Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Hokej Mistrovství světa

Čtvrtfinále s USA? Tři české výhry, hattrick Jágra či nájezd Roache!

Tomáš Vokoun a Andy Roach
Zdroj: Profimedia
Tomáš Vokoun a Andy Roach

Dnes sehraje česká hokejová reprezentace historicky šesté čtvrtfinále s USA. Stojí proti sobě úplně jiné týmy, než v minulosti, ale i tak hovoří bilance lépe pro Českou republiku. Ta porazila Američany ve čtvrtfinále třikrát. V tom posledním ale prohrála a snad každý pamatuje na to úplně první klání, které se uskutečnilo v roce 2004 a rozhodl ho neznámý obránce Andy Roach z Mannheimu.

Papírovým favoritem jsou Spojené státy americké. Ty skončily v základní skupině na druhém místě za Finskem. Právě Fini dokázali jako jediný tento zámořský výběr porazit, jinak USA ani jednou neklopýtlo, byť Kanadu a Lotyšsko porazilo až po základní hrací době.

 

 

Nabitý americký tým, ve kterém je až na pár výjimek jméno co jméno z NHL, táhne kapitán Patrick Kane, spoléhá se na stabilní výkony gólmana Keitha Kinkaida, střeleckou formu Cama Atkinsona či ofenzivní podporu obránce Charlieho McAvoye. V minulosti však čtvrtfinále těchto mužstev nerozhodovaly jen hvězdy.

 

Vzpomeňme třeba na to úplně první čtvrtfinále (v rámci samostatné České republiky) proti USA, které se uskutečnilo v roce 2004 v Praze. Češi tehdy vedli 2:0, ale nakonec rozhodovaly až samostatné nájezdy, ve kterých překonal Tomáše Vokouna jako jediný neznámý obránce Andy Roach z německého Mannheimu. Připomeňte si to ve videu níže:

 

 

Téměř do roka a do dne přišla odplata. Na mistrovství světa 2005 ve Vídni na Čechy znovu čekalo ve čtvrtfinále USA. Znovu se jely samostatné nájezdy a znovu jel Andy Roach. Znovu na Tomáše Vokouna. To už ale neuspěl a Češi čtvrtfinále zvládli a následně i celý šampionát, ve kterém brali zlato.

 

V roce 2011 hrála Česká republika ve čtvrtfinále s USA vůbec nejlépe. Vyhrála jednoznačně 4:0, kdy se jednou trefil Tomáš Plekanec a hattrick zaznamenal Jaromír Jágr. Češi tehdy skončili na bronzovém místě. O tři roky později v Bělorusku dali čeští hokejisté Američanům znovu čtyři góly, tři dostali ale i tak vyhráli a celkově skončili čtvrtí, když prohráli v boji o cenný kov 0:3 se Švédskem.

 

Poslední čtvrtfinále sehrála Česká republika s Amerikou před dvěma lety v Rusku. To se naopak podařilo Spojeným státům americkým vyhrát 2:1 po nájezdech. Obě branky zámořského celku zařídil Auston Matthews – dnes hvězda Toronta, před tím obrovský talent hrající za švýcarský Curych.

 

Výsledky Česka a USA ve čtvrtfinále MS:


2004 (Česká republika), ČR – USA 2:3 po nájezdech
2005 (Rakousko), ČR – USA 3:2 po nájezdech
2011 (Slovensko), ČR – USA 4:0
2014 (Bělorusko), ČR – USA 4:3
2015 (Česká republika), ČR – USA 1:2 po nájezdech

 

Anketa

Uspějí Češi ve čtvrtfinále nad USA?

Hlasovalo 128 lidí.

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 12:00 14:00

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

   14:00

   World of Freesport Special: Best of Climbing

   14:30

   MAXI TIP Poker Tour (8)

   15:00

   Fotbal: LA Galaxy - Los Angeles Football Club

   16:45

   RunTour – Liberec

   17:00

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

 • Nova Sport 2

  • 12:00 14:05

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Edwards

   14:05

   World Matchplay Darts 2019

   18:00

   NBA 2019

   18:30

   UFC Now (17)

   19:20

   Hokejky pro Kluka Puka 2019

   19:35

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

Celý Program