vyžádá ročně velké množství lidských obětí a tou poslední je Rozov, který zahynul při nehodě v Himalájích, Tam se pokoušel o seskok z hory Ama Dablam v oblasti Mount Everestu.

"Zemřel v sobotu. Vyslali jsme vrtulníky a snažíme se přivézt tělo," sdělil agentuře AFP šerpa Mingam Gelu, který expedici organizoval. 

Rozovův osobní rekord byl loňský seskok z výšky 7700 metrů z hory Čo Oju, což je šestá nejvyšší hora světa. Ama Dablam je vysoká 6812 metrů.

fre TN.cz